SON DAKİKA
Hava Durumu

Çanakkale’de İhracat Arttı, İthalat Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Balıkesir Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Mayıs ayında Çanakkale'de ihracat %37,0 arttı, ithalat %5,4 azaldı.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2017 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2017 13:13
https://www.kaleninsesi.com
Çanakkale’de İhracat Arttı, İthalat Azaldı

Çanakkale’de geçen yılın aynı ayına göre ihracat arttı, ithalat azaldı. Çanakkale’de ihracat 2017 yılı Mayıs ayında, 2016 yılının aynı ayına göre ihracat %37 artarak 11,3 milyon dolar, ithalat %5,4 azalarak 6,5 milyon dolar oldu. Bir önceki aya göre değişimler incelendiğinde ise ihracat %20,5, ithalat ise %7,9 oranında arttı.

 

Çanakkale’nin Fasıllara Göre Dış Ticareti 2017 yılı Mayıs ayında Çanakkale’den yapılan ihracat miktarları fasıllara göre incelendiğinde; en büyük pay  6,1 milyon dolar ile “Seramik mamulleri” olurken bu faslı 1 milyon dolar ile “Et, balık, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar veya diğer su” ve 890 bin dolar ile “Yenilen sebzeler ve bazı kök ve yumrular” faslı takip etti.  2017 yılı Mayıs ayında Çanakkale’ye yapılan ithalat miktarları fasıllara göre incelendiğinde ise en çok ithal edilen fasıllar 1,7 milyon dolar ile “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer  reaktörler, bunların aksam ve parçaları” olurken bu faslı 1,4 milyon dolar ile “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” ve 1,1 milyon dolar ile “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento” faslı takip etti. Çanakkale’nin en çok ihracat ve ithalatı İmalat Sanayi sektöründe gerçekleşti.2017 yılı Mayıs ayı itibarıyla sektörlere göre dış ticaret incelendiğinde Çanakkale’de dış ticaret hacminin en çok olduğu sektör İmalat Sanayi oldu.

 

Çanakkale’den en fazla ihracat İtalya’ya yapılırken en fazla ithalat Çin’den yapıldı. 2017 yılı Mayıs ayında Çanakkale’den yapılan ihracat ülkelere göre incelendiğinde; en fazla ihracatın 1,4 milyon dolar ile İtalya’ya yapıldığı görüldü. İtalya’yı 1,1 milyon dolar ile Fransa ve 1 milyon dolar ile ABD takip etti. Çanakkale’ye yapılan ithalat ülkelere göre incelendiğinde ise 1,4 milyon dolar ile Çin ilk sırayı alırken 1,1 milyon dolar ile İspanya ikinci ve 845 bin dolar ile İtalya üçüncü sırada yer aldı.

CÜNEYT AKAY

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.