istanbul escort

ZİRVEDE İLERLEMEK İSTİYORUM (10.05.2020)

Son Güncelleme : 10 Mayıs 2020 14:05
ZİRVEDE İLERLEMEK İSTİYORUM (10.05.2020)

Kleomarcus Spor Kulübünün başarılı sporcusu Şevval Algül ile spor hayatını konuştuk.

Kleomarcus Spor Kulübünün yetenekli sporcusu Şevval Algül mücadele sporlarında zirvede ilerlemke istediğini ifade ederken, spor yapmayı sevdiğini ekledi.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ

ŞEVVAL ALGÜL:  Merhaba, ben Şevval Algül 2005 doğumluyum Wushu sporuyla uğraşıyorum. İbrahim Bodur Anadolu Lisesi'nde eğitim görüyorum. 9. sınıf öğrencisiyim. Arkadaşlarım tarafından bilinen ama çoğu kişiyle iletişime geçmeyen biriyim ama dostlarıma karşı tamamen kendim olurum, baskıdan hiç hoşlanmam buna rağmen saygı çerçevemin dışına çıkmam. Kitap okumayı, yazmayı, spor yapmayı ve kendimle baş başa kalmayı severim.

MÜCADELE SPORLARINA NE ZAMAN BAŞLADINIZ

ŞEVVAL ALGÜL:  Mücadele sporlarına 2019 yılının Eylül ayında başladım. Sakatlanma korkum asla olmadı sonuçta olacağı varsa olurdu. Tüm koruyucu ekipmanlarımızı kullandığımız zaman hiçbir problem olmuyor zaten.

İLK MÜSABAKANIZDA NE HİSSETTİNİZ

ŞEVVAL ALGÜL:  İlk müsabakamda ne hissettiğimi tam olarak bende anlayamamıştım tabii biraz heyecan vardı ama o sırada tüm Türkiye'nin beni izleyebileceğini bilmediğim için çok kısa bir sürede heyecanımı yenebildim. Müsabaka sırasında gerçekten hiçbir şey duymadım sadece rakip vardı gözümün önünde tabiri caizse dünyadan bir bakıma soyutlanmış gibiydim. Rakibin yapacaklarını bekledim, onun vurmasını. Tekme atarsam tutabileceğinden korktum ve atağa geçemedim ve yenildim. Müsabaka sonrası çekilen videolarımı izledim ve açıklarımı kapatmak için antrenmanlarda çok çalışıyorum.

ÖRNEK ALDIĞINIZ SPORCU VEYA SPORCULAR VARMI

ŞEVVAL ALGÜL:  Kişiler yok aslında ama küçükken gördüğüm bir rüya beni etkiledi diyebilirim. Mazlum hocayla tanımama kuzenim aracı oldu. İlk gün ailemden habersiz gittim, onlar için 'dövüş' olan bu spor, benim için kendimi bulma adına attığım bir adımdı.

ÇALIŞMA ORTAMLARINIZ UYGUNMU

ŞEVVAL ALGÜL:  Hocamız bizimle elinden geldiği kadar ilgilenmeye çalışıyor. Şunu da diyebiliriz eğer uygun olmasaydı Çanakkale'den dışarıya giden sporcular Kleomarcus Spor Kulübü sporcuları olmazdı ve bu kadar kısa sürede bir sürü milli sporcu çıkartamazdık. Fakat salonumuz eski, hocamız ne kadar güzelleştirmek için uğraşsa bile salon eski olduğu için en ufak bir yağmurda bile su alıyor. Çanakkale Belediyesi Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan destek talep ediyoruz.

OKUL VE SPOR'UN BİR ARADA YÜRÜMESİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ

ŞEVVAL ALGÜL:  Bence herhangi bir problem yok sonuçta biz bu kadar vaktimizi spora ayırıyor olabiliriz ama birçok öğrenci var ki çoğu boş zamanını bilgisayar oyunu vb. gibi şeylere harcıyor. Yapacak olan kişi her halükarda yapar. Öğretmenlerimin bazıları beni destekleseler bile birkaçı ya spor ya okul kafasındalar. Ayrıca okul stresinden kurtulmanın bir yolu bana göre spor yapmak.

ÖRNEK ALDIĞINIZ SPORCU VEYA SPORCULAR VARMI

ŞEVVAL ALGÜL:  Tabiki var başta antrenörümüz Mazlum Orak olmak üzere kadın sporcularımızdan Buse Naz Çakıroğlu, Sema Çalışkan, Şennur Demir, Sabriye Şengül ve Emine Arslan olarak, erkek sporcularımızdan da Gökhan Saki ve Çağan Atakan Arslan'ı da kendime idol olarak görmekteyim. Ayrıca Muhammed Ali' de örnek aldığım sporcular arasında bulunmaktadır.

MÜCADELE SPORLARINA İL BAŞLADIĞINIZDA NE GİBİ ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ

ŞEVVAL ALGÜL: Doğruyu söylemek gerekirse ilk antrenmanlarda gözlerim dahil heryerim ağrıdı ama bu iki hafta kadar sürdü sonra vücut buna kendini alıştırdı. Bacaklarımda morluklar ve kan toplayan yerler oluyordu ama bunları dert etmiyorum açıkçası. Çünkü onları azmin göstergesi olarak görüyorum.  Sonrasında zaten bünye buna alışıyor ve ilk zamanlarım kadar morarmıyor ya da ağrımıyor. Yorgunluk yönü de var tabiki bunun ama bir şekilde atlatılıyor.

MÜCADELE SPORLARI NASIL BİR DİSİPLİN GEREKTİRİYOR

ŞEVVAL ALGÜL: Sabırlı ve disiplinli olarak düzenli bir şekilde, antrenmanları aksatmadan yapabilmek önemli olan. Bir yumuk yediğiniz pes etmemeyi hatta 'kendimi nasıl savunabilirim' i öğrenmektir gereken şey. Öfke kontrolü olmadan ilerleyemezsiniz. Pes etme kelimesini lügatınızdan çıkarmanız gerekir.

ANTRENMANLARINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ

ŞEVVAL ALGÜL:  Vücudun ısınması için koşu ve açma germeler ile başlıyoruz sonrasında karşılıklı olarak atak ve savunma yapıyoruz. Teknik öğreniyor ve farklı kişilerle eş değişiyoruz. Bunun dışında ara ara kondisyonumuzu geliştirmesi için koşuya çıkıyoruz ya da interval, istasyon gibi çeşitli şeyler yapıyoruz. Birkaç antrenmanda bir hocamız Mazlum Orak sırayla bize lapa tutuyor ya da bizimle maç yaparak tecrübe kazanmamızı sağlıyor.

MÜSABAKAYA ÇIKARKEN NASIL KONSANTRE OLUYORSUNUZ

ŞEVVAL ALGÜL:  Benden önce maça çıkan sporcuları izliyor ve teknik geliştirmeye çalışıyorum. Onun dışında müsabakadan önce kafamı tamamen boşaltmak için bir kitap okuyorum ya da gerek hocamdan gerek arkadaşlarımdan gerekse internet üzerinden motivasyon konuşmaları dinliyorum. Sonrasında ise sadece rakibe odaklanıyorum, ben fark etmeden konsantre olmuş oluyorum zaten.

MÜSABAKA SIRASINDA NELER HİSSEDİYORSUNUZ

ŞEVVAL ALGÜL:  Açıkçası neler hissettiğimi anlamak zor kendimi transa geçmiş gibi hissediyorum. Etrafta görünen tek şey rakibim ve hakem oluyor. Hakemi bile bazen fark edemiyorum. Süre ilerledikçe bu duygu yavaş yavaş kayboluyor.

MÜCADELE SPORCUSU OLMANIN ZORLUKLARI NELERDİR

ŞEVVAL ALGÜL:  Birçok şeyden feragat etmeniz gerekiyor. Sosyal yaşantınız biraz kısıtlı hale geliyor ama gerçekten mücadele sporcusu olmak istiyorsanız bu ve bunun gibi şeyleri belli oranda azaltmanız gerekmektedir. Azim, hırs ama en önemlisi saygı gerektiriyor. Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Attığınız her adım sizi başarı merdivenlerinden bir basamak daha yükseltir. Evet ayağınız burkulur ya da tökezlersiniz ama düşmek için doğmadıkya bir şekilde hallolur.

YAPTIĞINIZ SPOR'A AİLENİZİN BAKIŞ AÇISI NEDİR

ŞEVVAL ALGÜL:  Ailem başlarda desteklemediler hatta ben onlardan gizli bir şekilde kuzenimin aracılığıyla hocamla tanıştım ve kaydoldum. Tabii öğrenince kızdılar gerçi ama onları dinlemedim. Şimdi diyorum iyi ki dinlememişim. Normalde Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde yaşıyordum fakat eğitimim için buraya geldim. Ailem Bayramiç'te kaldı burada beni çok görmedikleri için morlukları saklamak kolay oluyordu. Ekstra antrenmanlara kalmak benim için problem değildi sonuçta aileme bazen söylemiyordum. Annem önce asla lisans almama izin vermeyeceğini, bir-iki ay sonra hevesim geçince bırakacağımı söyledi ama bırakmadım. Sonuç olarak şu anda çift lisanslı bir mücadele sporcusuyum.

BU SPORDA HEDEFLERİNİZ NELER

ŞEVVAL ALGÜL:  Olabileceğimin zirvesinde olup ilerlemeyi istesem bile gerçek şu ki Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev almak istiyorum ve sanırım bu sporu bir meslek değil, hobi olarak devam ettirebilirim diye düşünüyorum ama o zamana kadar iyi bir mücadele sporcusu olarak devam edeceğim.

Etiketler: kickboks çanakkale şevval

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler