''ULAŞIMDA SIKINTILAR VAR''

04 Temmuz 2018 09:11
''ULAŞIMDA SIKINTILAR VAR''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Gamze Düz, ''Okula ulaşımda çok fazla sıkıntı yaşamıyorum ama şehir içi ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Akşam saatlerinde otobüslerin azaltılması benim gibi kütüphane de çalışan öğrenciler için sorunlar oluşturabiliyor''dedi.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Gamze Düz

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Ben Çanakkale’de öğrencilik hayatım boyunca devlet yurdun da kaldım ve hiç sıkıntı çekmedim. Çanakkale bu konuda örnek alınabilecek şehirlerden bir tanesidir. Okula yakın yerlerde olan özel veya devlet yurtlarında rahatlıkla kalabiliyorsunuz. Bazı arkadaşlarımda eve çıktılar ve onlarda sorun yaşamadılar. Barınma konusunda Çanakkale iyi bir düzeyde diyebilirim. Kültürel aktiviteler konusunda da barınma da olduğu gibi ön planda bir şehir, her gün ayrı bir etkinlikle karşılaşabiliyorsunuz. Üniversite topluluklarının da etkisiyle renkli aktiviteler ortaya çıkıyor ve kültürel zenginliği, hoş görüyü bu şehirde yaşayabiliyorsunuz. İhtiyaçların karşılanması bakımından büyük şehirlere oranla biraz geri planda kaldığını söyleyebilirim. Teknoloji çağındayız dışarıdan getirtebiliriz ama acil bir ihtiyacınız olduğunda zor durumda kalabiliyorsunuz. Tabi zaman geçtikçe bunun da önüne geçilecektir diye düşünüyorum.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Mezun oldum ve burada yaşıyorum. Hatta ailemde buraya taşındı ve birlikte yaşıyoruz. Çanakkale çok güzel ve değerli bir şehir. Buraya alışmanız biraz zaman alıyor ama alıştıktan sonra da gitmek istemiyorsunuz. İstanbul’dan gelen birisi içinse Çanakkale adeta cennettir. Çünkü o kalabalıktan, betondan, trafikten arınıyorsunuz. Son zamanlarda Çanakkale’de de nüfusun artışına bağlı bir betonlaşma söz konusu ama umarım bu böyle devam etmeyecektir. Çanakkale doğasıyla, yeşilliğiyle güzel bir şehir, o doğayı öldürmek kimseye bir şey kazandırmayacaktır.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seven bir insan olarak birçok yerleşim yerini gördüm ama içlerinden en beğendiğim Bozcaada’dır. Renkli, çiçekli sokakları olan denizinin ve doğanın o güzel renklerini görebileceğiniz, sıcak, samimi ve şirin bir ada. Her yıl burayı ziyaret eden insanlar var.Onun dışında Güzelyalı çok fazla güzelliğe sahip bir köy, hafta sonunuzu doğanın içinde, denizin kenarında istediğiniz gibi rahat bir şekilde değerlendirebiliyorsunuz. Kaz Dağları’na gereken önem verilir, doğayı tahrip etmeden düzenlemeler yapılırsa önümüzdeki yıllar içerisinde daha da güzel bir şekilde karşılık verecektir diye düşünüyorum. Çanakkale’de çok fazla değer var bunlardan bir tanesi de Assos Antik Kenti’dir. Orası daha Assos’un muhteşem sahil şeridiyle ön plana çıkıyor. Çanakkale’nin güzellikleri saymakla bitmiyor, en iyi tercih gidip görmek olacaktır. Çünkü anlattığınız zaman oranın büyüsü kayboluyor diye düşünüyorum.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Maalesef çalışmalar yapıldığından beri Troia’yı görme şansım olmadı. Çalışmaların işin uzmanları tarafından, gereken önem gösterilerek yapıldığını ümit ediyorum. Troia Çanakkale’nin bir değeri ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip, buraya sahip çıkmak yapılan en güzel işlerden birisiydi. Umarım sadece göstermelik bir yıl olmayacaktır. Yaz aylarıyla beraber içinin doldurulacağını düşünüyorum.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Okula ulaşımda çok fazla sıkıntı yaşamıyorum ama şehir içi ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Akşam saatlerinde otobüslerin azaltılması benim gibi kütüphane de çalışan öğrenciler için sorunlar oluşturabiliyor. Özellikle bazı cadde ve sokaklara kısıtlı otobüsler olması gece karanlıkta yürümenize sebep oluyor. Bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyorum. Ülkemizde maalesef çok kötü olaylar gerçekleşiyor ve bunun başlıcası gece ulaşım sıkıntısı olan yerlerde gerçekleşiyor, yetkililer bu konuda çalışma yapmaları gerektiğine inanıyorum.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

İstanbul’a yakın olduğu için tercih ettiğim bir şehir, dört yılımı burada geçirdikten sonra bu şehirde rahat olduğumu fark ettim ve yüksek lisansımı da burada yapmaya karar verdim. Çok değerli hocalarımız var, özellikle ziraat alanında çok önemli projelere imza atıyorlar. Onlarla birlikte çalışıp, onlardan eğitim almak benim için çok değerlidir.

Cüneyt Akay

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle