SON DAKİKA
Hava Durumu

Emlak sektörü ile mali piyasaları yakınlaştıran uzman bir bankaya ihtiyaç var

Gyoder Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017 1. Çeyrek Raporunda,emlak sektörü ile mali piyasaları yakınlaştıracak uzman bir banka ihtiyacının olduğu tespit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2017 16:13
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2017 16:13
https://www.kaleninsesi.com
Emlak sektörü ile mali piyasaları yakınlaştıran uzman bir bankaya ihtiyaç var

Emlak sektörü ve mali piyasalar için banka

Gyoder tarafından düzenlenen, bu yılın ilk çeyreğine ait raporda önemli bir tespit yapıldı. Raporda konuya ilişkin şu şekilde değerlendirme yapılıyor;

İnşaat ve özünde konut imalatı ile buna bağlı alt sektörler ekonominin en önemli unsurları arasındadır. Türk konut sektörü son 15 yıllık süreçte çok hızlı bir gelişim kaydetmiştir. İnşaat sektörü önemli bir ‘çarpan’ etkisine sahiptir. Bu etki 2008 küresel krizinde daha iyi anlaşılmıştır.

Sektör bileşenleri ile birlikte makro ve mikro ekonomik şartlardan oldukça etkilenmekte olup, ilgili koşullarda meydana gelecek değişikliklere de duyarlı davranmaktadır. Bu nedenle ‘duyarlılığı’ ve ‘eğilimleri’ anlamak için gerek küresel gerekse de ülkemize ait makro-ekonomik gelişmelerin analiz edilmesi önemlidir. Sektör ekonomik gelişmelerin dışında gelecek beklentisi, risk algısı ve beğeni gibi niceliksel olarak ölçülmesi daha zor olan faktörlerden de etkilenebilmektedir. İnşaat sektörü değişkenlerini çok dikkatli bir biçimde ve belli bir vadede analiz edilmesi gerekliliği açıktır. Zaman zaman etkisi daha az olacağı varsayılan değişkenlerin etkisi yüksek olurken, bazı dönemlerde ise tam tersi olabilmektedir. Örneğin konut kredi faizlerinin yükselmesi bir yandan tüketicinin talebini düşürürken diğer yandan üretim maliyetlerini de artırmaktadır. Fakat bazı dönemlerde tüketim ile faiz arasındaki duyarlılık oldukça azalabilmektedir.

Konutbank dile getirilmiş, Emlak Bankası tekrar faaliyete geçmişti

Konut sektörünün finansmanı için “Konutbak” adıyla bir banka hayata geçirilmesi dile getirilmişti. Özel olarak konut piyasası ihtiyacı için hareket etmesi düşünülen ve bu alandaki spesifik ihtiyacı kapatması öngörülen bu girişimden sonra, pasif durumda bırakılan Emlak Bankası tekrar faaliyete geçirilmişti.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.