kizilay escort

Uz; “Şehitler diyarımızda projelerimiz bitmeyecek” 05.02.2020

05 Şubat 2020 09:06
Uz; “Şehitler diyarımızda projelerimiz bitmeyecek” 05.02.2020

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şube Başkanı Gülşen Uz, Çanakkale’de gerçekleştirdikleri projeler ve yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şube olarak bu yıl beş projenin olduğuna dikkat çeken Uz, Çanakkale’de Azerbaycan’la ilgili bir şehitliğin açılmasının söz konusu olduğunu belirterek; “Azerbaycan ile Çanakkale arasında bir gönül köprüsü kurmak istiyoruz” dedi.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şubesi yönetimi, Çanakkale Savaşı şehitlerini unutturmamak ve her zaman hatırlatmak için tüm çabalarıyla gece gündüz çalışıyor, şehit ailelerini ziyarette bulunuyor ve gazilerimiz içinde yoğun emekler harcayıp her geçen gün yeni projelere imza atıyor.

Türkiye’de kamu yararına çalışan Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’nın Çanakkale Şube Başkanı Gülşen Uz, geçen sene Türkiye’de ilk şehit belgeselini çektiklerini söyledi. Çanakkale Şehitleri ile ilgili çekilen belgesel için tüm şehit ailelerinin teker-teker gezdiklerini belirten Uz, birden fazla projelere imza atmaya ve çalışmalar yapmaya devam ettiklerini aktardı. Başkan Gülşen Uz amaçlarının tamamen ailelerin acılarını bir nebzede olsa hafifletebilmek olduğunu dile getirdi. Çanakkale’nin şehitler diyarı olduğunu ve şehitlerimizin her zaman hatırlanmasının çok önemli olduğunu bunun içinde ellerinden geleni yaptıklarını açıklayan Uz, bu sene Çanakkale şehitleri ile ilgili bir kitap basılacağının bilgisini de paylaştı. Başkan Uz, “Çanakkale’de en son 1999 yılında kitap basılmış. Bu yıl inşallah kitabımız basılacak” dedi.

Kaleninsesi Gazetesi’ne çalışmalardan ve projelerden bahseden Türkiye Gazi ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şube Başkanı Gülşen Uz ile yaptığımız röportajın detaylarını Çanakkale halkıyla paylaşıyoruz.

“Türkiye’de kamu yararına çalışan tek vakıfız “

Türkiye’de kamu yararına çalışan tek vakıf olduklarını söyleyen Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şube Başkanı Gülşen Uz; “Çanakkale şehit aileleri derneği olarak derneğimizi 2010 yılında kurduk. Sonradan gördük ki bu dernek gazilerimizi kapsamıyor. Akabinde de tüzük değişikliği yapıp şehit ve gazi ailelerinden ayrılmaz bir parça olan gazilerimizi ekledik. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği olarak devam ettik. 2017 yılında Türkiye Gazi ve Şehit Aileleri vakfımızın Çanakkale şubesini açtık. Açılışını Cumhurbaşkanımız yaptı. Farkımız kamu yararına çalışan bir dernek olmamızdır. Türkiye’de kamu yararına çalışan tek vakıfız. Bakanlar kuruluyla kurulmuş tek vakıftır. Genel merkezimiz Ankara’dadır. Kamu yararı statüsünün şöyle bir yararı var. Bizlere bağış yapan kamu kurum ve kuruluşları vergi mükellefiyeti olarak bize verdiği para kadar vergiden muaf oluyoruz” dedi.

“Türkiye’de ilk şehit belgeselini çektik”

Şehit ailelerinin evlerine gidip şehitlerin hayat hikayelerini dinleyerek kısa bir belgesel yapıldığını belirten Başkan Gülşen Uz, “Vakfımız da 15 Temmuz şehit ailelerimiz, gazilerimiz, sivil şehitlerimiz, köy korucuları, itfaiye şehitlerimiz, öğretmen şehitlerimiz gibi hepsini kapsayan bir derneğiz. 2019 yılında şehit ve gazi ailelerimizin en önemlisi şehitlerimizin hayatlarını anlatan dekoderlere basılmış bir film yaptık. Onunda 2019 yılında galası oldu. Şehitlerimizin evlerine, ailelerine gidip - tek hepsinin hayatlarını anlattırdık. Şehidimizi sorduk. Şehidimizi bize anlatın dedik. Türkiye’de ilk şehit belgeselini çektik. 1993-1994 yıllarında yayınlanan ‘Kan Uykusu’ diye bir film vardı. Ancak ondan sonra hiçbir şekilde şehitlerimizin toplu belgeselinin çekim süreci yoktu. Türkiye’de ilk defa biz kısa metrajlı bir belgesel yaptık. Belgeselimiz geçen sene İÇDAŞ Kongre Merkezinde yayınlandı. Sayın Milletvekilimiz Jülide Hanım, Sayın Valimiz, protokolümüz, Türkiye’de ki gazi federasyon başkanlarımız da geldi. Bütün ilçelere tek- tek giderek 188 şehidimizin hayatlarını kapsayan kısa metrajlı bir film oldu. Yaklaşık sekiz senelik bir veri” diye konuştu.

“Bizim en önemli özelliğimiz elimizde verilerin olmasıdır”

Başkan Gülşen Uz sözlerine şu şekilde devam etti, “Bu senede uzun metrajlı bir belgeseli gerçekleştireceğiz. Seslendirme, prodüksiyon anlamında Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesin de ki radyo tv yayıncılık dekanlarımızla görüştük. 2021 yılındaki film yarışmasının ana temasının Çanakkale şehitleri olması içinde sayın rektörümüzü Murat hocamızla geçen hafta bir görüşme yaptık. Hocamız bunu çok mantıklı buldu. Film yarışmasındaki temanın Çanakkale şehitlerimiz olmasını istedik. Bu konuyu da sayın rektörümüz sayın dekanımıza aktaracağı bilgisini verdi. Daha önceki görüşlerimiz de de bu projeyi kendilerine aktardığımızda çok olumlu ve güzel buldu. Bu senede projemiz onaylandı. Proje İçişleri Bakanlığımızın projesinden bütçemizi aldık. Bu yılda belgeseli çekeceğiz. Bizim en önemli özelliğimiz elimizde verilerin olmasıdır. Çünkü şehidin annesine, kardeşine, öğretmenine sorduk. Evde elbiselerinin resimlerini çektik. Bizim en önemli özelliğimiz elimizdeki verilerin detaylı olmasıdır. Biz de şehidimizin sevdiği yemekten tutun kızdığı kelimeye kadar hepsi bizim elimizde mevcut. Her eve giderken şehit eşi götürdük. Şehit kardeşi götürdük. Heyet olarak gittik. Şehidin annesiyle beraber dertleştik. Şehit kardeşi şehit kardeşiyle dertleşti. Şehit çocuklarıyla konuştuk. Gazi komutanımız onlara bir maneviyat anlattı. Böylelikle iyi bir aile konseptinde güzel bir sinerji oldu.”

“Bizim için önemli olan vatan millet bilinci oluşturmak”

Şehitlerin hayatlarını anlatan bir kitap bastırılacağının bilgisini de aktaran Başkan Uz, “Bu yıl ayrıca kitap bastırıyoruz. Çanakkale’de en son 1999 yılında kitap basılmış. Bu yıl inşallah kitabımız basılacak. 1999 yılından 2020 yılına kadar Çanakkale Valiliği tarafından en son yapılmış. 1999 öncesi şehitlerimiz var 1999 yılından sonraki şehitlerimizin o kitapta hiç biri yok. Bizim evladımız neden yok diye ailelerde mutsuzluk vardı. Ya da bir valiliğin odasına gidiyorsunuz Çanakkale şehitleri kitabı yok. Çok büyük bütçesi var. Bir kitap 450 TL oluyor. Çünkü 188 şehidimiz var. Bir tarafta şehidin çocukluk fotoğrafları var. Diğer sayfada da şehidin hayatını anlatan konusu var. Her şehidimize 2’şer sayfa ayırıyoruz. 188 şehidimize ayrılan toplam 400 sayfa oluyor. Tabi ki buna sayın cumhurbaşkanımızın ve valimizin konuşma metinleri de ekleniyor. Çanakkale’de ilk defa 450 sayfalık Çanakkale Gazi ve Şehit Aileleri Derneği tarafından bir kitap basılacak. Hedefimiz tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, belediyelerimize, kaymakamlıklarımıza dağıtmak. Sayın Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan bize destek vereceğini açıkladı. Jülide Hanımda destek vereceğini aktardı. Şayet buna bizde bir bütçe bulursak bu kitabı şehitlerimizin ailelerine de vermek istiyoruz. Aynı zamanda öğrencilere de verelim. Öğrencilerimiz o kitaptaki şehitlerimizi okusun. Bir maneviyat olsun. Bizim için önemli olan vatan millet bilinci oluşturmak. Bunu oluşturabilirsek çok büyük bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız” diye açıklamalar da bulundu.

“Çanakkale şehitler diyarıdır”

Çanakkale şehitlerinin sadece 18 Mart’a anılmasından dolayı ailelerin büyük üzüntü duyduklarını belirten Başkan Gülşen Uz, “Bizim Çanakkale’deki en büyük eksikliğimiz ve şansızlığımız şudur. Çanakkale şehitler diyarıdır. Şehitler genellikle 18 Mart’ta hatırlanıyor. Bu yüzden ailelerimizde de büyük bir üzgünlük söz konusu. Çanakkale’mizin özelliğinden dolayı şehit aileleri biraz daha geride kalıyor. Çanakkale ilimizde 188 şehidimiz var. 88 kahraman gazi komutanımız var. 482 Kıbrıs gazimiz 12 tane de hayatta olan Kore gazimiz var. Baktığınızda çok büyük bir camiayız. 5.226 kişi bizim vakfımızın himayesindedir” dedi.

“Biz ailelerimizden üyelik bedeli almıyoruz”

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Derneği Başkanı Gülşen Uz; “Derneğimiz Türkiye’de şehit aileleri derneklerinden üye aidatı almayan tek dernektir. Biz ailelerimizden üyelik bedeli almıyoruz. Onlar zaten vermeleri gereken bedeli ödemişler. Ancak diğer dernekler yıllık 100 TL, 80 TL şeklinde üye aidatı alıyorlar. Diğer dernekler dernek giderlerini karşılamak için bunu yapıyorlar. Bize sayın valimiz, sayın Jülide Hanım, sayın Bülent Turan bey destek oluyorlar. Kişileri bize yönlendiriyorlar. Bağışlar yapılıyor. Bizim binamızın kirası, elektriği, su giderleri valiliğimiz tarafından karşılanıyor. Hayır sever iş adamlarımız oluyor. Bu şekilde faaliyetlerimizi 10 yıldır devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Amacımız şehit ailelerinin acılarını bir nebze de olsa hafifletebilmek”

Amaçlarının ailelerin acılarını bir nebzede olsa hafifletebilmek olduğuna değinen Başkan Uz, “Bizim daha çok projelerimiz oluyor. Organizasyonlar yapıyoruz. Daha çok proje bazında çalışıyoruz. Bize bağış yapmak isteyenler paraları bize vermiyor. Parayı direk derneğin banka hesabına yatırıyorlar. Biz her şeyi yönetim kuruluyla birlikte yaparız. Her Perşembe toplantımız olur. Birlikte konuşuruz elektrik ne kadar geldi su ne kadar bunların fiyatlarına herkes bakar onaylar o şekilde işlem yaparız. Bizde bu işlemler onayla imzayla yapılır. Bizim amacımız ailelere maneviyat olarak bir şeyler katabilmek. Ailelerin acılarını bir nebze de olsa hafifletebilmek. Biz gece gündüz bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.  Derneğimizde şehit yakını olmayan hiçbir şekilde üyemiz yok. Derneğimizde şehit ve gazi ailelerimiz var. Dışarıdan hiçbir şekilde üye kabul etmiyoruz” şeklinde ifadelerde bulundu.

Çanakkale’de Gazi Rehabilitasyon Merkezi

Çanakkale’de gaziler için bir rehabilitasyon merkezi yapıldığına da dikkat çeken Gülşen Uz, “Çanakkale’ye Gazi Rehabilitasyon Merkezi yapılıyor. İnşallah 18 Mart’ta açılışı olacak. Aile Sosyal Politikaların himayesinde olan bir kuruluş olacak. Türkiye’de ilk defa Çanakkale şehitler diyarına yapıldı. Bu kuruluşun döngüsü Aile Sosyal Politika Bakanlığında bulunuyor. Bizim çok büyük bir sıkıntımız var. Diğer illerden gelen şehit ve gazi yakınlarımızın şehitler diyarımızı gezmek istediklerinde otellerde kalıyorlar. Sayın valimiz ve cumhurbaşkanımız uygun görmüş. Polisevi konseptinde olacak. En üst katı sosyal alan ve alakart restaurant şeklinde olacak. En alt katı daha çok rehabilitasyon anlamında olacak. Plajdan bir bölüm de yer açılacak. Yazın buraya tatil için ve şehitler diyarını gezmek için gelen şehit yakınları ve gazilerimiz orada konaklayacaklar. Hem de denizde yüzüp vakit geçirebilecekler. Yani çok güzel bir sosyal alan yaratılacak” diye konuştu.

“Biz şehit yakınlarımızın da iş anlamında istihdam yaratılması için devlet büyüklerimizle de görüştük ancak uygun görülmemiş. Böyle bir üzüntümüz oldu” diyen Uz; “Şehit ve gazi yakınlarımıza burada maalesef bir istihdam yaratılamadı. Açıkçası bunun kalbimizde biraz burukluğu var. İnşallah bizi bu sıkıntı ve olumsuzluktan çıkaracak bir cevap gelir diye ümit ediyoruz. Şehit ailelerine iki tane iş hakkı veriliyor. Kardeşlerden biri giriyor diğeri giremiyor. Şehidin kardeşine bir iş hakkı annesine ve babasına bir iş hakkı akabinde eşinle diğer çocuklarına da bir iş hakkı veriliyor. Şehidin iki çocuğu var. Bu haktan bir tanesi faydalanınca diğeri ben neden faydalanamıyorum diyor. Bizde bu konuyu aşmak istedik. Çevremizde bu şekilde 7-8 ailemiz iş talep etti. Sayın valimiz buna tamam dedi. İlgililerle görüştük. Fakat Bakanlık olumsuz cevap verdi” şeklinde konuştu.

“Bu yıl beş tane projemiz var”

Geçen sene geziler düzenlediklerini ve bu senede konaklamalı geziler düzenleneceğini açıklayan Başkan Gülşen Uz, “Şehit ve gazi ailelerimizin morallerini birazda olsa düzeltmek adına geziler düzenliyoruz. Bu senede gezilerimiz var. Karadeniz, İstanbul, Bursa gezilerimiz olacak. Geçen sene Çanakkale’den Kars’a kadar gittik. Kars şehitliğimizi ziyaret ettik. Sivas, Erzurum, Eskişehir, Ankara gibi illerimizde birer gün konakladık. Kaldığımız ilin kültürel yerlerini gezdik. Şehit ailelerini ziyaret ettik. Derneklerle görüştük. Valilerimizi ziyaret ettik. Protokol ziyaretlerimiz de oldu. Geçen yıl böyle bir planlama gerçekleştirdik. Bu senede inşallah Karadeniz gezimiz olacak. Ailelerimizle birlikte yedi gün sekiz gece olacak şekilde bir gezimiz var. Bu yıl beş tane projemiz var. Bir tanesi şehitlerimizin hayatının anlatıldığı belgesel filmi olacak. Şehitlerimizin fotoğrafları halıya dokutulacak. Ailelerine de kur-anı kerimle birlikte takdim edeceğiz. Biz ailelerimiz maddi beklentiden ziyade manevi değerlerin ilgilerini çektiklerini gördük. Bizde her şehidimizin fotoğrafını halıya dokutacağız. Kur-anı kerim Türk bayrağı eşliğinde ailelerimize takdim edilecek” dedi.

Çanakkaleli terör gazileri için özel üniforma

Projelerinin içerisinde bu yıl gazilere tören kıyafeti verileceğine de değinen Başkan Uz, “Bu yıl iftar yemeklerimiz de olacak. Geçen senede yaptık. Geçen yıl her ilçemizde kahvaltı yaptık. Bu yılda her ilçede ayrı- ayrı iftar yemeği vermek istiyoruz. Bir de bu sene terör gazilerimize tören kıyafeti vereceğiz. Kıbrıs gazilerimizin tören kıyafetleri vardı. Ancak terör gazilerimizin yoktu. Biz de bunu valimize anlattık. Sayın valimizde kabul etti. Şimdi de gazilerimize tören kıyafeti yapılıyor. İnşallah 18 Marta yetişecek. Türkiye’de ilk defa bunu biz yapıyoruz” diye konuştu.  

“Azerbaycan ile Çanakkale arasında bir gönül köprüsü kurmak istiyoruz”

Başkan Uz sözlerini şu şekilde devam ettirdi; “Çanakkale savaşında Azerbaycanlı şehitlerimiz var. Azerbaycan ülkesi şuanda bronz ve gümüş döküm anlamında dünyadaki en iyi ülkedir. Çanakkale şehitler diyarında da İlham Aliyev sayın cumhurbaşkanımızdan burada aynı bizim şehitliğimiz gibi bir şehitlik istemiş. Sayın cumhurbaşkanımızda kabul etmiş. Dökümü yapılmış. Ancak dökümü buraya getirecek gemi bulamadığından dolayı orada duruyor. Yani burada Azerbaycan’la ilgili bir şehitliğin açılması söz konusu olacak. Azerbaycan’da orada şehit olan Türk şehitlerimiz adına bir anıt yaptı. Bizde buraya yapmayı hedefliyoruz. Azerbaycan ile Çanakkale arasında bir gönül köprüsü kurmak istiyoruz.”         BURCU YILDIZ

 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

halil dursun selamlar

05 Şubat 2020 19:19
Sayın başkanım yaptıklarımız hizmet ve projeler takdire şayan bu nedenle teşekkür ederim inşallah sizinle kısa bir zamanda tanışmak ve ziyaret etmek nasip olur ben şanlıurfa birecik ilçesinde asker şehit babasıyım.

Son Eklenenler