istanbul escort

aksaray haber

Una zam var ama ekmeğe zam yok (07.07.2020)

07 Temmuz 2020 14:24
Una zam var ama ekmeğe zam yok (07.07.2020)

İstanbul Fırıncılar Odası’nın ekmeğe yüzde 40 zam talebinden sonra, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’dan yapılan açıklamaya göre 2020 yılında ekmeğe zam yapılmayacağı belirtildi. Çanakkale’de hizmet veren fırıncılar; elektriğe, suya ve birçok ürüne zam geldiğini, ancak ekmek fiyatlarına zam yapılmamasını eleştirdi.

Bu açıklamanın ardından Çanakkale’deki fırın sahipleri de umdukları zammı bulamayınca hüsrana uğradılar. Koronavirüs’ün de etkisiyle bu seneden umutlu olduklarını, Devletin ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun kendilerine yardımcı olacaklarını düşündüğünü söyleyen Belgin Behiye Boz, o yardımı göremeyince üzüldüklerini ifade etti. Ekmeğe yapılan son zammın 2018 yılının sonlarına doğru yapıldığını söyleyen Boz, ekmek fiyatlarının artmasının üzerinden bunca zaman geçtiğini ekmeğin hala aynı fiyattan satıldığını ama una, mayaya, elektriğe sürekli zam geldiğini söyledi. Fırın sahibi Belgin Behiye Boz; “ Ekmeğe yapılan son zammın olduğu tarihlerde un çuvalının fiyatı 75 TL idi şu an aynı çuvalın fiyatı 120 TL. Unun fiyatı değişiyor ama ekmeğin fiyatı sabit kalıyor. Elektriğe zam geldi, suya zam geldi, vergiler arttı bu kadar masrafın altından nasıl kalkacağımızı açıkçası ben de bilmiyorum.” şeklinde konuştu.  Ekmeğin maliyetinin artışından fırıncıların daha az etkilenmesi için 25 ila 35 kuruşluk bir zam yapılması gerektiğini söyleyen Boz, “2 TL olsa çok güzel olur bizim için ama bu fiyatta tüketici için çok yüksek olur. Hiç değilse en azından bu sene bitmeden 25, 35 kuruşluk bir zam yapılabilir bizlerin mağdur olmaması için” dedi.

Çanakkale’de ekmek tüketimi zayıf

Çanakkale’nin yerli halkının çok fazla ekmek tüketmediğini söyleyen Boz, Çanakkale genelinde nüfusa göre fırın sayısının da çok fazla olduğunu belirtti. Boz; “Fırın sayısı çok ekmek alan az bir de markete günlük ekmek bırakan fırınlar var; sabah ekmeği bırakıyorlar akşama kadar satılan satılıyor satılmayanı ise geri alıyor fırın sahipleri. Gece yarısı da o ekmeği ne yapabilirsin ki. Bu da zarar demek oluyor bizler için.” diye konuştu. Belgin Behiye Boz, ülkece geçirdiğimiz bu pandemi sürecinin ardından işlerin daha da zorlaştığını ve bu dönemde devletin çok cüzi bir miktarda çalışanlara ek ödenek sağladığını, bu sayede ise az da olsa rahatladıklarını dile getirdi.

Ezgi Çetin

Etiketler: çanakkale

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler