SON DAKİKA
Hava Durumu

Ahmetçe Köyü’nde Zeytin Hasat Şenliği

Ayvacık İlçesi Ahmetçe Köyü’nde Zeytin Hasat Şenliği düzenlenirken, sağlık ocağının da temeli atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2022 12:34
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2022 12:34
https://www.kaleninsesi.com
Ahmetçe Köyü’nde Zeytin Hasat Şenliği

Ahmetçe Köyü’ndeki program sağlık ocağı temel atma töreni ile başladı. Sağlık ocağı temel atma töreninde AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Ahmetçe Köyü Muhtarı Süleyman Çelik tarafından birer konuşma gerçekleştirildi. Yapılan konuşmaların ardından Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Ahmetçe Köyü Muhtarı Süleyman Çelik ve beraberindeki heyet tarafından Sağlık Ocağı’nın temeli dualarla ve hayırlı olsun temennileriyle atıldı.

Sağlık ocağı temel atma törenin ardından Ayvacık Kaymakamlığı himayelerinde Ayvacık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ahmetçe Köy Muhtarlığı iş birliğinde gerçekleştirilen Zeytin Hasat Şenliği’ne geçildi. Köy meydanında gerçekleştirilen Zeytin Hasat Şenliği’ne; Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, İl Müdürleri, belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, kurum amirleri, Ahmetçe Köyü Muhtarı Süleyman Çelik, muhtarlar, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı. Şenlik alanında resim sergisi ile zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin açtığı stantları gezen Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, Ahmetçe Köyü Muhtarı Süleyman Çelik ve beraberindekiler ürünler hakkında bilgiler aldılar.

Ahmetçe Köyü Zeytin Hasat Şenliği programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Halk oyunları gösterisinin ardından AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker ve Ahmetçe Köyü Muhtarı Süleyman Çelik tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Turan; “Dünyanın yüzde 4'ü oranında zeytin yetiştiriyoruz”

Şenlikte konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Zeytinle ilgili burada olmayı görev bildik. Dünyanın yüzde 4'ü oranında zeytin yetiştiriyoruz. Bu önemli bir rakam. Bu kadar ülke içerisinde yüzde 4'e sahip olmak kıymetli bir iş. Çanakkale'yi okurken eski alışkanlarımızla okumamız lazım. O yüzden diyorum, partilerin kavgası seçimlerde olsun, STK'ların odaların kavgası seçimlerde olsun. Ama işimiz bittiği zaman önümüzde uzun bir yol var. Biz zeytine, ekonomiye, siyasete, tarıma, bürokrasiye 10 sene önceki gibi bakamayız, bakmamalıyız. Bu memlekette Ayvacık'taki tüneller varken ekonomik işler başkadır, tüneller yokken başkadır. Köprümüz varken turizmin, tarımın, sanayinin karşılığı başkadır, yokken başkadır. O köprü açıldıktan sonra 4 yılda bitti, harika bir örnek oldu. Birileri araç geçiyor mu? Geçmiyor mu? Saymaya başladı, saysınlar. Assos'taki otelcilerle buluştum. 'Pazar günü İstanbul'a dönen müşterimiz artık pazartesi dönüyor' dediler. Çünkü insanların önü açık, kilometresi belli, kesintisi yok. Bölgenin turizmi de gelişti” dedi.

“Ezine Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde yer talebi var”

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin önemine değinen Turan; “92 parsel, 52 fabrika yeri var. 14'ünün inşaatı başladı. 1'ini önümüzdeki ay içerisinde açıyoruz. Daha önce dünyanın önde gelen fabrikaları, üreticileri Çanakkale'ye gelmezdi ama şimdi Ezine Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde yer talebi var. Çanakkale Merkez OSB 35 yıldan beri var; şimdiye kadar dolmadı ama şimdi dolmayı bırakın etrafındaki parsellerin büyütülmesi için başvurular var. Çanakkale'yi eski değerlerle, anlayışlarla, köprüsüz, iletişimsiz, tünelsiz, alt yapısız olduğu yıllarla okursanız tren istasyonunda vapur bekleyenler gibi olursunuz. Hepimizin tekrar ulaşımın, alt yapının olduğu yeni döneme odaklanması lazım” diye konuştu.

“Bu ülke artık eski Türkiye değil”

Bizim zeytinimizin İtalya'dan, İspanya'dan ne eksiği var? Daha kaliteli olduğunu düşünüyoruz” diyen Turan; “Daha özel, daha markalı çalışarak, tüm dünyaya satma imkanımız var. Bu ülke artık eski Türkiye değil. Artık yeni bir yüzyıla başlıyoruz. Türkiye yüzyılı dediğimiz bu. Türkiye yüzyılında demokrasimizin, ekonomimizin, güçlendiği, ayağa kalktığı bir dönem yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların sonrasında Ahmetçe Köyü Zeytin Hasat Şenliği’ne desteklerinden dolayı Ahmetçe Köyü Muhtarı Süleyman Çelik tarafından Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve beraberindeki heyete plaket verildi. Programda, zeytinyağı,  zeytinyağlı yemek ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve beraberindeki heyet tarafından verildi. Ahmetçe Köyü Zeytin Hasat Şenliği programı; ikramlar, fidan dağıtımı ve konser ile devam etti.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.