SON DAKİKA
Hava Durumu

EKONOMİ NOTLARI

Çanakkale Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) haftalık ekonomi değerlendirme notlarını paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2018 16:24
https://www.kaleninsesi.com
EKONOMİ NOTLARI

Türkiye Ekonomisi

TÜİK, Aralık ayında mevsim dışı işsizliğin bir önceki aya göre 0,2 puan düşüşle %9,9’a gerilediğini açıkladı. Genç işsizlik oranı ise 0,5 puan azalarak %18,1 oldu. Sektörel olarak yeni yaratılan istihdamda en hızlı artış Aralık ayında inşaatta yaşanırken, sanayi ve tarım onu takip etti.

TÜİK, Sanayi Üretim Endeksi verilerini güncelleyerek, 2015 yılını baz almaya başladı. Yeni sonuçlara göre mevsim etkilerinden arındırılmış endeks bir önceki aya göre %0,8 azaldı. Öte yandan önceki yılın aynı ayına göre ise %12 artış gösterdi.

Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl Şubat ayında 6,8 milyar TL açık veren bütçe, bu sene 1,9 milyar TL açık verdi. Şubat ayında bütçe gelirleri geçen seneye göre %30 oranında artarak 61 milyar TL, bütçe giderleri ise %17 artarak 62,9 milyar TL oldu.

TCMB verilerine göre Ocak ayında özel sektörün yurtdışına olan kredi borcu uzun vadeli olarak geçen yıl sonuna göre 5 milyar Dolar artarak 225,7 milyar Dolara, kısa vadeli olarak ise 506 milyon Dolar artarak 18,9 milyar Dolara çıktı. Toplamda ise finansal sektörün borcu geçen yılın aynı ayına göre %10 artarak 129,9 milyar Dolar, reel sektörün borcu ise %15 artarak 114,7 milyar Dolar oldu.

TCMB Mart ayı Beklenti Anketi’ne göre, aylık enflasyon beklentisi %0,84’ten %0,82’ye gerilerken, yıllık enflasyon beklentisi de %9,52’den %9,49’a geriledi. Cari açık beklentisi ise 45,1 milyar Dolardan 48,2 milyar Dolara, Dolar/TL beklentisi ise 3,81’den 3,86’ya yükseldi.

 

Dünya Ekonomisi

Piyasalarda bu hafta düzenlenecek olan Fed toplantısında, yeni başkan Jerome Powell’ın selefi Janet Yellen’ın yürüttüğü kademeli faiz artırımını devam ettirip ettirmeyeceği tartışılıyor. Ekonomistler bu haftaki toplantıda faiz artırımına gidilmesi beklerken, 2018’de yapılacak faiz artırım sayısı beklentisi ise 3’ten 4’e yükseldi.

Euro Bölgesi’nde Ocak ayında %1,3 olan enflasyon Şubat ayında %1,1’e gerileyerek Avrupa Merkez Bankası’nın %2 enflasyon hedefinden uzaklaştı.

İngiltere’de 2017’de %1,8 büyüyerek 2012’den bu yana en düşük büyüme oranını kaydetti. OECD’ye göre bu oran G20 ülkeleri arasındaki en düşük büyüme oranı olarak gerçekleşti.

Ticaret savaşlarında Hindistan ABD’nin çelik ve alüminyuma getirdiği tarifeler nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarını yok saymakla suçladı. Bu hafta Dünya Ticaret Örgütü üyesi 24 ülke temsilcisi Hindistan’da bir araya gelerek ticaret savaşlarını gündeme getirecek. BÜLTEN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.