istanbul escort

Yerli Yeni Mısır Tohumları Üreticiye Tanıtıldı 25.4.2019

25 Nisan 2019 16:10
Yerli Yeni Mısır Tohumları Üreticiye Tanıtıldı 25.4.2019

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ezine İlçesine bağlı Mahmudiye köyünde ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda “Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce geliştirilen yerli yeni mısır çeşitlerinin tanıtıldığı çiftçi toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen toplantılara;  İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, İlçe Müdürleri, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Mühendisleri, Dr. Ahmet Duman, Dr. Cavit Sezer, Teknik Personel, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve çok sayıda üretici katıldı.

Toplantılarda bir konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ: “İl olarak bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünlerinde ciddi bir potansiyelimiz var. Hayvancılığımıza baktığımızda 215 bin adet büyükbaş, 710 bin  küçükbaş hayvan varlığına sahibiz. Bunun yanında süt verimimiz 550 bin tonlara ulaşmış durumda. Peki, hayvancılıkta dikkat etmemiz gereken konular nelerdir.

 Hayvancılıkta en büyük sorunların başında %60 - %70 arası yem girdi maliyetleri bulunmaktadır. Eğer biz yem girdi maliyetlerini düşürmek istiyorsak; kaba yem üretimini çok büyük kısmını kendimiz üretmemiz gerekir. Silajlık mısır yem bitkileri içerisinde en büyük öneme sahip olandır. Biz bugün baktığımızda Çanakkale olarak yem bitkisi üretimimizde 552 bin dekar gibi bir alanda yem bitkisi üretiyoruz. Bunun 155 bin dekar alandan 830 bin ton silajlık mısır üretiyoruz. Dekara verimimiz Türkiye ortalamasının üzerinde. Biz bu başarılarımızı daha üst seviyelere taşımalıyız. Sadece yem bitkisi silajlık mısırdan oluşmuyor. Yem bezelyesi, Yulaf Yeşil Ot, İtalyan Çimi ve Sorgum sudan otu üretim miktarı bakımından Türkiye’de 1. sıradayız. Bu da bizim yem bitkisi üretiminde ne kadar iyi olduğumuzu, çiftçimizin bu konuya ne kadar hassas davrandığını açıkça göstermektedir. Biz bununla yetinmeyip, daha iyisini, daha kalitelisini üretmemiz gerekir ” dedi.

Ardından sunumlarını yapan Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden gelen Ziraat Mühendisleri Dr. Ahmet Duman ve Dr. Cavit Sezer, Enstitü olarak geliştirdikleri yerli yeni mısır çeşitlerinin tarımsal özellikleri hakkında çiftçilere bilgi aktarırken, 2020’den itibaren yerli ve milli mısır çeşitlerinin başta Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere pazarda pay sahibi olacağını belittiler.

EZGİ KOSTAK

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler