‘’YURT İÇİNDE DE TANITIM YAPILMALI’’

04 Nisan 2018 09:19
‘’YURT İÇİNDE DE TANITIM YAPILMALI’’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Çağlar Tuzeş, Troia Yılı tanıtımlarının yurt dışında olduğu gibi yurt dışında da tanıtılması gerektiğini belirtti. Tuzeş; Bence Troia Yılı’nın yurt içinde tanıtımlarının daha fazla olması gerekiyor. Yurt dışında Berlin ve Ukrayna gibi yerlerde gösterim ve tanıtımının yapıldığını biliyorum. Sanırım Almanya’da İTB Festivali var. İTB Festivalinde tanıtımının yapıldığını duydum. Fakat yurt içinde, özellikle diğer illerde Troia Yılı’ndan fazlaca bahsedi

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Çağlar Tuzeş

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1- 2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale'ye artısı olacak mı?

Bence Troia Yılı’nın yurt içinde tanıtımlarının daha fazla olması gerekiyor. Yurt dışında Berlin ve Ukrayna gibi yerlerde gösterim ve tanıtımının yapıldığını biliyorum. Sanırım Almanya’da İTB Festivali var. İTB Festivalinde tanıtımının yapıldığını duydum. Fakat yurt içinde, özellikle diğer illerde Troia Yılı’ndan fazlaca bahsedildiğini düşünmüyorum. İstanbul’da gidip gelirken gördüğüm kadarıyla da 2018’in Troia Yılı olduğu konusunda insanlar çok fazla bilgi sahibi değil. Yani tanıtımların daha fazla yapılması gerekiyor. Yapılan etkinlikler, bisiklet festivalleri, sergiler güzel ama yetersiz, bunlarında çoğaltılması gerekiyor. Çanakkale velinimet gibi bir yer, daha fazla bütçe ayrılıp çalışmalar arttırılabilir. İnsanlarımızın bu yıl dolayısıyla Çanakkale’ye yönlenmesini sağlamamız gerekiyor. 2018 eğer Troia Yılı ise bunu daha fazla öne çıkarmanız gerekiyor ki, insanların bu yıldan haberleri olsun. Çanakkale, Türkiye’nin en çok turist çeken şehirlerinden bir tanesi, Assos’undan Gelibolu’suna, Tarihi Alan’ından Troia’sına insanları Çanakkale’ye yönlendiren çok fazla değer var. Bunları da insanlara daha fazla duyurmak gerekiyor. Bu yapılırsa Türkiye turizminin başında Çanakkale olabilir. Daha fazla yatırım yapılması gerekiyor. Onun dışında dediğim gibi Troia Yılı için daha fazla emek harcanması, daha fazla etkinlik yapılması gerekiyor ve bu yatırımların ileride Çanakkale’ye çok büyük katkıları olacağına inanıyorum. İnsanlar Çanakkale’ye yöneliyor ve burayı gezip, görmek istiyorlar. Bu yılın gelecek yıllarda Çanakkale’ye büyük artısı olacağını düşünüyorum.

2- İl ve ilçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Bildiğim kadarıyla Çanakkale’ye son 4 yılda 3 tane alışveriş merkezi yapıldı. Bu alışveriş merkezleri ticari yatırımlar olsa da şehrin gelişmesine katkısı olduğunu söyleyebilirim. Daha önce Çanakkale’de böyle yerler yoktu. Ben beş yıldır Çanakkale’de yaşıyorum, böyle bir şey yoktu ve insanlar daha farklı alanlara yöneliyorlardı. Mesela ben Çanakkale’den alışveriş yapmıyordum ama bu merkezler açılınca Çanakkale’de alışveriş yapmaya başladım. Hem Çanakkale’deki inşaat yatırımları hem alışveriş merkezleri büyük yatırımlardır. Birde herkesin bildiği üzere Çanakkale’de bir alt yapı sorunu var, bunu gidermek içinde birazda bu alanda yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Onların dışında yapılan yatırımlardan memnunum. Alt yapı dışında bence bir sorunu yok, insanları çok değerliler. Burada yaşayanlar dışarıdan gelen insanlara çok iyi davranıyorlar. İnsanların ekmek kapısı, özellikle Çanakkale esnafının ekmek kapısı da budur. Turistler ve öğrenciler Çanakkale’yi besliyorlar. Yatırım alıyor mu dediğimiz yapılan inşaat ve alışveriş merkezlerini saymazsak çok fazla yatırım olduğunu düşünmüyorum. Bence Çanakkale’ye yer altından güzel ve kısa bir metro hattı döşenebilir. Tamam köprü yapılıyor, belki bu ulaşım konusunu rahatlatacak ama bu köprü işi de Çanakkale’nin vapur sefasını söndürecektir. Bir de Çanakkale’nin az bir nüfusu var, biraz ekleme olsun, biraz sanayi gelsin, biraz daha nüfus çoğalsın ama Çanakkale değişmesin. Çanakkale, hep güzel kalsın. Çanakkale insanların tatile geldiği, hep beğenerek geri döndükleri yer olarak kalsın. Türkiye’de bu şekilde çok az yer var. Çanakkale’ye yatırım yapılsın ama bence Çanakkale insanının değişmemesi en güzel yatırımdır.

3- Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Evet tarım arazileri satılıyor, zaten Türkiye’deki tarım arazileri satıldı. Türkiye’de tarım çok aza indi. Ülkemizde maalesef çiftçi kalmamış durumda. Bunlar üretimi tabii ki kötü etkileyecektir. Marmara Bölgesi’ndeki en büyük tarım yerlerinden bir tanesi Çanakkale’dir. Domatesinden elmasına, kirazından şeftalisine bunların hepsi Çanakkale’de yetişen ürünler. Biz pazarlara gittiğimizde çok güzel ürünler alabiliyorduk. Çünkü il elden alıyorsunuz ve bu ürünleri yetiştiren insanlardan alıyorsunuz. Şimdi tarım arazileri satıldıktan sonra çiftçi ne yetiştirecek? Hangi arazide yetiştirecek? Ya da belki ters etki yapacak, doğru yatırım yapılacak ve bu alınan yerler tekrardan çiftçilere verilecek ve üretim yapmaları sağlanacak. Belki durum böyle olacak. Merak ettiğim şey uzun vade de Çanakkale’de, yerlilerin ürettiği ürünleri mi göreceğiz yoksa dışarıdan getirilen ürünleri mi göreceğiz? Çünkü kendi mahsulünü yetiştiren insanın ürünü farklı, dediğim gibi olursa yüzde ile çalışan insanların yetiştireceği ürün farklı olacaktır. Ben tarım arazilerin satılmasından daha çok çiftçiye yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Maalesef birer birer satılıyor ve bu da üretimi ve çiftçiyi kötü etkileyecektir.

4- Gelibolu Tarihi Yarımada'da neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oluyor mu?

Yarımada’ya birkaç kez gidebildim ve onda da tarihi yerleri gezebildim. Birinci Dünya Savaşı’ndan kalan atalarımızın canını feda ettiği yeleri görme şansım oldu. Onun dışında pek fazla gidemedim. Gelibolu’nun çok güzel bir yer olduğunu biliyorum. Daha önce restorasyon çalışmalarının yapıldığını duymuştum. Şuan ne yapıldığı edildiği konusunda pek fazla bilgim yok ama oranın ne kadar önemli bir yer olduğunun bilincindeyim. Dokusu bozulmadan yapılan her çalışma Gelibolu Tarihi Yarımadası’na değer katacaktır. Bizler gelecek nesillere tarihimizi orada anlatacağız, orayı bileceğiz ki tarihimizi anlatabilelim. Çanakkale’nin en önemli özelliği Tarihi Alan’a sahip olmasıdır ve bu alanla beraber yerli turizm potansiyeli de artmıştır. Türkiye’de yaşayan her insan onlara bu vatanı bağış eden atalarını yerinde ziyaret etmek ister. Yeter ki oranın dokusunu bozmayalım ve insanlar geldiklerinde oradaki duyguyu yaşayabilsinler. İlk geldiğimiz yıllarda orada çöp sorunu olduğunu biliyorduk ve bunun önüne geçildi. Gelen insanlardan da rica etmemiz gerekiyor, tarihimizi kirletmeyelim. Çanakkale, Türkiyedir.

5- Yakın bir tarihte Küçükkuyu - Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale'ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli'de geçirmek ister misiniz?

Ben bunu ilk defa sizden duyuyorum. Katkısı bence olur. Küçükkuyu, tatil alanı olarak çok güzel bir yer. İki kez gittim ve çok beğendim. Denizi çok güzel ve doğal güzellik olarak yüksek tepeleri olan bir yer.  Tepelerden baktığınızda mükemmel bir manzarası var. Bence Küçükkuyu doğayla bütünleşmiş bir ilçemiz. O yüzden bu seferlerin katkısı olacağını düşünüyorum. Ayrıca Midilli gibi bir adanın da Çanakkale’ye çok fazla katkısı olacağını düşünüyorum. Arkadaşlarım gidip orada tatil yaptılar ve geri dönüşleri çok olumluydu. Bende yakın zamanda gitmek isterim. Görsel açıdan eski yapıları ve berrak sularında tatilimi yapmak isterim. Avrupa’da da Türkiye’de de insanlar tarihi yerleri merak ediyorlar. Bu sayede turizmde bir artış olacağını düşünüyorum. Yalnızca biz Midilli’ye gitmeyeceğiz. Onlarda Küçükkuyu’ya ve Çanakkale’nin diğer güzel ilçelerini merak edip geleceklerdir. Birçok insanın bu seferleri bekleyeceğini düşünüyorum. Bu sayede Bozcaada’nın yoğunluğu da hafifleyecektir. Çanakkale, turizm ve tarım kenti böyle yatırımların olması Çanakkale için her zaman kazançlı olacaktır. Dilerim ki yakın bir zamanda başlar.

Necmiye Tarlasüren

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler