TÜRKİYE’NİN GURUR PROJESİNDE ‘İHALE 2020’YE’ ERTELENEBİLİR

17 Haziran 2019 10:59
TÜRKİYE’NİN GURUR PROJESİNDE ‘İHALE 2020’YE’ ERTELENEBİLİR

Türkiye’nin gurur projelerinden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar hızla sürerken, 324 kilometrelik Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Savaştepe Otoyolu Projesi'nin, 2019’da yapılması öngörülen Asya yakasındaki yol ihalesi 2020 yılına ertelenebilir.

 Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkii ile Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkileri arasında inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar son hızla devam ediyor.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ıslak havuzdaki kule kesonlarında, çelik şaft montajı tamamlanarak, geçtiğimiz günlerde Avrupa  ve Asya yakasına  ait kule kesonları, deniz altında hazırlanan temelin üzerine batırılmıştı. Batırılma işlemlerinin ardından kule kesonunun üzerlerinde kule montajı başladı.

Deniz üzerinde çalışmalar son sürat devam ederken,  2019 yılında yapılması öngörülen Çanakkale-Savaştepe Otoyolu,  2020 yılına ertelenebilir.

 ‘İhale henüz yapılmadı’

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, “Şuanda ki planlamada sadece çıkışlar şuandaki mevcut Çanakkale-Lapseki yoluna bağlanıyor. Hem Çanakkale çıkışı hem Biga çıkışı. İki tarafta mevcut yola bağlanıyor. Ama bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bildiğim kadarıyla 2019’du ama muhtemelen net değil bu. Tırnak içerisinde söylüyorum net değil. 2020 yılında ihalenin yapılabileceği söyleniyor.  Bununla ilgi çalışmalar devam ediyor.  Yani şuandaki mevcut belirlenen yerlerdeki kamulaştırmalarda devam ediyor.  Belki, şöyle söylemek lazım, bu kamulaştırmalar bittikten sonra ihale yapılacak gibi. Kamulaştırmalarla ilgili çalışmalar hala devam ediyor.  Sadece ilk planlamada karşı tarafta köprünün ihalenin içerisinde Malkara’dan gelen yol Şarköy tarafından gelen yol 101 kilometrelik yol var. Ama bu tarafa geçtiğinizde planlama Çanakkale-Lapseki yoluna bağlanacak.  Ancak bununla ilgili yapılan görüşmeler, konuşmalar şuandaki belki ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı ertelenebilir mi gibi, onları bilmiyorum tabi. Onlar farklı şeyler.  Konuşulan veya görüşülen şeyler 2019’da ihale yapılacak şeklindeydi. Ama yine tırnak içinde söylüyorum 2020’ye ertelenebilir.  Neticede bu bir şekilde güzergah belirlendi, her şey yapıldı. Kamulaştırmalar devam ediyor. İnşallah İzmir- İstanbul yoluna da bağlanacak Balya üzerinden. Yani Lapseki, Çan, Yenice Balya’dan İzmir yoluna bağlanacak. O şekliyle planlaması yapıldı. Her şey hazır. Ama ihale henüz yapılmadı” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümü törenlerine katılmak için geldiği Çanakkale'de, köprü inşaatı çalışmalarını da incelemiş, çelik şaftların ıslak havuzda kule kesonları üzerine montajı için tören gerçekleştirilmişti.

Vizyon 2023 Master Planı'nda öngörülen yurt sathında karayollarının iyileştirilmesi hedefinde önemli bir rol oynayacak proje, 324 kilometrelik Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Savaştepe Otoyolu Projesi'nin de önemli bir parçasını oluşturuyor. Proje ile bu otoyolun tamamı Gebze - İzmir Otoyolu'na bağlandığında, Marmara'yı çevreleyen otoyol zincirinin halkaları birleşecek.

 İstanbul'un, Avrupa ve Anadolu arasında üstlendiği ağır transit trafik yükü hafifleyecek. Batı Anadolu boyunca halen İstanbul merkezli Batı - Doğu aksı üzerinde yoğunlaşan trafik yükü Marmara Denizi'nin Batı kıyısından Güney yönüne doğru dengelenecek. Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu'nun Gebze - İzmir Otoyolu'na Balıkesir civarında bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya gibi turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafe kısalacak ve turizm sektöründe gelişme sağlanacak. EZGİ KOSTAK

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler