Ulaş Karagöz ‘’Her öğrenci dünya standartlarında bilimsel bilgiye ulaşmalı’’

Son Güncelleme : 17 Aralık 2017 12:12
Ulaş Karagöz ‘’Her öğrenci dünya standartlarında bilimsel bilgiye ulaşmalı’’

ÇOMÜ’LÜ ÖĞRENCİLER TOPLULUKLARLA, ÇANAKKALE İLE BÜTÜNLEŞİYOR ÇOMÜ öğrencilerimiz topluluklarla aktif değerlerimizdir. Ulaş Karagöz – Bilim Kültür Ve Sanat Topluluğu


1.Topluluk hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Üniversiteler artık üretimden çok daha uzakta bir beyaz yakalı yetiştirme derdinde, insan sosyal aktivitelerden çok uzaklaşmış durumda kaldı. Topluluğumuzun esas amacı bilimle ve sanatla ilgili olan insanların bilgilerini paylaşabileceği ve en azından her üyenin dünya standartlarında bilimsel bilgiye sahip olabilmesidir. Herkesin ortak bir şekilde üretim yapabildiği bir topluluk amaçladık. Üniversitedeki bilim, kültür ve sanat eksikliğini gidermeyi hedefliyoruz. Topluluğumuz bu yıl kuruldu ve 50 aktif üyemiz bulunuyor. Akademik Danışmanımız Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Anabilim dalı Öğr. Gör. Zerrin GÜZEL.  Zerrin hocamız yönetimle öğrenciler arasındaki bilgi alışverişini sağlıyor bu konuda ona çok teşekkür ediyoruz.
2. Topluluk olarak ne gibi etkinlikler yaptınız ve önümüzde ki dönemler de ne gibi etkinlikler yapmayı planlıyorsunuz?
İlk olarak bir film gösterimi yaptık bilim kurgu filmi izledik ve sonrasında metafor ile ilgili bir tartışma gerçekleştirdik.  Aykan hocanın desteğiyle Pan Görsel Kültür Derneği’nde bu etkinliğimizi yaptık. İkinci etkinliğimizde toplumsal cinsiyet rolleri üzerineydi. Bu etkinlikte flört şiddeti, dijital şiddet, eril yapı, kadın hakları ve kadına şiddet gibi konuları işledik. Etkinlikte çok fazla geri dönüş yakaladık ve katılımcılarda farkındalık yarattık. Biz dört tane atölye kurmak istiyoruz. Birincisi çeviri atölyesi, bilim kurgu atölyesi, evrim atölyesi ve üretim atölyesi bunları kurmak gibi hedeflerimiz var. Çeviri atölyesinde bilimsel bir makaleyi Türkçeye kazandırmak istiyoruz ve bunu yaparak akademik anlamda bir iddiada bulunmuyoruz, sadece yorumsuz saf bir çeviri yapmak istiyoruz. Bilim kurgu atölyesinde bilim kurgu alanında kısa kısa hikayeler yazıp bunları değerlendirmek istiyoruz.  Evrim atölyesinde daha önce bahsettiğim gibi katılımcıların bilim hakkında bilgiye sahip olmalarını hedefliyoruz. Üretim atölyesinde ise sanatsal anlamda bir üretim amaçlıyoruz.
Pan Görsel Kültür Derneği’nde evrimle ilgili bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. İlerleyen zamanlarda diğer topluluklar ile bir araya gelip bir etkinlik düzenleme düşüncemiz var.


3. Yaptığınız etkinlikler ile neler hedefliyorsunuz? Çanakkale’ye,  Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesine(ÇOMÜ)  ve öğrencilere ne gibi faydalar sağlamayı düşünüyorsunuz?
Öğrencilere kendini var edebildiği bir ortam sağlıyoruz. Her üye kendine ait şeyleri bizimle paylaşsın istiyoruz. Öğrendiği şeyleri kulüp üzerinde canlandırsın, üzerine söyleşi yapalım istiyoruz. Öğrencinin üretim yapabildiği bir ortam sağlamak istiyoruz. Topluluğun oluşumundan beri biz her zaman öğrenciyi baz aldık. Ama okul bize destek verir, katkı sağlarsa biz topluluk ülke çapına yaymak istiyoruz. Çanakkale küçük bir şehir olduğu için her şeyi çok çabuk tüketiyoruz örneğin yeni açılan bir mekân herkes tarafından çok çabuk duyuluyor. Biz devamlılığı sağlamak istiyoruz. Çanakkale’de birçok sanatçı var ve bu insanların kendilerini ifade edebileceği bir ortam sağlamak istiyoruz. Biz gittikten sonrada bu sürekliliğini devam ettirecek bir yapı oluşturmak istiyoruz.

4. Etkinliklerinizde karşılaştığınız olumlu veya olumsuz etkenler nelerdir?
Bugüne kadar herhangi bir olumsuzluklar karşılaşmadık. Yer mekan konusunda insanlar hep yardımcı oldu. Böyle bir topluluğunun kurulmuş olması insanlar biraz da heyecan verdi. Çünkü bu tarz bir topluluk kalmadı.

5.Topluluğunuzun Çanakkale’de kurulmasının avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Çanakkale’nin kültürle beslenen sosyal bir şehir olması bizim için büyük bir avantaj. Türkiye’ye göre çok ilerde bir şehir ve rahat bir ortam sağlanıyor. Bunun yanında üniversite öğrencileri de sosyal. Çanakkale çok rahat bir şehir fakat bunun yanında bir bütün olarak düşünmeyi biliyorlar, Çanakkale Türkiye’den bağımsız bir şehirmiş gibi hissediyorlar etrafa karşı ilgileri çok az.
6. Okulunuzdan ve Çanakkale halkından topluluğunuz için beklentileriniz nelerdir?
Okulumuzdan destek ve ödenek bekliyoruz. Bir etkinliğimiz yapacağımız zaman öğrenci olarak maliyeti karşılamakta zorluk çekiyoruz. Okulun bu konuda bize maddi destek çıkmasını istiyoruz. Örneğin bir sanatçı getirmek istiyoruz en azından kalacak yer temin etmek gerekiyor bunun içinde sponsor veya ödeneğe ihtiyacımız var. Biz sadece üniversite öğrencilerine değil halkada ulaşmak istiyoruz onların da katılımlarını bekliyoruz. Şehirde yaşayan herkese ulaşmak istiyoruz.

7. Topluluk olarak büyümek gibi bir hedefiniz var mı? Sizi seçmek isteyen öğrenciler için neler söylemek istersiniz?
  Yaptığımız etkinlikler ile beraber daha bilinçli bir birey olabilir. Farklılıkları tanıyabilir. Bakış açılarını geliştirebilir ve en azından insanlarla tanışıp sosyalleşebilirler. Bilimi, kültür ve sanatı seven arkadaşları bir araya getiriyoruz onlara bilgilerini paylaşacakları yeni şeyler öğrenecekleri bir alan yaratıyoruz yeni kurulmuş bir topluluğuz ve öğrenci arkadaşların katılım sağlamalarını bekliyoruz birlikte çok daha güzel şeyler yapabiliriz.
Merve Karaoğulları


Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler