istanbul escort

Yeşil Gübreleme Tarla Günü Alçıtepe’de Yapıldı 11.5.2019

11 Mayıs 2019 12:23
Yeşil Gübreleme Tarla Günü Alçıtepe’de Yapıldı 11.5.2019

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı bütçeli "Zeytin Bahçelerinde Yeşil Gübreleme" tarla günü Eceabat ilçesine bağlı Alçıtepe köyünde yapıldı.

Uygulama alanında bir konuşma yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel:  "Yeşil gübreleme, toprak verimliliği açısından son derece önemli bir uygulama. Bizim ilimizde çok yaygın bir uygulama değil. Ama biz bu uygulamayı yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Zeytin bahçelerinde bitki besleme amacı ile yeşil gübreleme uygulaması yaptırıyoruz. Yeşil gübreleme uygulaması bir baklagille, buğdaygilin karışım olarak toprağa ekilmesi ve sonrasında da çiçeklenmenin %25 başlangıcında toprağa karıştırılmasıyla organik maddenin arttırılmasına yönelik bir uygulamadır. Buradaki temel amaç, baklagillerin azotu fikse etme özelliğinden yararlanmak. Aynı zamanda organik maddeyi arttırıcı faaliyetleri yürütmektir" dedi.

Çok sayıda zeytin üreticisinin katıldığı tarla gününde "Zeytin Bahçelerinde Yeşil Gübreleme Projesi" ile ilgili bilgi veren Eceabat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Emre Türkmen: "Proje amacı, topraklarda çok düşük seviyede olan organik madde miktarını yükseltmektir. Ayrıca azotlu gübre kullanımının azaltılmasını sağlayarak nitrat kirliliğinin önüne geçmiş olacağız. Bunun yanında toprakların su tutma kapasitesinin arttırılarak kuraklıktan etkilenmenin azaltılması zeytinde verim ve kalitenin arttırılması hedeflenmektedir. Bundan başka hayvancılık yapan çiftçilerin zeytinliklerinde yetiştirecekleri baklagil yem bitkileri ile hem zeytinini hem de hayvanlarını besleyebilirler" dedi.         

Daha sonra Alçıtepe Köyünde çiftçi toplantısı yapılarak Ziraat Yüksek Mühendisi Emre Türkmen tarafından, Zeytin Sineğine karşı biyoteknik mücadele yöntemleri hakkında üreticiler bilgilendirildi. Kimyasal ilaçların, zeytin sineğinin doğal düşmanı olan faydalı böcekleri de öldürdüğü, doğal dengenin bozulması ile zeytin sineğinin ilerleyen yıllarda salgın yapabileceği ve mücadelenin daha da zorlaşacağı, bu nedenle aşırı kimyasal ilaçlama yerine şişe tuzağı veya feromonlu sarı yapışkan tuzak gibi biyoteknik mücadele yöntemleri ile mücadelenin yapılması gerektiği anlatıldı.

Toplantı sonunda üreticilerin soruları konu uzmanları tarafından cevaplanarak eğitim sona erdi.

EZGİ KOSTAK

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler