istanbul escort

Üniversiteli Kuzulara Öğrenciler Bakıyor 22.10.2019

22 Ekim 2019 10:36
Üniversiteli Kuzulara Öğrenciler Bakıyor  22.10.2019

Balıkesir Üniversitesi Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki 100’ün üzerindeki gebe koyundan 85’i doğum yaptı. Kuzulara, lisans ve doktora öğrencileri tarafından bakımları yapılırken, doğumdan sonra annesini kaybederek biberonla beslenen 1 haftalık kuzu ise öğrencilerin ilgi odağı oldu. Başka koyundan aldıkları sütü biberona koyarak minik kuzuyu beslemeye çalışan öğrenciler mesleki deneyimlerini arttırırken, biberonla beslenen kuzu ise öğrencilerin adeta sevgilisi oldu.

Balıkesir Üniversitesi Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde dünyaya gelen kuzuya öğrenciler bakıyor. Haftanın 7 günü merkeze gelen öğrenciler kuzuların bakımını yaparak elde ettikleri bilgilerle mesleklerini geliştirmeyi amaçlıyorlar. Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 4’üncü Sınıf Öğrencisi Veli Turhan merkezde yaptıkları hayvan bakımlarıyla ilgili olarak, “Uygulama çiftliğine geldik. Mesleki uygulama derslerimiz ve dönem içerisinde yapacağımız çeşitli uygulamaların çiftliğimizdeki hayvanlar üzerinde aşı, enjeksiyon uygulamaları, çeşitli besleme uygulamaları, hayvan yetiştirme tarzındaki eğitimlerimizin bir kısmını uygulama çiftliğimizde gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamalar sayesinde mesleğimizi daha iyi icra edebilmemiz için çeşitli deneyimler kazanmış oluyoruz” diye konuştu.
Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Doktora öğrencisi Veteriner Hekim Nazlıcan Çoban ise yeni doğan hayvanların bakımının zor olduğunu belirterek, “Bizler burada hem son sınıf öğrencileri olarak hem biz doktora öğrencileri olarak doğumundan koyun aşamasına kadar her aşamada bulunmaktayız. Doğduktan sonra dikkat etmemiz gereken kısımlar var. Mesela göbek kordonundan enfeksiyon girebilir. O nedenle biz göbek kordonuna pansumanlar yapıyoruz. Ardından kolostrum; halk dilinde ağız sütü denilen sütümüz var. Anneden içmeyen kuzular için onu sağıp mutlaka içmelerini sağlıyoruz. Özellikle ilk üç gün bunu tüketmek zorundalar. Bu kolostrum koyunların ve kuzuların bağışlık sistemini güçlendiriyor, bunu ihmal etmiyoruz. Onun dışında tüm beslenme programlarını bire bir tüm öğrencilerle birlikte hocalarımızın ön gördüğü şekilde öğrenerek yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. İHA

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler