SON DAKİKA
Hava Durumu

BAŞKAN DENİZ; “DERDİN OLMAZSA ÇARE ARAMAZSIN”

Kasım ayında gerçekleştirilen Borsa Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçimlerinin ardından, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Abdullah Deniz; Kaleninsesi Gazetesi'ne özel açıklamalarda bulundu. Çanakkale ve ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz, Çanakkale için yapılması planlanan proje ve yatırımlara dair açıklamalar yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2022 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 09:21
https://www.kaleninsesi.com
BAŞKAN DENİZ; “DERDİN OLMAZSA ÇARE ARAMAZSIN”

Meselenin yeni yönetime geçmek olmadığını, asıl başarının dertle dertlenmek olduğunu vurgulayan Başkan Deniz; ''Dertle dertlenmezsen, umursamazsan her şey güzel görünebilir ama derdin varsa çare arıyorsun. Derdin olmazsa çare aramazsın.'' dedi.

ÇTB eski Yönetim Başkanı Kaya Üzen'in 'akreditede büyük bir laboratuvarımız var' açıklamaları üzerine, hiçbir zaman olmamış bir şeyi var olmuş gibi göstermeyeceğini vurgulayan Başkan Deniz; ''Ben hiçbir zaman olmamış bir şeyi söyleyemem. Daha önceki Kaya Başkanımız diyordu akredite büyük bir labarotuvarımız var, bizim akredite laboratuvarımız yok, akreditede bir borsamız var ama gelişen yapay zekanın olduğu sistemde teknolojiye yetişemiyorsunuz, mesela nır cihazı var, buğdayı veriyorsunuz ve protein ölçümü yapıyor, inşallah bunları önümüzdeki günlerde laboratuvarımıza kazandırarak, laboratuvarımızı da üyemizin hizmetinde sunarak daha kolay daha çabuk o imkanlarını sağlamaya çalışacağız. Ayfon 5 kullanırken ayfon 14’ü inkar etmek yanlış olur. Evet kullanabiliriz, alo diyebiliriz ama bir iş insanı, bir mühendisse, çizim yapıyorsa bilgisayarın en donanımlısını almak zorunda. Bu duruma ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyorum, tabii imkanlar dahilinde. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na bir proje yapmıştık ekipman alımıyla ilgili, bu dönem çağrıya çıkmamışlar herhalde o projemiz geri döndü. TKDK ile önümüzdeki günlerde İl Müdürlerimle, Kurum Müdürlerimle oturup istişarelerimiz, bunların hepsini gerçekleştireceğiz inşallah.'' şeklinde konuştu.

“Türkiye ithalattan çıktı, ihracatta”

Türkiye'nin yürüttüğü politikadan dolayı artık ithalatta bulunan değil ihracat yapan bir ülke konumuna geldiğini belirten Başkan Deniz; ''Son zamanlarda köprünün verdiği bir hareket var Çanakkale’de. Bu da emlak fiyatlarının biraz yükselmesine sebep oldu. Dünyada ve ülkemizde bir durgunluk var, piyasaya çalışan bizim kobilerimiz, esnafımız biraz zorlanıyor ama politikasından dolayı ithalat durumundan çıkan Türkiye şu an da ihracatta, faizlerin düşmesiyle beraber. Pek dışarıya yansımasa da devletimiz faizleri düşürse de, esnafımıza yansımasa da, faizlerin sabit kalmasından dolayı dışarıya çalışan, yurtdışına ihracat yapan firmalarımız müthiş çalışıyor. Bazı sektörlerde son zamanlarda durgunluk var, Avrupa’daki enerji sorunu, Rusya Ukrayna Savaşı’ndan kaynaklanan sebeplerden dolayı sıkıntılar var. Bundan önce iki yıl pandemi süreci geçirdi dünya, hepimiz yaşadık bunu. Bunun verdiği sancıları çekiyoruz şu an.'' ifadelerini kullandı.

“Üretim yapan insanları rahatlatabilir miyim, onun derdindeyim”

Ayçiçek, çeltik, buğday fiyatlarının her ne kadar üreticileri rahatlattığı gözlemlense de, esnaflar için aynı şeyleri söyleyemeyeceğini ifade eden Başkan Deniz; “Burası bir borsa. Gıdacıların genelde iş yaptığı yer. Gıda sektöründe üretim yapan bütün esnafımız sıkıntı çekiyor belki ama üretim yapan köylümüz, çiftçimiz biraz daha rahatladı. Buğday fiyatlarından, ayçiçek fiyatlarından, çeltik fiyatlarından dolayı şu an üretim yapan üreticimiz biraz rahat ama esnafımız zorlanıyor, Türkiye’de bir alım gücünün düştüğünü görüyoruz hepimiz, burada sihirli değnek yok elimizde, kalkıpta ben bunu yapıyorum, şunu yapıyorum demek yanlış olur. Ben yeni seçilen başkanım, tabii hedeflerim var; ekodengenin değişmesiyle yağmurların geç gelmesi var. Ekim şu an da yapılıyor, aşağı yukarı toprağın tava gelmesi üretim yapılması için insanlarımız zorlandı. Ben de önümüzdeki dönem Tarım İl Müdürümüz, Tarım Bakanımız, Sayın Grup başkan vekilimiz Bülent Turan’la görüşüp bitki çeşitliliğini arttırabilir miyim, mesela ilaçlı savran diye bir bitkimiz var. Belli bölgelere onu ektirebilirim, artı kenevir diye bir bitkimiz var; hem bu ekodengenin sağlanması ile ilgili hem ilacın kullanılmamasıyla ilgili tarımda bununla alakalı ekim sahalarını açarak, bitki çeşitliliğini yaratarak hem ekonomiyi, hem Çanakkale’nin üretim yapan insanlarını biraz rahatlatabilir miyim onun derdindeyim. İnşallah önümüzdeki günlerde olacağını düşünüyorum. Yılbaşından sonra hayata geçirebileceğimizi düşünüyorum.'' şeklinde konuştu.

“Çanakkale kazandıkça Türkiye kazanacak”

Asıl önemli olan noktanın; bir malı ürettikten sonra onu katma değerli satabilmek olduğunu vurgulayan Başkan Deniz; “Ayvacık’ın Kızılkeçili diye bir mevkiisi var, önümüzdeki günlerde Tarım İl Müdürlüğümüz, Özel İdaremiz, Borsamız, Ticaret Sanayi Odamızın girişimleriyle paramızı yatırdık, orada Gıda Sera OSB yapılacak. Oranın da bir an önce hayata geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Mühim olan bir malı ürettikten sonra katma değerli satabilmek, bizim en büyük sıkıntımız üretim yapıyoruz, mesela kapya biberimizle, çileğimizle, domatesimizle. Bunları yaptığımız zaman katma değerli satamıyoruz, satıyoruz para kazanamıyoruz. Mühim olan Çanakkale’nin marka değerlerini ekonomiye katma değerli kazandırabilmek, o biraz daha iç piyasayı rahatlatacağını düşünüyorum. Biz çalışacağız, Çanakkalemiz kazanacak, Çanakkale kazandıkça Türkiye kazanacak.” dedi.

“Ben yaptım yok, biz yaptık olacak”

Çanakkale için bir şeyler yapılacaksa eğer bunun bireysel olarak değil, hep birlikte yapılabileceğini belirten Başkan Deniz; “Borsa Meclis Başkanıydım daha önce, şu an da ben fikir birliği yapacağımızı düşünüyorum Selçuk Başkan ile. Çanakkale için beraber hareket ettiğimiz, beraber yol yürüdüğümüz. Bunu belediye başkanlarımızla, sayın vekillerimizle beraber hareket ederek Çanakkale’ye bir şeyler kazandırmak istiyoruz. Bu durum bireysel olmaz. Bunu bencil düşünmenin hiç anlamı yok, ben yaptım yok, biz yaptık olacak. Yuvarlak masada oturup, arkada kalmamayı sağlayacağız. Ben yaptım, sen yaptın derdinde değiliz, ülkemiz için Çanakkale için hepimizin yapması gereken şeyler var. Ortak değer yargımız olmalı.” diye konuştu.

“Dünyayı yeniden keşfetmenin anlamı yok”

Çanakkale Ticaret Borsası'nın bulunduğu binanın yeterli olmaması ve bunun üzerine Kumkale mevkiinde daha geniş bir alana taşınmak gibi planları olduğunu ifade eden Başkan; ''Şu an bulunduğumuz bina ofis gibi olduğunu düşünüyorum, hizmet veriyorum, geniş bir coğrafyadayım, Gelibolu ile Yenice’siyle. Yakın yerleri saymıyorum, oralarda zaten bürolarım var, elemanlarım var, üyelerime yardımcı olması için. En ufak bir problemde sıkıntı çekmemeleri için onların hizmetinde olduğumuzu biliyorum. Şu var; Çanakkale’deki bu ofis tarzındaki borsayı önümüzdeki günlerde Kumkale Yenimahalle tarafına doğru 80 ya da 100 dönüm bir yer alarak, oranın depolarıyla benim tacir tüccarımın mal alımı yaptığı zaman üreticiyle beraber yan yana gelebileceği borsanın da işlemini daha da iyi yapabileceği bir projem var. İnşallah onu hayata geçirebilirsem hem Çanakkale’nin içinden çıkmış olacağım trafik keşkemeşliğinden, hem de mal satmak isteyen tacir ve tüccarıma yakınında ulaşabilecek bir yer yaratmak zorundayım. Bunu Biga yaptı, dünyayı yeniden keşfetmenin gereği yok, yanımızda yapan, uygulayan, onun daha farklısı olabilir, daha güzeli olabilir. Böyle bir şey düşünüyorum çünkü eleman sorunumuz var, bizim borsa alanımızda, tacir ve tüccarımızın olduğu yerde, bugün eleman sorununun olduğu yerde bir kepçe alarak o yüklemesini ekipmanla yapıp rahatlatmamız lazım. O yüzden de ben üyemin en kısa mesafede, en kısa zamanda malı üretime ulaştıracak yerler olsun istiyorum çünkü lojistik son zamanlarda çok ön planda. Maliyetli olduğu için bir an önce hayata geçirmeyi düşünüyorum, üyelerimizin de mal alımında, mal satımında çok kolaylık sağlayacak yer, imkanlar sunmak istiyorum Borsa Başkanı olarak.” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale'yi bir numara yapmaya çalışacağız”

''Çanakkale zaten üniversite şehri, kültür şehri, turizm şehri artı tarım şehri, sanayinin çok olmadığı ama sanayileşmeye aday olduğumuz, yani bu da köprümüzle beraber, tünellerimizle beraber İzmir’e, İstanbul’a, Bursa’ya çok yaklaştığımızı ulaşım sayesinde görüyoruz. Bu durumu iyi değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum'' diyen Başkan Deniz; ''Çünkü Çanakkale 41. meridyende kalan, güneş ışınlarının yatay ve dikey olarak bitkiye iyi nüfus ettiği, o bitkinin insan sağlığına en iyi olduğu bir yer. Ben de bunu bilen ve yaşayan bir insan olarak havamızla, toprağımızla, suyumuzla Çanakkale’yi bir numara yapmaya çalışacağız. Bugün Konya borsasında veya Ankara Polatlı borsasında buğday var, söz sahibiler ama bizim çeşitli ürünlerimizle, bu ürünlerin marka değerlerini kazandırarak çok daha farklı bir yere getireceğimizi düşünüyorum. Bu durumu bir İtalyan olmak gibi düşünelim; ben de seramik üretiyorum ama İtalya’nın ürettiği seramiği üretiyorum aynı paraya satamıyorum, ben de makarna üretiyorum İtalya da makarna üretiyor, aynı paraya satamıyoruz. Ben de gömlek üretiyorum ama İtalyanın gömleği kadar değerli satamıyorum, mühim olan bunu başarmamız, yoksa biz tekstilde her yerde varız ama bunu biz kalitemizi koyarak, standartımızı koyarak, katma değerli ürün satarsak dünya için daha iyi olacak, hem ülkemiz açısından hem de kendi ekonomimiz açısından.'' şeklinde konuştu.

“Çanakkale’mize bunu kazandırmak bizim görevimiz”

Türkiye'nin büyük reformlara ihtiyacı olduğunu ve bu durumun ancak eski alışkanlıkları bir kenara bırakıp yeni arayışlara geçerek gerçekleşebileceğini dile getiren Başkan Deniz; ''Ülkemin yönetiminde şunu düşünüyorum; acil reformlara ihtiyacımız var. Bu reformları yapmadan, başarmadan, bu ülkede kalkınma olmayacağını söylüyorum. Ben diğer insanlar gibi hukuk yok, adalet yok değil, daha iyisini yapmamız gerektiğini, reform yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu her konu için geçerli; hukuk alanında da, tarım alanında da, bugün yaşam tarzımızda da reform yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 18 yaşındaki kilomuzla mevcut yaşımızdaki kilomuz aynı değil, o gömlek olmuyor, Türkiye’ye de olmuyor. Yani Türkiye’nin o günkü şartlardaki kanunlarıyla, yönetim sistemiyle bu nüfus, bu teknolojik yapının, yapay zekanın geldiği yerde reformlar lazım. Ülkeyi reformlarla rahatlatabileceğimizi düşünüyorum, alışkanlıklarımızdan vazgeçip yeni arayışlar içine girmemiz gerektiğini düşünüyorum. Kalkıp da ben böyle gördüm değil, bilim ve teknoloji nereye gidiyorsa oraya ayak uydurmamız gerekiyor. Şehrimize bunu kazandırmak bizim vasfi görevimiz.'' dedi.

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.