SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

TARİH ALAN ZİYARETÇİLERİN GÖZDESİ (16.06.2022)

Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Abidesi başta olmak üzere tüm şehitlikler ziyaretçi akınına uğruyor. Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte büyük bir ilgi yakalayan Tarihi Alan, ziyaretçilerini ağırlıyor.
Haber Giriş Tarihi: 16.06.2022 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2022 09:31
kaleninsesi.com

 Yaz sezonu ile birlikte vatandaşlar Gelibolu Yarımadası’na akın etmeye başladı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı hem turistlerin hem de vatandaşların en gözde mekanlarından biri. Gerek tarihi zenginliği, gerekse Çanakkale ruhu nedeniyle ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer.

“Çanakkale ruhu her evde, her ocakta”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada; “Pandemiden sonra turistik olarak ziyaretçi olarak büyük bir artış var. Pandemi öncesi rakamları yakaladık hatta geçtik bile diyebiliriz. Yine gruplarımız gelmeye başladı. Pandemiden sonra bizi asıl sevindiren gelişme aile ve bireysel ziyaretlerimiz arttı. Nedeni ise Çanakkale’ye olan ilgi arttı; Çanakkale herkesin evinde bir gündem haline geldi, daha fazla duyulmaya başladı ve dolayısıyla her evde Çanakkale’ye gitme, görme isteği arttı. Bu durum Türkiye’de her evde, her ocakta Çanakkale ruhunun var olduğunu gösteriyor bize” dedi.

“Çanakkale ruhunu karadan olduğu kadar denizden de hissettiriyoruz”

Ziyaretçilere Çanakkale ruhunu karadan olduğu kadar denizden de hissettirdiklerini ifade eden Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir; “Gelecek olan ziyaretçilerin gezecek noktaları arttı, her kalemiz müze oldu. Savaş alanlarını ziyaretçilerimize açtık; birçok insan yakından ve içinden görüyorlar. Dijital olarak daha fazla görünür olduk, daha çok bilgilendirmeye yapabiliyoruz, daha fazla insana ulaşabiliyoruz. Soyal medyayla beraber interaktif müzeciliğimizi de geliştirdik. Gelen ziyaretçilerimiz müze içerisinde interaktif gezilerini gerçekleştiriyorlar. Elbette yönlendirme, bilgilendirme levhalarımızı arttırdık. İnsanlar kendi imkanları ile çok rahat gezebiliyorlar. Rehberlerimizi ve kılavuzlarımızı daha bilinçli olacak şekilde eğitiyoruz. Yabancı ziyaretçilerimiz üzerinde yoğunlaşmaya çalışıyoruz. Ziyaret içeriklerimizi fazlasıyla çeşitlendirdik, elbette savaş turizmi var bunun içerisinde ama şimdi dalış turizmi de farklı bir restorasyon oldu. Dünyada çok önemli bir dalış merkezi haline geldik. Çanakkale Savaşı’nı insanlar karadan olduğu kadar denizin altından da görebiliyorlar; Çanakkale ruhunu karadan olduğu kadar denizden de hissettiriyoruz. Dalış merkezimiz tahmin ediyorum ki yakın zamanda dünyada ilk üçte olacak” diye konuştu.

“Ziyaretçilerle çok yakın ve yapıcı bir ilişki kuruyoruz”

“Aynı zamanda ziyaretçilerimizin görüşlerine çok önem veriyoruz” diyen Kaşdemir; “Müzelerimizde defterlerimiz bulunuyor ve bu defterlerde çok güzel geri dönüşler oluyor. Hemen hemen her müzemizde dilek ve şikayet kutularımız oluyor. İnsanlar bu sayede istek ve memnuniyetlerini bize iletiyorlar. Bunları çok ciddi bir şekilde değerlendiriyoruz. Öte yandan sosyal medya üzerinden ulaşıyor bize insanlar, oradaki geri dönüşleri de çok dikkate alıyoruz. Aslında biz gelen ziyaretçilerle çok yakın ve yapıcı bir ilişki kuruyoruz. Onların yönlendirmeleri çok önemli bizim için” şeklinde konuştu.

“Bazen ziyaretçilerden biri oluyorum”

Tarihi Alanı ziyarete gelenlerin arasına katılarak onlarla beraber gezdiğini ve bu sayede artılar kadar eksiklikleri de yerinde tespit ettiğini dile getiren Kaşdemir; “Ziyaretçi alanında birimlerimiz var, onlar her zaman sahada bulunuyorlar. Hatta bazen ben de ziyaretçilerden biri oluyorum. Şapkamı ve gözlüğümü takıp ziyaretçilerin arasına katılıyorum. Onlarla beraber geziyorum, gözlemliyorum, artılarımız kadar eksikliklerimizi de tespit ediyorum. gelen ziyaretçilerin davranışlarını, personelimizin tutumunu, çevre temizliğimizi gözlemliyorum. Bizim her ziyaretçimiz aynı zamanda fahri müfettişimizdir. Benim iletişim bilgilerim herkeste vardır, en ücra köşedeki problemden bile haber olup anında müdahalede bulunurum. Bize ulaşmak kolaydır. Gelen ziyaretçilere üstten asla bakmayız, her zaman yan yana oluruz” ifadelerini kullandı.

 

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar