SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

AR; “KONTROLSÜZ YAPILAŞMAYA KARŞIYIM” (08.07.2021)

Assos bölgesindeki tarihi ve kültürel yapının korunması için verdiği mücadelelerle tanınan CHP Çanakkale İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Ar, Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, gündeme dair önemli derlendirmelerde bulundu. Ar; “Assos bölgesi, Çanakkale ve Türkiye’nin nazar boncuğudur. Ancak bu gelişme süreci, kontrolsüz bir şekilde yürüyor” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 08.07.2021 10:05
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmiÇanakkale İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Ar, son dönemde de sık sık kaçak yapılaşmalarla gündeme gelen Assos bölgesi hakkında konuştu. Böylesine tarihi mirasa sahip bir bölgede, parti ya da siyasi bir bakış açısı gözetmeksizin, yasalara aykırı her türlü yapılaşmaya karşı olduklarını belirten Ar, “Bizden olursa iyi, başkası olursa kötü diye bir düşünce tarzını benimseyecek insanlar değiliz” dedi.
“Ekoturizmin kendi ruhuna uygun uygulanması taraftarıyım”
Ekoturizme karşı olmadığını ancak bunun planlanmış, bilimsel altyapısı olan ve onaylanmış uygulamalarla gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Ar, “Assos bölgesi, Çanakkale ve Türkiye’nin nazar boncuğudur. Ancak bu gelişme süreci, kontrolsüz bir şekilde yürüyor. İlk başta buraya bakanlık bazında yüz binlik planların içerisinde bir planlama yapılıp, daha alt kuruluşlara bunun binliklerini, beş binliklerini, on binliklerini, yirmi beş binliklerini uygulamak üzere bir yapı oluşturması lazım. Bu tabi devletin meselesi. Burada tutanın elinde kalan bir keyfilik söz konusu. Herkesin malumu, kaçak yapılaşma çok. Burada imar barışına giren var, imar barışından sonra yapılanlar var. Bunlarla ilgili yıkım emri gibi bir takım tasarruflar söz konusu. Benim burada bakış açım ekoturizme karşı olmak değil. Ekoturizmin kendi ruhuna uygun uygulanması taraftarıyım. Ben kontrolsüz bir şekilde yapılaşmaya karşıyım” diye konuştu.  
“Ben buna karşıyım”
Assos için geçmişte verdiği mücadeleleri bundan sonra da sürdüreceğinin altını çizen Ar; “Yarın bir gün, bölgeyi planlamadan, altyapı çalışmalarını yapmadan, yol, su, kanalizasyon yapmadan, bunları oluşturmadan; günübirlik, gecekondu anlayışıyla gerçekleştirilecek olan bir yapılaşma orayı mahvedecektir. Yazık edecektir ve ediyor da. Benim hassasiyetim de bu. Ekoturizmin dünya ölçeğinde belirlenmiş bir şablon uygulaması söz konusu. Elin oğlu öyle yerleri ekoturizme açmış ki, ama sadece oranın doğal yapısına uygun bir yapılaşma yapmış. Bölgesi planlanmış, yolu, suyu, elektriği düşünülmüş, doğaya olan yararı veya zararı tespit edilmiş ve ekoturizmin ruhuna uygun hizmetler bunlar. Oranın geleneklerini, göreneklerini, yaşam biçimlerini etkilemeden, doğa yaşamını bozmadan yürütülen çalışmalar yapmışlar. Bizde birçoğunda gayri faal, kişilerin komutuna yönelik veyahut keyfe göre yapılaşmalar söz konusu. Bu da ekoturizmin ruhuna uygun değildir. Ben buna karşıyım. Benim tek başıma bir birey olarak bunun önüne geçebilmem söz konusu değil. Ancak bu konudaki mücadelem her daim devam edecek” ifadelerini kullandı. 
“Bunun CHP’si, AK Parti’si, MHP’si olmaz”
Son dönemde gündemi sıkça meşgul eden Assos’taki kaçak yapı hakkında yıkım kararının alınmasıyla ilgili AK Parti’den CHP’li üyelere gelen teşekkür açıklamalarını da değerlendiren Ar, “Şuan orası gündemde olan bir bölge. Konunun bilenleri var, araştırmacıları var, dairenin katkıları var. Diğer ilgili kurumların görüşleri de var. Bu konuda yasal prosedür ve mevzuat neyi gerektiriyorsa da elbette bunların uygulanması gerekir. Bunun CHP’si, AK Parti’si, MHP’si olmaz. Yanlış hepimiz için yanlıştır. Bu konuyla ilgili o ona teşekkür etmiş, bu buna teşekkür etmiş gibi beni çok daha bağlamıyor açıkçası. Az önce ifade de ettim, bu işin nasıl olması gerektiğini zaten şahsi görüşüm olarak izah ettim. Bizden olursa iyi, başkası olursa kötü diye bir düşünce tarzında olacak insanlar değiliz” dedi.
“Geri dönüşü olmayan kayıplara yol açar”
Assos’un ruhuna uygun projeler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Ar, “Assos, çok özel bir yer. Hem doğal yapısı hem de tarihi mirası itibariyle durum bu. Buralarda rant edinme amacıyla yapılacak her türlü faaliyet geri dönüşü olmayan kayıplara yol açar. Buralar bize geçmişten miras kaldı, bizim de buraları gelecek nesillere aynı güzellikle sunmamız gerekiyor. Çanakkale’de çoktur bu tip yerler. Küçük küçük günlük menfaatlerle, bireye dönük basit kazanımlarla, harcanabilecek bir yer değil orası. Kollamamız, sıkı gözetlememiz bir yer. Burada dününden bugüne kadar ekoturizm adı altında yapılanların çoğu da çok topluma doğaya hizmet eden yapılar değil. Ancak ince elenip sık dokunmuş bir projeyle, dünyadaki ekoturizm anlayışına ve ruhuna uygun, kriterleri belirlenmiş, vatandaşa ekonomik ve sosyal anlamda bir verim sağlayacak bir çalışma olursa da onu da başımızın üstüne koyarız. Asla bir yatırım düşmanlığı içerisinde değiliz. Biz rant uğruna doğanın ve tarihin talan edilmemesi adına mücadele ediyoruz. Başka da bir mücadelemiz yok. Bu konuları sadece 3-5 hassas insanın değil, tüm ilgili bakanlıkların, yetkililerin, personellerin dert haline getirmesini istiyoruz. Bölgeye özel projeler hazırlanıp, yaptırım dahilinde bir yapılanma olması gerekir. Keyfe göre gerçekleştirilen yapılanmalara artık dur dememiz gerekiyor. Toplumumuzun bir hassasiyeti olması lazım, yoksa bireysel olarak yapılabilecek bir şey değil. Biz kıvılcımı yakanlar olduk” diye konuştu.
 
Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar