SON DAKİKA
Hava Durumu

Antep fıstığı Avrupa’da

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ortaklığında yürütülen, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen "Antep Fıstığı Avrupa'da" projesinin tanıtımı ve antepfıstığı yetiştiriciliği konulu toplantı Eceabat Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2022 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2022 12:38
https://www.kaleninsesi.com
Antep fıstığı Avrupa’da

Toplantıya; Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Eceabat İlçe Tarım Müdürü Yücel Tokgöz, Anafartalar Orman İşletme Müdürü Yücel Martin, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Yetiştirme Tekniği Bölüm Başkanı Dr. Ajlan Yılmaz, Eceabat Ziraat Odası Başkanı Özay Kuzu, Teknik Personel, Köy Muhtarları ve birçok üretici katıldı. Toplantıda konuşan Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler; “Eceabat İlçemizin kaliteli tarımsal üretim yaptığı tartışmasız görülmektedir. İlçe olarak Eceabat zeytinyağı için coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı. Kadın kooperatifi kurma çalışmaları başladı ve Antepfıstığının da ilçede yetiştirilebilmesi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çalışmalar başlatıldı” dedi. Kaymakam Çiftçiler, ilçe de yapılan çalışmalardan dolayı İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve desteklerinden dolayı Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teşekkürlerini dile getirdi.

Eceabat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli proje sorumlusu Ziraat Mühendisi Sevcan Baziki ise yaptığı konuşmada; “İklim değişikliği ile beraber azalan su kaynaklarını verimli kullanılması ve dekara getirisi daha yüksek olan Antepfıstığının bölgeye kazandırılması amacı ile 2022-2023 yılları arasında iki yıl sürecek proje hazırlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı Yenilik yayım projeleri kapsamında kabul edilen proje çerçevesinde 2 üreticiye toplam 11 dekarlık alanda kapama bahçe tesis edilecektir” diye konuştu.

Bölge antepfıstığı yetiştiriciliğine uygun

Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Ajlan Yılmaz da sunumunda; bölgede inceleme yaptığını ve bölgenin antepfıstığı yetiştiriciliğine uygun olduğunu belirtti. Antepfıstığı tarımının Dünya ve Türkiye'deki yeri ile ilgili bilgiler veren Yılmaz, antepfıstığı yetiştiriciliği, toprak hazırlığı, dikim, bakım ve budama koşulları, aşılama, tozlanma ve dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda eğitim verdi. Yılmaz ayrıca üreticilerin sorularını da yanıtladı.

Havva Portakal

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.