SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ar; “Bana talimat sökmez”(06.08.2021)

Çanakkale İl Genel Meclisi’nde gündeme gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in Ulupınar dosyasında, parti grubunun aksine oy kullandığı için sert eleştirilere maruz kalan CHP İl Genel Meclis Üyesi Ömer Ar, Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunarak, “İmar konularında Ömer Ar’a hiçbir bireyin ricası, telkini, talimatı, tavsiyesi sökmez.  Kimse de buna cesaret gösteremez” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 06.08.2021 09:53
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in Ulupınar’da faaliyete geçirmek istediği ekoturizm amaçlı tesis projesi, Çanakkale İl Genel Meclisi temmuz ve ağustos ayı toplantılarında gündeme gelmiş ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Defalarca kez tekrarlanan oylamalarda en dikkat çeken isim ise CHP İl Genel Meclis Üyesi Ömer Ar olmuştu. Çevre hassasiyeti ile bilinen Ömer Ar’ın CHP grubunun aksine oy kullanmasıyla dosya meclisten geçememiş ve Ar’a yönelik tepkiler artmıştı.

“Bir karalama kampanyası ile karşı karşıyayım”

Parti değişikliği yapıp MHP’ye geçeceği iddia edilen Ömer Ar, bu süreçte sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İl Genel Meclisi’ndeki oylamalarda bazı çevreye sakıncalı gördüğüm dosyalara karşı çıkmam ve ret oyu kullandığım süreden beri çeşitli kanallardan hiç beklemediğim partili kardeşlerimden bir tepki ile karşılaşır oldum ve buna bağlı olarak bir karalama kampanyası ile karşı karşıyayım. Etkili yetkili bir kardeşimiz benim başka bir partiye geçeceğim yönünde sorular üretmiş. Beni direkt arayıp sorması daha doğru olurdu, benim hiçbir yere gittiğim yok, oylama prensiplerimi de değiştirmeyeceğim” diyerek cevap vermiş ve iddialara sitem etmişti.

“Kişinin konumuna, mevkiine bakıp asla karar almam”

Haftanın en çok konuşulan isimlerden olan Ömer Ar, Kaleninsesi Gazetesi’ne verdiği özel açıklamada yine gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunarak, “Benim Çanakkale siyasetinde 40 yıllık bir geçmişim var. Şehirde CHP’nin kurucu üyelerinden bir tanesiyim. O zamanlar üye olarak en gençlerinden biriydim ben. Bizim aldığımız siyasi terbiye, Atatürk milliyetçiliği ve Türkiye Cumhuriyeti devleti menfaatleri üzerinedir. Ben çevre duyarlılığı yüksek bir insanım. Bütün tasarruflarımda, oy kullanma kararlarımda bu ana ilkelerimi ön planda tutarak değerlendirme yaparım. Kişinin konumuna, mevkiine, sosyal yapısına bakarak asla ve asla karar almam. Parti değişikliği gibi bir durum asla söz konusu değildir. Bu inşallah yanlışlıkla söylenmiştir diye inanmak istiyorum. Ama doğru bulmuyorum. İlgilileri, bana istediği an bana telefonla ulaşabilecek insanlardırlar.  Beni arayıp sorsaydılar, bunların hiçbir gündeme gelmezdi” dedi.

“İspatlayın”

Ortaya atılan iddialar ile kendisinin yıpratılmak istendiğini belirten Ar, “Bu dosyanın özelinde bu iddialar patlıyorsa, kafamda bir birleştirme yapıyorum ve ‘acaba’ diyorum kendi kendime. Bunlar mı bu yalanların üretilmesine sebep oldu? Kendimi de karşı tarafı da sorguluyorum. Ben bu iddiayı ortaya atanlara soruyorum, nereden duydunuz, kimden duydunuz? İspatlayın. İddiada bulunan, iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Herkesin kendine göre bir onur, haysiyet kavramı vardır. Kimsenin başka bir kişi hakkında, ‘Ben senin hakkında böyle duydum’ deyip konuşma hakkı yoktur. Bu doğru bir yaklaşım değildir, doğru bir siyasi yaklaşım da değildir” ifadelerini kullandı.

“Arayıp soran çok dostum oldu”

Ortaya atılan iddialara yakın çevresinin çok şaşırdığını dile getiren Ar, “Bu iddialar ortaya atıldıktan sonra beni arayıp da soran çok dostum oldu. Şaşırdılar. Sadece Çanakkale özelinde değil, İstanbul, İzmir, buralardan da şuan meclis üyeliği yapan arkadaşlarımız dahi aradılar. Bunlar çabuk duyulan ve yayılan şeyler. Bu sözlere inanmadıklarını ama benden de duymak istediklerini söylediler. Ben bu işin aslını içeriğini izah ettim, anlattım. ‘Biz de öyle tahmin ediyorduk. Ömer Ar birilerinin menfaatine dokundu, birilerinin tekerine çomak soktu demek ki diye düşündük’ dediler. Gayet de müsterihim. Çok da rahatım” dedi.

“Anahtarları atarım ama ilke ve prensiplerimden asla taviz vermem”

İmar konularında belli prensipleri olduğunu ve bunlardan asla taviz vermeyeceğini bir kez daha vurgulayan Ar, “Şunu açık yüreklilikle, üstüne basa basa söylüyorum. İmar konularında Ömer Ar’a hiçbir bireyin ricası, telkini, talimatı, tavsiyesi sökmez.  Kimse de buna cesaret gösteremez. Ben bu konularda kendi vicdani, siyasi ve yasal sorumluluklarım çerçevesi içerisinde hareket eden bir insanım. Bundan sonra da böyle devam edeceğim. Gerek İl Genel Meclisi gerekse de belediyenin çalışmalarında imar konuları ile ilgili bir resmi grup kararı alamazsınız. Yasası vardır bunun, tüzüklerde de belirtilmiştir. Burada prensip kararları oluşur. Bir dosya eğer benim prensiplerimle uyuşuyorsa zaten evet diyoruz, birçok dosyaya da dedik. Ama prensiplerime uymayan ne olursa olsun ret oyu veririm. Bu işlerin hepsinden vazgeçerim, anahtarları atarım ama ilke ve prensiplerimden asla taviz vermem, vermeyeceğim de” diye konuştu.

Murathan Yıldırım

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar