SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

“ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR” (31.05.2021)

Ezine Peynirciler Derneği Başkanı Ali Atak, Çanakkale’de son günlerde tepkilere neden olan süt fiyatlarıyla ilgili algı operasyonu yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Sadece keçi sütü fiyatlarını 50 kuruş düşürdüklerini belirten Başkan Atak; “Algı operasyonu yapılmaktadır” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 31.05.2021 09:53
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Geçtiğimiz günlerde çiğ süt fiyatlarının 50 kuruş düşürülmesi ve kararın 1 Mayıs itibari ile uygulanacak olması gündeme gelmişti. Karar büyük tepki görmüştü. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Ezine Peynirciler Derneği Başkanı Ali Atak, derneğe yönelik yapılan eleştirilere tepki göstererek; “Algı operasyonu yapılmaktadır. Bazı insanlar kendilerini köylü gözünde popüler etmek için kullanıyorlar. Süt fiyatları 50 kuruş geri çekilmedi. Sadece keçi sütü fiyatında güncelleme oldu. Ne koyun sütünde ne inek sütüne değişiklik olmadı. Sadece keçi sütünde fiyatları Türkiye'nin fiyatlarına çekiyoruz. Verdiğimiz farkları geri alıyoruz sadece. Türkiye'nin altında fiyatlara süt almıyoruz. Zaten Türkiye fiyatlarının üstündeydi” dedi.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz’ın ‘Gerekirse Süt Grevi’ yaparız şeklindeki açıklamalarına da değinen Başkan Atak; “Özkurnaz'ın bağlı olduğu kooperatiflerin hepsi firmalara sütü 2.80 liradan faturaları kesiyorlardı. Sütü 2.80 kuruşa düşürüyorlar demeleri uygun bir şey olmadı. Kooperatifler, firmaların talebi olmadan 7 Mayıs'ta 2.80 liradan kesti faturaları. Türkiye'nin şartlarını, peynirlerin satılamayacağını gördüler, bu nedenle böyle bir uygulama yaptılar. Çok da doğru yaptılar. Önceden 2.80 ile 2.90'a kesiliyordu faturalar, konseyin uygun gördüğü rakama kooperatifler geri çekti zaten” diye konuştu.

“Depolama sıkıntı, süt ödemeleri sıkıntı”

Eski fiyattan sütü almaya devam edemeyeceklerini aktaran Atak; “Biz bu fiyatlara keçi sütünü almaya devam etse idik bir iki aya süt alma imkanımız kalmıyordu. Bu şekilde bir iki ay daha işler açılırsa önümüze bakabileceğiz. Hala işler açılmazsa bize sütü bedava da verseler çalışma durumumuz yok. Ne buz hanelerimiz kaldı, ne herkesin koyduğu açık ticari buzhanelerde yer kaldı. Depolama sıkıntı, süt ödemeleri sıkıntı, peynir satılamazsa biz parayı nereden bulup ödeyeceğiz?” şeklinde konuştu.

“Kararımız 1 Haziran’dan itibaren geçerli”

“Bizim kararımız, keçi sütünü 1 Haziran'dan itibaren 4 liraya çekmek. Köylülere de söylüyoruz. İsteyen döker, isteyen dökmez, isteyen kendisi peynir yapar. Koyun ve inek sütünde değişiklik yok” diyen Atak; “Ortalama söylüyorum size, sezon başında fiyat belirlenir, sezon sonuna kadar bu fiyat gider. Ama arz talep meselesi. Firmaların talebi olur, bugün de fiyatı yükseltebilirler. Ezine peynirimiz restoranlarda, kahvaltı salonlarında çok tüketilen bir peynir. Bir yıldır bu işletmelerin kapalı olması stoklarımızın iyice şişmesine sebep oldu” şeklinde konuştu.

“Toplantıya katılmayanın konuşma hakkı yok”

Yapılan toplantıya Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doç. Dr. Ferhan Savran’ı çağırdıklarını kaydeden Atak; “Bize sormuyorlar. Bizi arayıp kimse sormadı. Ferhan Savran’ı davet ettik, gelmedi. Sonra arkamızdan konuşma yapıyor. Ortak bir yol bulabiliriz diye çağırmıştık. Toplantıya katılmadılar. Toplantıya katılmayanın da konuşma hakkı yoktur. Biz hiç bir yerde açıklama yapmadık. Şu fiyat bu tarihten itibaren olacaktır da demedik. 1 Haziran'dan itibaren bu fiyattan almayı uygun görüyoruz. Kendileri bilir verirler, ister vermezler. Bu tarihten sonra süt almaya zaten bizim ihtiyacımız yok. Bu gidişle bu peynirler 2 yılda anca biter” ifadelerini kullandı.

“Süt grevi yaparlarsa bizde memnun oluruz”

Başkan Atak sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Süt grevi yaparlarsa bizde memnun oluruz. Biz de 10 gün para ödememiş oluruz. Rahatlamış oluruz. Fiyatı tamamen piyasa belirliyor. 2, 3 mandıranın, Ezine Peynirciler Derneği'nin bu fiyat belirlemeye dair ne gücü var ne imkanı var. Serbest piyasa burası. Toplantıyı yapacağımızı Ferhan Savran biliyordu. Bayram da 5 gün firmalar kapattı. 1.90 kuruşa süt sattılar. Bunu neden söylemiyorlar? Biz küçük ve büyükbaş hayvan sahiplerimiz mağdur olmasın diye biz bayramda da açıktık işletmelerimizi. Büyük firmaların tamamı kapattılar. 2.80 kuruş olan süt 1.90 kuruştan süt tozcuları aldı. Buna da bir çare bulsalardı.”

“İnek sütünden Ezine Peyniri olmaz”

“Bizim bu bölgemizde Saanen Keçi ırkı var. Kara ırk keçi yok. Onun kuru maddesi yağ oranı inek sütü ile birebir aynıdır. Kuru madde ve yağ oranının çok düşük olmasından dolayı keçi sütü fiyatını geri çekiyoruz” diyen Başkan Atak, “Şunu da teklif edebiliriz. Birlikler sütü alsın. İsterlerse 5 liradan alsınlar. Bize işletme maliyeti verirler. Biz peyniri yaparız birliklere veririz. Pazarlamasını birlikler yapar. Madem köylülerini, üyelerini çok savunuyorlar, köylüden sütü alsınlar biz işletme maliyetini içine koyarak onlara yapalım, onlar peynirleri pazarlasınlar. Bu kadar kolaysa. Mehmet Özkurnaz, Manisa'dan İzmir'den, Aydın'dan süt getirerek Ezine peyniri yapılıyor diye. Öyle bir peynir yapılmıyor. İnek sütünden Ezine peyniri olmuyor. Oradan gelen inek sütünden inek peyniri yapılıyor. Sadece bu bölgemizden yani Ezine, Bayramiç, Ayvacık'ın tamamı, Çan'ın bir kısmı Çanakkale Merkez'in bir kısmından gelen sütlerle Ezine peyniri yapılıyor” şeklinde konuştu. 

Damla Yeltekin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar