istanbul escort

YAPILARDA ISI KAYBINA D─░KKAT!

17 Kas─▒m 2018 15:43
YAPILARDA ISI KAYBINA D─░KKAT!

EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN 10 ALTIN KURAL

 Evinizde tüketti─činiz enerjinin ne kadar─▒n─▒ verimli kullan─▒yorsunuz ya da ya┼čad─▒─č─▒n─▒z ev ne kadar enerji dostu? Evinizde yapaca─č─▒n─▒z ufak düzenlemeler ve edinece─činiz yeni tasarruf al─▒┼čkanl─▒klar─▒ ile enerji tüketimini azaltabilir ve kulland─▒─č─▒n─▒z enerjiden yüksek verimlilik elde edebilirsiniz. Enerji israf─▒n─▒ azaltaca─č─▒n─▒z uygulamalar ile ay sonunda faturalar─▒n─▒z─▒ da dü┼čürebilirsiniz.

 

Binalarda en çok ─▒s─▒ kayb─▒n─▒n gerçekle┼čti─čine dikkat çeken Yap─▒larda Enerji Verimlili─či Derne─či – VER─░MDER, enerji tasarrufu için al─▒nmas─▒ gereken önlemleri s─▒ralad─▒.

Teknoloji ve ┼čehirle┼čmenin artmas─▒ ile birlikte ihtiyaç duydu─čumuz enerjide de art─▒┼č gözleniyor. Ancak enerjinin bilinçsiz tüketimi, her geçen gün azalan enerji kaynaklar─▒m─▒z─▒ olumsuz etkilerken, ev içi ekonomik bütçemizi de sars─▒yor. Özellikle k─▒┼č aylar─▒n─▒n gelmesi ile birlikte ─▒s─▒nma için ihtiyaç duyulan enerji miktar─▒, faturalarda da gözle görülür art─▒┼ča neden oluyor. Bununla birlikte ço─ču ki┼či, ev içerisinde ─▒s─▒namad─▒─č─▒ndan yak─▒n─▒yor. Oysa enerjiyi do─čru tüketerek evlerin verimli enerji tüketen evler haline gelmesini sa─člayabiliriz.

Kamuoyunu yap─▒larda ─▒s─▒ yal─▒t─▒m─▒, enerji verimlili─či ve tasarrufu konular─▒nda bilinçlendirmek amac─▒yla kurulan Yap─▒larda Enerji Verimlili─či Derne─či - VER─░MDER; ev ekonomisinde planlanacak ilk ad─▒m─▒n enerji tasarrufu üzerine olmas─▒ gerekti─čini vurguluyor. Tüketicilerin günlük ya┼čamlar─▒nda edinecekleri yeni al─▒┼čkanl─▒klar ve ufak önlemlerin faturalarda azalmalar─▒ da sa─člayaca─č─▒n─▒ ekleyen VER─░MDER; tüketicilere tasarruf önerilerinde bulunuyor:

 

TASARRUF ODAKLI ALI┼×KANLIK ED─░N─░N: Ev içerisinde tasarruf yapabilmek için ailedeki tüm bireylerin bilinçli olmas─▒ gerekir. Ailece günlük hayat─▒n─▒zda edinece─činiz yeni al─▒┼čkanl─▒klar ile enerji tüketiminde tasarruf elde edebilirsiniz. Du┼č süresini k─▒sa tutmak, gereksiz yere aç─▒k olan ─▒┼č─▒klar─▒ söndürmek, kullan─▒lmayan elektronik cihazlar─▒n kapat─▒lmas─▒ asl─▒nda yap─▒lacak ilk basit önlemlerden baz─▒lar─▒.

 

MUTLAKA YALITIM YAPTIRIN: Binalarda en çok ─▒s─▒ kay─▒plar─▒ ya┼čan─▒yor. K─▒┼č─▒n ─▒s─▒nmak yaz─▒n da serinlemek için kullan─▒lan enerjiyi daha verimli k─▒lman─▒n yolu ise yal─▒t─▒mdan geçiyor. Is─▒ yal─▒t─▒m─▒ ile k─▒┼č─▒n ödenen do─čalgaz faturalar─▒nda yüzde 50 dolaylar─▒nda tasarruf elde edebilirsiniz.

 

KULLANMADI─×INIZ RADYATÖRÜ KAPATIN: Evinizde kullanmad─▒─č─▒n─▒z bir odada bulunan radyatörü pasif konuma getirebilirsiniz. Bu sayede kulland─▒─č─▒n─▒z di─čer radyatörlerden sa─članacak daha fazla ─▒s─▒ gönderimi ile odan─▒n s─▒cakl─▒─č─▒n─▒ yükseltebilirsiniz.

 

BEYAZ E┼×YALAR DA AKILLANIYOR: Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günlük hayat─▒m─▒zda yaln─▒zca çama┼č─▒r y─▒kamaya, yemek pi┼čirmeye ya da yemekleri saklamaya yarayan beyaz e┼čyalar da ak─▒ll─▒ hale geldi. Beyaz e┼čyalar─▒n─▒z─▒ de─či┼čtirmeyi dü┼čünüyorsan─▒z tercihiniz mutlaka yeni nesil ak─▒ll─▒ beyaz e┼čyalardan olsun. Çama┼č─▒r makineleri, çama┼č─▒r miktar─▒na göre su ve deterjan eklerken, ak─▒ll─▒ f─▒r─▒nlar ise yeme─čin cinsine göre derece ve süre ayar─▒ yapabiliyor. Bu sayede enerjiyi daha verimli kullanabilmek mümkün.

 

GÜNE┼×L─░ GÜNLERDE EV ─░Ç─░NE GÜNE┼× DEPOLAYIN: Do─čal enerji kayna─č─▒ olan güne┼čten maksimum düzeyde faydalanmaya çal─▒┼č─▒n. Güne┼čli günlerde perdeli aç─▒k tutarak gün içinde evi içi s─▒cakl─▒─č─▒ yükseltebilirsiniz. Her gün evinizi havaland─▒rmak için sabah saatleri yerine güne┼čin en tepede oldu─ču ö─člen saatlerini tercih edin.

 

AKILLI SAYAÇLAR ─░LE ENERJ─░Y─░ TAK─░P ED─░N: Elektrikte ya┼čanan düzensizlikler ya da kaçak elektrik kullan─▒m─▒ en çok faturalara olumsuz yans─▒yor. Elektrikteki enerji kay─▒plar─▒n─▒ engellemek için evinize takaca─č─▒n─▒z ak─▒ll─▒ sayaçlar ile kullan─▒lan enerjiyi takip edebilir, ya┼čanan de─či┼čimleri kontrol edebilirsiniz.

 

SICAKLIK PENCERELERDEN KAÇMASIN: Bina duvarlar─▒nda yal─▒t─▒m ile birlikte pencerelerinizi de kontrol etmeniz gerekir. Evinizdeki pencerelerin yal─▒t─▒ml─▒ olmas─▒na dikkat edin. Ayr─▒ca pencere kenarlar─▒ndan da içerisi hava giri┼čini engellemek için pencere kenarlar─▒n─▒n iyice kapat─▒ld─▒─č─▒na emin olun.

F─░┼×LER─░ PR─░ZDEN ÇEK─░N: Televiyon, bilgisayar gibi pek çok elektronik cihaz kapat─▒lsa dahi prizde olmalar─▒ durumunda elektrik tüketimine devam eder. Bu nedenle kullan─▒lmayan elektronik cihazlar─▒n fi┼člerini prizden çekti─činize emin olun.

 

ESTET─░─×─░NE DE─×─░L ─░┼×LEV─░NE D─░KKAT ED─░N: Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip perdeleri yaln─▒zca süs için kullanmay─▒n. Uzun ve kal─▒n perdeler s─▒cakl─▒─č─▒ korurken, pencere önünde kullan─▒lmal─▒. Sahip oldu─čunuz ─▒s─▒t─▒c─▒ radyatörün önü perde ile kapat─▒lmamal─▒.

 

RADYATÖRLER─░N─░ZE ─░Y─░ BAKIN: Kulland─▒─č─▒n─▒z radyatör ve kombinizin düzenli bak─▒mlar─▒n─▒ aksatmay─▒n. Mutlaka her sene en az bir kere radyatörlerin havas─▒ al─▒nmal─▒ ve aktif olarak kullan─▒lmaya ba┼čland─▒─č─▒ zaman üzerine örtü ya da kurutmak için k─▒yafet konulmamal─▒. BÜLTEN

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler