SON DAKİKA
Hava Durumu

2018 Troya Yılı’nda Çanakkale’yi keşfet

• Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yılında ilan edilen 2018 Troya yılı boyunca spor, sanat ve kültürel etkinlikler… • 21. yüzyılın en modern mimarisine sahip arkeoloji müzesi olarak gösterilen, uluslararası ödüllü Troya Müzesi… • Alplerden sonra dünyanın en çok oksijen üreten bölgesi; Çanakkale Kazdağları... • Buram buram tarih kokan, Troya Ören Yeri’nden AlexandriaTroas ve Assos’a kadar sürecek kültür rotaları… • Türk tarihininaltın sayfalarından b

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2018 12:37
https://www.kaleninsesi.com
2018 Troya Yılı’nda Çanakkale’yi keşfet
  • Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yılında ilan edilen 2018 Troya yılı boyunca spor, sanat ve kültürel etkinlikler…
  • yüzyılın en modern mimarisine sahip arkeoloji müzesi olarak gösterilen, uluslararası ödüllü Troya Müzesi…
  • Alplerden sonra dünyanın en çok oksijen üreten bölgesi; Çanakkale Kazdağları...
  • Buram buram tarih kokan, Troya Ören Yeri’nden AlexandriaTroas ve Assos’a kadar sürecek kültür rotaları…
  • Türk tarihininaltın sayfalarından biri olan, eşsiz kahramanlıkların, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, Çanakkale geçilmez" destanını yazıldığı Gelibolu yarımadası…
  • 671 km ile Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip ikinci ili Çanakkale’nin berrak denizi, eşsiz koyları…

 

Anadolu’nun kadim değerlerinin kaynağı, dünyanın en iyi bilinen kültürel mirası Troya’yaevsahipliği yapan Çanakkale, dünyanın buluştuğu bir merkez olmaya hazırlanıyor. Çanakkale ili sınırlarında bulunan Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıldönümünde ilan edilen 2018 Troya Yılı nedeniyle Troya, tüm dünyada 2018 yılına damga vuracak.

Anadolu’nun en kadim değerlerinden olan Troya, dünyaya yön veren, tarihin seyrini değiştiren herkese ilham vermiş bir destandır. Troya destanının beslediği birlik ve beraberlik hali, Çanakkale Savaşı’nda ve Milli bağımsızlık mücadelesinde olduğu gibi Anadolu tarihinin farklı dönemlerinde tekrar tekrar ortaya çıkmaktadır. Tüm dünya coğrafyalarında yaşamın içinde yer alan Troya’nınTürkiye ve Çanakkale’de olduğunun bilinmesi, daha çok tercih edilen bir turizm destinasyonu olması amacıyla, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, Çanakkale Valiliği koordinasyonunda büyük adımlar atılmaya başlandı.

ULUSLARARASI MİMARİ ÖDÜLLÜ TROYA MÜZESİ AÇILIYOR

2018 Troya Yılı’nın en büyük faaliyeti, 150’nin üzerinde projenin arasından, uluslararası saygın bir jüri heyeti tarafından seçilen, dünyanın en çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olan Troya Müzesi’nin açılışı olacak. Ağustos ayı içerisinde faaliyete geçecek Troya Müzesi, TroyaÖrenyeri’nin girişinde 100 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak. Müzede yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan Troya Ören yerinden çıkarılan arkeolojik eserler korunacak ve sergilenecek.

SPORDAN SANATA, BİLİMDEN KÜLTÜRE BİRÇOK ETKİNLİK

Kültür, spor, sanat ve bilim dalında birçok yerel ve uluslararası ölçekte etkinliklerle Çanakkale’de 2018 yılı dolu dolu geçecek. Anadolu Ateşi dans grubunun 2018 yılı boyunca dünyanın 10 başkentinde yapacağı Troya müzikali, dünyanın dikkatini Troya’nın üzerine çekecek. Çanakkale Bisiklet Festivali, kıtalararası yüzme yarışması, Gelibolu Maratonu, İlyada ve Odesa destanının yazarı tarihçi Homeros’un görme engelli oluşundan yola çıkılarak planlanan, dünya genelindeki ünlü görme engellileri Çanakkale’de buluşturacak 1. Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Çalıştayı, dünyadan ve Türkiye’den önemli yazarları bir araya getirecek Troya Yazarlar buluşması önemli projelerin başında yer alıyor.

 

TARİH VE DOĞA DOLU KÜLTÜR ROTALARI

Yeni kültürel rotalar, turistik faaliyetler ve unutulmayacak deneyimler, hepsi 2018 Troya Yılı’nda Çanakkale’de sizleri bekliyor olacak. Troya Müzesi’nin açılışıyla birlikte, birçok turistik alan ve tur rotaları TroyaÖrenyeri ve çevresinde faaliyete geçecek. Bunlarden en uzunu Troya Kültür Rotası. 125 kilometrelik rota, TroyaÖrenyeri’nden başlayacak, AlexandriaTroas bölgesinde sona erecek. Troya Tema Parkı, 2018 yılının sonlarına doğru tamamen bitmiş olacak. 144 kilometrekare alanı kapsayan Troya Milli Parkı’ndan 6 köyün, 14 turistik cazibe noktasının, altyapı ve çevre düzenlemeleriyle cazibeleri artırılacak.

OKSİJEN DEPOSU KAZDAĞLARI

Ege ve Marmara’yı birbirinden ayıran, her iki bölgenin oksijen ihtiyacını karşılayan, İsviçre Alpleri’nden sonra dünya üzerindeki en temiz 2. havaya sahip olan bölge, mitolojiye ev sahipliği yapmış bir coğrafya Kaz Dağları. Yenice ve Bayramiç ilçelerine sınırı olan, zengin maden yatakları, çeşitli kaplıca, şifalı suları ve jeotermal enerji kaynaklarıyla akarsuları ve dereleriyle oksijen deposu olan Kazdağları, yürüyüş, trekking, bisiklet, jeep turu ve offroad gibi etkinliklere imkan tanıyor.

 

MASMAVİ DENİZ, MUAZZAM KOYLAR

Çanakkale kültürel tarihinin yanında, eşsiz koyları ve deniziyle de muhteşem bir cazibeye sahip. Bozcaada ve Gökçeada gibi Türkiye’nin iki turistik adasına ev sahipliği yapan Çanakkale, Assos gibi deniz turizmi açısından büyük bir zenginliğe sahip bir bölgeyle dikkat çekiyor. Kadırga Koyu, Assos Koruoba, Assos Sivrice koyları, masmavi denizi ve göz kamaştıran kumsallarıyla sizleri karşılıyor.

GELİBOLU TARİHİ YARIMADASI

Çanakkale’nin en büyük değeri ise, 33.490 hektar alanı kapsayan, 1973 yılında Milli Park ilan edilen Gelibolu Yarımadası’dır. 8.5 ay süren, 250 bini aşkın şehidin kanının aktığı bir destana ev sahipliği yapan bu topraklarda, şehitlerin aziz hatıraları üzerinde yükselen anıtlar yer almaktadır. Milli Park, Çanakkale’ye gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında gelir.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ ŞİMDİDEN İLİ CANLANDIRDI

Geçtiğimiz yıl 18 Mart’ta temeli atılan, dünyanın en uzun asma köprüsü olacak “1915 Çanakkale Köprüsü” Çanakkale’nin çehresini şimdiden değiştirdi, her alanda yatırımcıları bölgeye yönlendirmeye başladı ve Çanakkale’ye olan ilgili artırdı. İzmir, İstanbul ve Bursa gibi büyük illerin, yapılacak otoyol ve köprü üzerinden Çanakkale’ye erişiminin kolaylaşacak olması, turizm yatırımlarının, sanayi yatırımlarının bölgede yükseleceğinin göstergesi.

 

EZİNE GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Çanakkale ekonomisinde tarım en önemli faaliyet olmakla beraber son yıllarda tarıma dayalı sanayi kolları gelişme göstermekte ve ekonomide sanayinin payı artmakta. Çanakkale köylüsünün önemli geçim kaynaklarının başında hayvancılık gelmekte. Ayrıca ilde iki büyük, 7 küçük sanayi sitesi mevcut. Çanakkale ve Biga Organize Sanayi Bölgesi’nin dışında Ezine’de kurulacak Türkiye’de ilk olan, gıda konusunda ihtisaslaşan Gıda Organize Sanayi Bölgesi, il sanayisine yeni bir ivme kazandıracak.

 

100’Ü AŞKIN TURİZM FUARINDA TANITIM  

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, Türkiye geneli ve dünya çapında fuarlarda bölge turizm değerleri
tanıtılmakta. Almanya’nın başkenti Berlin (ITB Berlin), Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, İngiltere’nin başkenti Londra (WTM Londra), Selanik, Varşova, Moskova gibi şehirlerin yanı sıra yıl boyunca 100 civarı uluslararası turizm fuarında “2018 Troya Yılı” tanıtılacak. Katar, Kanada, Hollanda, Yunanistan, Amerika ve Ukrayna gibi birçok ülkede de çeşitli faaliyetlerle Çanakkale’nin turistik önemi aktarılmakta.

 

Çanakkale’ye ulaşım artık çok kolay

Gestaş-Onur Airişbirliğiyle İstanbul’dan direkt uçuşlar

İlin deniz ulaşım firması GESTAŞ ile Onur Air işbirliğinde düzenlenen İstanbul Atatürk Havalimanı kalkışlı direkt uçuşlarla 35 dakikada (Ayrıntılı bilgi için gdu.com.tr veya onurair.com), Ankara’dan 60 dakikada direkt uçuşla (Ayrıntılı bilgi için thy.com) Çanakkale’ye ulaşılabilir. İstanbul’dan karayoluyla Troya bölgesine gidecek turistler, Eceabat, Kilitbahir veya Gelibolu bölgelerinden Çanakkale Boğazı’nı geçişlerde GESTAŞ feribotlarını kullanacaklar. Ayrıca Bozcaada ve Gökçeada’ya ulaşımda da GESTAŞ feribotları kullanılmakta.

 

Ayvacık’tan Midilli’ye feribot seferi

İlin deniz ulaşım şirketi GESTAŞ, Mayıs ayı ortalarından itibaren Ayvacık’tan (Çanakkale), Midilli’nin Petra Limanı’na seferler düzenleyecek.  Gümrük Kapısı ile Ayvacık, Çanakkale’nin Avrupa’ya açılan bir kapısı olacak.

 

Gestaşresimaltı:

Gestaş Deniz Ulaşım, Çanakkale Boğazı, Gökçeada, Bozcaada ve

Güney Marmara hattında (Avşa, Erdek) hizmet vermekte.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.