SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ EV SAHİPLERİNE SESLENDİ ’’ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN!’’

Çanakkale’ye eğitim almak için gelen çomülü öğrenciler, kentte kiralık daire fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ev sahiplerine isyan etti. Kentte uygun fiyatta kiralık daire bulmakta sıkıntı yaşayan öğrenciler, ev sahiplerine ’’elinizi vicdanınıza koyun’’ diyerek seslendi.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2022 10:06
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2022 10:54
https://www.kaleninsesi.com
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ EV SAHİPLERİNE SESLENDİ  ’’ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN!’’

Artan kira fiyatları, dar gelirli ailelerin yanı sıra üniversiteye dönen öğrencileri de zor duruma sokuyor. Öğrenci şehri olarak bilinen Çanakkale’de artan kira fiyatları dudak uçuklatıyor. Bir sene öncesini göz önünde bulunduran öğrenciler, geçen seneye oranla bu sene kiralarının çok yükseldiğini ve %25 zam kuralına kesinlikle uyulmadığını vurguladı. Bunun yanısıra emlakçılarla da çok fazla problem yaşadığını belirten öğrenciler, kira sözleşmesi dışında, ev sahibinin öğrenciyi istediği zaman evden çıkarabileceği bir sözleşme daha yaparak, tamamen ev sahibi ve kendi ceplerini düşündüklerini, hiçbir şekilde kiracıyı umursamadıklarını dile getirdi.

 

“Kira fiyatlarındaki artış, bende büyük bir kaygıya yol açtı”

“Kira fiyatlarındaki artış, eve çıkarken öğrenci olduğumuz için karşılaştığımız muamele, mecbur öğrenci başka seçeneği yok anlayışı beni psikolojik olarak çok etkiledi” diyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Ezgi Dilan Ekin; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Kaldığım ev 2+1, eve ilk taşındığımızda kiramız 1400 TL idi. 1 sene dolduğunda ev sahibimiz kirayı 3000 TL yaptı. Şu an 3000 TL ile kirada kalıyoruz ve kesinlikle %25 zam kuralı uygulanmıyor. Ev sahibiyle kesinlikle fiyatta anlaşamıyoruz, ev arama sürecinde birçok emlakçı ile görüştüm. Bir tanesi kira sözleşmesine ek olarak ayrıca bir sözleşme daha yapmak istedi. Bu sözleşmede de ev sahibinin kiracıyı istediği zaman evden çıkarma hakkına sahip olduğu yazıyordu. Emlakçı ile görüşmek istediğim zaman, bir sorunum olduğunda ulaşamıyorum, iletişeme geçemiyorum, evi olduğu gibi anlatmıyorlar, gerçekliği yansıtmayan özelliklerle evleri kiralamaya çalışıyorlar, ev sahibi evin arızalı kısımlarını anlatmıyor. Hem emlakçı hem de ev sahibinden evi kiralamak istediğimde ‘kaç kişi kalacaksınız?’ gibi sorularıyla karşılaştım. Yani evde kaç kişi kalacağımızı öğrenip ona göre fiyat belirliyorlar. Evin hak etmediği bedeli ödetiyorlar. Ev sahibinin öğrenci bir kiracı seçerken cinsiyetçi davranmaları da en büyük problemlerden biri. Mesela çoğu evini kız öğrencilere kiraya veriyor. Elden kira almayı talep ediyorlar, ev depozitoları genelde kiranın 2-3 katı oluyor. Geçen sene ile bu sene arasında kiralarda 0 zam var. Şu anda evde 3 kişi kalıyoruz. Kira fiyatlarındaki artış, bende büyük bir kaygıya yol açtı ve özellikle psikolojil olarak etkiledi. Bu artışlar bir yandan öğrenci olarak yaşamak gerçekten çok zorlaştı” şeklinde konuştu.

“Öğrenci olduğumuz için kira fiyatlarını yüksek tutuyorlar”

Ev sahiplerinin her fırsatta kiraya zam yaptığını ve öğrenci oldukları için kirayı denkleştirmekte gerçekten zorlandıklarını belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Taner Özdemir; “Muş'tan buraya okumaya geldim, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. Kaldığım evi emlakçı vasıtasıyla aldım, öğrenci olduğumuz için evi vermekten tereddüt ediyorlar ve öğrenciye fazla kira söylüyorlar, nasılsa her türlü kalacaklar, mecbur olduğumuzu biliyorlar. Geçen sene verdiğimiz kira bedelinin iki kat fazlasını veriyoruz şu an, her fırsat bulduklarında kiraya zam yapıyorlar. 2+1 evde 3 kişi kalıyoruz, hepimiz öğrenciyiz, kirayı denkleştirmekte gerçekten zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kendim oturacağım bahanesiyle evden çıkartmak istiyor”

Kendisine ait bir odasının bile olmayacağı bir eve aylık gelirinin tamamını vermek durumunda kaldığını belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunu Ayça; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden bu yıl mezun oldum, üniversitem devam ederken part zamanlı AVM’de çalışıyordum, üniversitem bittiği gibi AVM’de full zamanlı çalışmaya başladım. Ailemle kalıyorum evimiz 4+1 kira zamanında kiralar uygunken tutmuştuk, kiramız hala uygun şu dönemdeki kiralara baktığımızda ev sahipleri ve emlakçılar asgari ücretin tam 2 katı fiyat istedikleri için yerimizden kımıldayamıyoruz, yeni kiralardan haberdar olan ev sahibimiz bizi "kendim oturacağım" bahanesiyle evden çıkartmak istiyor, e haliyle ev bakıyoruz. Evde annem, babam ve felçli hasta anneannem olmak üzere şuan için 4 kişi kalıyoruz. Ablam daha yeni evlendiği için de masrafımız çok oldu ve ev bulmamız zorlaştı çünkü bütün evler emlakçıdan kiralık ve yukarıda dediğim gibi; emlakçı parası, depozitosu, kirası, doğalgaz, elektrik, su açtırma işlemi, nakliyecisi derken eve giren aylık gelirimizin 3 katına denk oluyor. Üniversite mezunuyum kendi işimi yapmak için koşturmama fırsatım olmuyor çünkü beklerken zaman kaybediyor ve para kazanamıyorum, bu yüzden full zamanlı haftada 1 gün izinle çalışıyorum, para biriktirip okuduğum bölümün üstüne koyup kendimi geliştirip ilerlemek tabii ki isterim ama bu durumda zor, bunlar için sadece hırslanıyorum, başka da bir imkan zaten yok. Babam emekli polis memuru olmasına rağmen çalışıyordu güvenlik olarak, 3 çocuğuz birimiz yuvadan ayrılmış olsak da masraflarımız devam ediyor, şuan ki planımız babam ve ben aldığımız elde tuttuğumuz 3-5 kuruşla evde kalan 4 kişi olarak şuan için 2+1 bir eve çıkmak, çünkü baktığımızda 3+1 içi dökülen bir eve 8-9 milyar vermek ev sahibi için ayda 216 saat çalışmamız demek oluyor, şimdi ise zor sığabileceğimiz kendime ait bir odamın bile olmayacağı bir eve aylık gelirimin tamamını vermek durumundayım.’’ dedi.

 

“Öğrenciler, gençler bu ülkenin aydınlık yüzleri, gelecekleridir”

Emlakçı vasıtasıyla yapılan kiralamalarda emlakçıların talep ettikleri komisyon ücretlerinin fahiş düzeylerde olduğunu belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Murat Yıldırım; “25 yaşındayım. Çanakkale’de üniversite öğrencisiyim. Spor Bilimleri Fakültesi’nde okuyorum. Ev kiralama ve kiralama sonrasında direkt ev sahibiyle muhatap olunduğu için evle ilgili konularda ev sahipleri fazla tutucu ve sıkı olabiliyorlar bu da bazen rahatsızlık verici boyutlara ulaşabiliyor. Emlakçı vasıtasıyla yapılan kiralamalarda emlakçıların talep ettikleri komisyon ücreti fahiş düzeylerde bu insanları zorlayan önemli bir konu. Maalesef ki ülkemizde öyle bir algı oluşmuş ki ev sahipleri de ister istemez bu algıya yenik düşüyor veya aldanıyor. “Öğrenciye ev verilmez.” algısıdır bu. Zaman zaman bana yapıldı, zaman zaman da arkadaş çevreme yapıldı. Oysaki öğrenciler, gençler bu ülkenin aydınlık yüzleri, gelecekleridir. Zamanla bu algının değişmesi dileğiyle. Türkiye ve dünya çapında gerçekleşen ekonomik çöküntüler ülkemizde de etkisini gösteriyor diyebiliriz sanırım. Geçen seneye oranla kiraların 2-3 kat artışa geçtiğini hepimiz görebiliyoruz. Arkadaşımla beraber yaşıyorum. Maddi açıdan ise kiraların, yaşam standartlarının, temel ihtiyaçların pahalılığı düşündüren bir konu. Eve çıkarken yaşadığımız problemlerden birkaçı; gerek emlakçı istekleri, gerek ev sahibi istekleri, ev tanıtılırken eksiklerinin söylenmemesi gibi konuları söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

 

“Kiramızı ödeyememekten korkuyoruz”

Üç arkadaş birlikte yaşadıklarını, kira fiyatlarından dolayı ay sonunu getirmekte çok zorlandıklarını ve kirayı denkleştirmekte gerçekten zorluk çektiğini belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Zelal Aydın; “22 yaşındayım, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğrenciyim, ayrıca çalışıyorum. 3+1 eve 6300 TL kira veriyoruz. Emlakçılarla yaşadığımız problemlerden gerçekten muzdarip durumdayım. Fiyatlar çok uçuk olduğu için maalesef ev bulamıyoruz, kocaman şehirde en ucuz evin kirası 4000 ve bu ev 1+1. Ev kiralarının fiyatlarında dehşet derecede artış var, millet keyfine göre kiraları yükseltiyor, kimse düşünmüyor bunu. Üç arkadaş birlikte yaşıyoruz, kiramızı ödeyemeyeceğimizden korkuyoruz, giderlere yetişemiyoruz, hayat gerçekten çok zor.” ifadelerini kullandı.

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.