ZEKÂ GERİLİĞİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİNİN İYOT EKSİKLİĞİ

30 Haziran 2019 11:11
ZEKÂ GERİLİĞİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİNİN İYOT EKSİKLİĞİ

İyot, tiroid hormonlarının üretimi için önemli bir rol oynuyor. Dünyada önlenebilir zekâ geriliğinin en önemli nedeninin iyot eksikliği olduğunu belirten uzmanlar, yeterli iyot alımının büyüme ve gelişmedeki önemini vurguluyor ve iyot eksikliğinin hastalıklara neden olduğuna dikkat çekiyor.

Dünyada önlenebilir zekâ geriliğinin en önemli nedeninin iyot eksikliği olduğuna dikkat çeken uzmanlar  söz konusu hastalıkları şöyle sıraladı:

“Bebeklerde zekâ geriliği,

Beden gelişme geriliği,

Düşük doğum ağırlığı,

Çocuklarda beden ve zekâ gelişme geriliği,

Bebek ve erişkinlerde tiroid hastalıkları.”

 

 

İyot ihtiyacınızı, ilaçlar yerine besinlerden karşılayın

Vücudun iyot ihtiyacının, ilaçlar yerine besinlerden karşılanması daha da sağlıklı olacaktır. Bazı durumlarda besinler de yetersiz kalacağından, iyot eksikliği olan kişilere ilaçlı tedavi uygulanabilmektedir. İyot içeren besinler: “Patates, süt, yoğurt, yumurta, hindi göğüs eti, balık, iyotlu tuz, Himalaya kristal tuzu, beyaz ekmek” olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Hamilelikte iyot ihtiyacı artıyor

İyot tüketimine olan ihtiyaç hamilelik ve emzirme döneminde artıyor. Yapılan çalışmalar ve sağlık örgütleri verilerine göre menopoz dönemi ile ek olarak iyot ihtiyacında azalma veya artış açısından öneri bulunmamaktadır.

 

Besinlerdeki iyot miktarı ne kadar?

 

Besin Adı Miktar İyot miktarı

“İnek sütü 200 ml (1 su bardağı) 50-80 µg

Organik inek sütü 200 ml 30-65 µg

Yoğurt 150 g (4 çorba kaşığı) 50-100 µg

Yumurta 1 adet 20 µg

Peynir 40 gr (yarım su bardağı) 15 µg

Beyaz balık 100 gr 115 µg

Yağlı balık 100 gr 50 µg

Kabuklu deniz ürünleri 100 gr 90 µg

Et 100 gr 10 µg

Tavuk 100 gr 10 µg

Fındık 25 gr 5 µg

Ekmek 1 dilim 5 µg

Sebze ve meyve 80 gr 3 µg

 

Dengeli beslenme ile yeterli iyot alımını sağlamak mümkün

Tuz kısıtlaması gereken hasta grupları için sırf iyot alması adına tuzu artırmak çare değildir. İlerleyen dönemlerde tuzdaki iyot oranını artırarak tuz kısıtlamayı destekler şekilde yeni düzenlemeler gündeme gelecektir. Rafine edilmeyen, içeriği net olarak bilinmeyen, diğer katkı maddelerinin doğal veya yapay olarak eklendiği, kaya tuzu, gurme tuzları gibi tuzların kullanılmasını önermemekteyim. Öncelikle amacımız eksiklik mi fazlalık mı veya normal olduğunu tetkik etmek daha sonra kişinin yeme alışkanlıkları ek risk faktörlerini gözden geçirerek gerekli takviye önerilerinde bulunmaktır. BÜLTEN

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler