SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Aydeğer; “Bu yoğunluk sezona yayılmalı” (24.07.2021)

Kurban Bayramı’nda Çanakkale’deki turizm hareketliliği ile ilgili Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, kendileri için asıl önemli olan konunun, bayram tatilinde görülen yoğunluğun tüm sezona yayılması olduğunu söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 24.07.2021 11:44
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale ve bölge turizmi açısından Kurban Bayramı tatilinin çok iyi geçtiğini belirten ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, iç pazarın yanı sıra yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların da kente yoğun bir ilgisi olduğunun altını çizdi. Kendileri açısından asıl önemli olan konunun, bayram tatilinde görülen turizm hareketliliğini tüm sezona yaymak olduğunu söyleyen Başkan Aydeğer, “Bu sezona yayılma durumunun nasıl seyredeceğini şuan temkinli bir şekilde takip ediyoruz” dedi.

“Çanakkale’de yoğun bir talep söz konusuydu”

Kurban Bayramı tatilinin bölgedeki ciddi turizm hareketliliğini de beraberinde getirdiğini dile getiren Başkan Aydeğer, “Kurban Bayramı özellikle iç pazarın Çanakkale’yi tercihinde önemli bir harekete vesile oldu. Kurban Bayramı ile birlikte özellikle başta kıyı kesimler olmak üzere Çanakkale’de yoğun bir talep söz konusuydu. Bu vesileyle de özellikle bayramın 2. gününden itibaren bu yoğunluk en üst seviyesine ulaştı. Şuan bölgedeki birçok tesis oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına tabi olmuş durumda. Şuan bir de geri dönüş trafiği başladı. Bir konuyu daha ifade etmek istiyorum. Aslında bizler için asıl önemli konu, bu yoğunluğun sezon yayılması. Bu yoğunluk sezona yayılmalı. Bu sezona yayılma durumunun nasıl seyredeceğini şuan temkinli bir şekilde takip ediyoruz. Hemen hemen her sene hareketliliğin arttığı ağustos ayı öncesi, önceki yıllarda gördüğümüz ön rezervasyon yoğunluğu tabi aynı seviyede değil. Geçmişle kıyasladığımızda durum bu. Rezervasyonların bu dönemde daha çok son dakika rezervasyonları olarak gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Durumun böyle olması, bizlerin plan yapmasını zorlaştırıyor” ifadelerini kullandı.

“Vaka artışları yurtdışından gelen turist trafiğini olumsuz etkiliyor”

İç pazardaki bu hareketliliğin belli bir süre daha devam etmesini öngördüklerini dile getiren Başkan Aydeğer, “Diğer taraftan, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, yıllık izinleri sebebiyle ülkemize geliş yapmaktalar. Bu vatandaşlarımızın öncelikli tercihleri arasında Çanakkale yer almaya devam ediyor. Bu yıl da bu şekilde gerçekleşiyor. Bu nedenle de yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımızdan da ilgi ve alaka görüyoruz. Balkan pazarına baktığımızda ise şuan istenilen yoğunlukta olmamakla beraber, geçmiş yıllara kıyasla zayıf da olsa yine de bir hareketlilikten bahsedebiliriz. Özellikle Romanya, Bulgaristan ve Sırbistan olmak üzere. Ama son dönemdeki vaka artışları yurtdışından gelen turist trafiğini biraz olumsuz etkiliyor. Diğer taraftan İngiltere’nin Türkiye’ye uygulamakta olduğu karantina uygulaması, diğer ülkelerin de bu konuda daha temkinli davranmasına sebep oluyor. Özetle söylemek gerekirse, Kurban Bayramı, turizm anlamında Çanakkale ve bölge açısından olumlu bir harekete vesile oldu. İnşallah tatilcilerimiz de kazasız belasız evlerine varırlar. İnşallah da bu hareketlilik tüm sezona yayılır” diye konuştu.

Gürhan Kökçak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar