SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Öğrenciler Ecdadıyla buluşuyor (07.05.2022)

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ‘Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına’ projesi kapsamında Çanakkale’yi ziyaret edecek öğrencilerin bilgilendirme toplantısında öğrencilerle bir araya geldi.
Haber Giriş Tarihi: 07.05.2022 11:57
kaleninsesi.com

 Şahinbey Belediyesi’nin Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında başlattığı “Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına” projesi ile öğrencileri ecdatlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Belediye tarafından Çanakkale’de ecdadıyla buluşturulacak olan gençler için Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya BaşkanMehmet Tahmazoğlu, kurum müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“4 Şehitliğin restorasyonunu yaptık”

Başkan Mehmet Tahmazoğlu, Çanakkale’de kefensiz yatan şehitlerin olduğunu ve o şehitlere karşı herkesin vefa borcunun bulunduğunu belirterek, “Çanakkale ziyaretlerini çok önemsiyoruz. Çanakkale savaşları şanlı tarihimizde çok önemli bir yeri olan yedi düvele karşı imkânsızlıklar içerisinde o dönemdeki gençlerin cephede vermiş olduğu kahramanca mücadelenin yeri. Kahraman şehitlerimiz bu vatan topraklarını düşmana çiğnetmemek için Çanakkale Geçilmez destanını yazmışlardır. 15 yaşındaki çocuklar okullarını bırakarak bu vatan toprakları için savaşmışlar. Aynı şey yine Kurtuluş Savaşı’nın önemli cephelerinden biri olan Gaziantep’te de yaşanmış. Çocuklar, kadınlar, gençler 6 bin 317 şehit vererek vatan topraklarını düşmana teslim etmemiştir. Tarihi yerinde görmek ve öğrenmek çok önemli. Gençlerimiz Çanakkale ziyaretlerinde tarihi yerinde yaşayarak öğrenecekler. Gençlerimiz İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un;Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı!, Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.Verme, dünyâları alsanda bu cennet vatanı. Dediği yer olan Çanakkale’ye ziyaret edecekler. Orada şehitlerimiz şehitlik mertebesine erişirken bir mezar kazacak zaman ve imkan olmamış. Kışın özellikle yağmur yağdığında, şehitlerimizin kemikleri yüzeye çıkıyor. Şahinbey Belediyesi olarak Çanakkale’de ihya edilmemiş 4 tane şehitliğin restorasyonunu yaparak ziyaretlere açtık. Allah onlardan razı olsun onlar bu vatan için şehadet şerbetini içmeseydi bizlerinde bugün bir vatanı olmayacaktı. Herkesin mutlaka Çanakkale’yi ziyaret etmesi lazım. Bu nedenle Şahinbey bölgesindeki tüm lise öğrencilerimize Çanakkale’ye ziyaret imkânı sunuyoruz. Uçak ile günübirlik bir ziyaret yapıyoruz ve bu Türkiye’de bir ilk. Öğrencilerimizi ecdatlarıyla bir araya getirerek tarihimizi öğretiyoruz” dedi.

145.227 kişi şehitlikleri ziyaret edecek

“Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına” projesi kapsamında bugüne kadar 111 bin 027 öğrenciyi ve vatandaşı ecdadıyla buluşturan Şahinbey Belediyesi bu yılda 35.000 öğrenciyi ve vatandaşı daha Şehitler diyarını ziyaret ettirerek bu sayıyı 145 bin 227 kişiye çıkartacak.

Öğrencilere hediye verildi

Çanakkale’yi ziyaret edecek öğrencilerin bilgilendirme toplantısında Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, sosyal medyadan kendisini takip eden öğrenciler arasından yapılan çekiliş sonrasında öğrencilere spor ayakkabısı hediye etti.

Haber Merkezi

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar