SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kale Grubu’nun merkezi Levent’te faaliyete başladı

Kale Grubu’nun merkezi, İstanbul Levent’teki Kaleseramik Binası’na taşınarak faaliyete başladı.
Haber Giriş Tarihi: 10.08.2022 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 11:15
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Kale Grubu’nun merkezi, Karaköy’deki ilk adresinden, İstanbul Levent’teki Kaleseramik Binası’na taşınarak faaliyete başladı. Yüksek Mimar Nişan Yaubyan tarafından modern üslupta tasarlanan bina, inşa edildiği dönemde, bugün iş merkezlerinin bulunduğu Levent bölgesinin en yüksek binalarından biriydi.

Tasarım konusunda özgür bırakıldı

Yaubyan binayı sadece tasarlamamış ve iç mimarisine kadar her şeyi tek başına yaptı. Ofis binasındaki seramikler, yapının mimarisine uygun olarak yine Yaubyan tarafından tasarlandı.

Dr. Öğr. Üyesi Evin Eriş, Yapı Dergisi’nde yayınlanan “İşveren-Mimar İlişkilerinin Mimar Gözüyle Değerlendirilmesine Yönelik Bir Yöntem Önerisinin Nişan Yaubyan-Bodur İş birliği Odağında İncelenmesi” başlıklı yazısında Bodur Ailesi ile olan mimar-işveren ilişkisini; “…karar mekanizması bağlamında rol paylaşımı konusunda Yaubyan; daha en başından otorite, hiyerarşi gibi “gerilimli” ilişkilerin olmaması ve seçim yaparken güvendikleri biriyle çalışmaya başladıklarını düşünmesi sebebiyle, tasarım fikri konusunda özgür bırakıldığını düşündüğünü dile getirmektedir. Yaubyan mimarın özgür hissetme halinin ekonomik nedenlerle günümüzün temel meselelerinden biri olan zaman ve hız bağlamında getirdiği kısıtların, işverenin yeni yapılanma süreci içinde olmaları sebebiyle aceleci bir tavrın söz konusu olmadığı, aksine sürecin yavaşlatılmasının isten(il)diği yönünde deneyimini aktarır. Dolayısıyla tasarımını etkileyen kısıtlar bu bağlamda oluşmamıştır. Ekonomik boyutun malzeme seçimi, yapım yöntemleri vb. tasarım kararlarını etkileyebilecek boyutuyla ilgili herhangi bir engelleyici unsurla karşılaşmadığını ise özellikle “Malzeme konusunda cephe malzemelerini seramik isteyebilirlerdi ancak bu konuda bile bir tercihleri olmadı” şeklinde örneklendirerek açıklamaktadır. Yalnızca Merkez Binası özelinde imarın getirdiği kısıtlılıktan dolayı, binanın formunun arsadan çıkmasına ve zaman meselesinin işin sonuna doğru mevzu olduğunaysa istisna olarak değinir.” şeklinde ifade etti.

1980’li yılların başlarında, o günün şartlarına göre modern üslupta yapılan Levent’teki genel merkez binası 2013 yılında Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından yenilendi.

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar