istanbul escort

aksaray haber

Türk Futbolunun Sorunu Kuralsızlık (16.07.2020)

Son Güncelleme : 16 Temmuz 2020 10:07
Türk Futbolunun Sorunu Kuralsızlık (16.07.2020)

TÜFAD Çanakkale Şube Başkanı Mustafa Meteertem kaleninsesi.web.tv canlı yayınına konuk oldu.

TÜFAD Çanakkale Şube Başkanı aynı zamanda UEFA Pro lisans sahibi Teknik direktör Mustafa Metertem kaleninsesi.web.tv’de yayınlanan Bülent Büberci’ninhazırlayıp sunduğu Amatör Panaroma programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Tecrübeli teknik adam Türk Futbolunun en büyük sorunun kuralsızlık olduğunu, özellikle alt yapılarda sistem olarak Dünya’nın gerisinde kalındığını ifade etti. Başkan Mustafa Meteertem Pandemi sürecinin ülke genelinde ve yerelde futbol camiasını etkilediğini ifade etti.

 

TÜFAD 25 BİN ÜYESİYLE EN ETKİLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜDÜR

TÜFAD’ın açılımı, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği. Bu derneğe 25 bine yakın antrenör arkadaş üyedir. Bu antrenör arkadaşların içerisinde profesyonel antrenörler de dahil amatörlerde bulunmaktadır. 1965’te Türkiye’de kurulmuştur, 1996 yılında da Çanakkale’de faaliyete geçmiştir. 1996 yılındaki Çanakkale Şubesi’nin faaliyetlere geçmesinde antrenör arkadaşlarımızdan Üzeyir Gül, Kadir Atay, Hasan Özdemir gibi arkadaşlarımız Necdet Dere kurucu başkanla beraber TÜFAD’ı Çanakkale’de faaliyete geçirmişlerdir.

Bütün antrenör işleri genel merkeze bağlı olmakla beraber Çanakkale’den yapılmaktadır. Çanakkale’de de 158 üyesiyle gerek il, gerek ülke futboluna hizmet veren bir derneğiz. Bunun haricinde dernek asla bir sendika değildir, dernekler statüsünde de antrenörlerin ihtiyacı olan rutin yapılması gereken birçok şeyi yaparlar ama tabi ki insanoğlu her meslekte olduğu gibi şöyle de bunu yargılayabiliriz bugün antrenörlük mesleği dediğimizde sadece mesleği antrenör olan arkadaşların antrenörlük mücadelesi içinde olduğu kesindir. Yani TÜFAD 25 bin üyesiyle Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin içerisinde en etkili dernektir.

 

ANTRENÖRLERİMİZE ÜST SEVİYEDE BİLGİLENDİRME YAPIYORUZ

Çanakkale şubesi olarak gerek pandemi gerek pandemiden sonrasındaki üst seviyedeki seminerlerle antrenörlerimizi bilgilendirme, antrenörlerimize destek veriyoruz.  Bunun haricinde de bizim bir whatsapp grubumuz var o grupta bütün antrenörlerimizle bilgi akışını sürekli yapmaktayız. Antrenör eğitimine çok önem vermekteyiz. Çanakkale’de futbolcu yetiştirmek gibi antrenörün de yetişmesinden yanayım ki genç, piyasada olan antrenörlerimiz var, süper ligde çalışan antrenörlerimiz var bu sayının çok fazla olmasından yanayım.

 

Özellikle de genç arkadaşlarımızın çok daha kendilerini geliştirmek adına profesyonel anlamda hareket ederlerse bu işin içinde olurlar ama profesyonellik cesaret demek, mücadele demek… Pasta çok küçük pastadan bir tane pay alabilmek ülkemizde çok zor. Bunun için de hiçbir zaman antrenörlerimiz aldıkları diplomanın arkasında kalıp kendilerini geliştiriyorum diye düşünmeyecekler. En yüksek diplomaya sahip olduklarında bile kendilerini her gün bir şey öğrenmek için büyük bir uğraş vermeleri gerekiyor. Onun için de biz o periyottaki antrenörlerimizi biliyoruz ve o arkadaşlarımıza hep destek vermekteyiz.

 

SEMİNERLERDE BAŞARILI OLARAK ANTRENÖR OLABİLİYORSUNUZ

Antrenörler Futbol Federasyonu’nun internet sitesinde müracaat edip orada her Eylül ayında o sitede belli süre açık bir forum var o forum kağıdına oradaki sorulan soruları cevaplandırılarak aldıkları puanlarla antrenörlüğe müracaat etmiş oluyorlar. Bu müracaat puana göre değişir, puan durumuna göre şehirlerde açılan kurslara alıyoruz. Diğer antrenör arkadaşlarımızın da kredili sistemde seminerleri var bu seminerlere girip önümüzdeki dönemde çalışma izni almaları gerekiyor. Pandemi dolayısıyla kurslar ve seminerler askıya alındı, önümüzdeki günlerde bunların periyodu belli olup tekrar aktif hale gelecektir.

 

ANTRENÖRLERİMİZİN DURUŞLARI OLMALI

Antrenörlük ülkemizde de yurt dışında da şunu çok iyi bilmek lazım bugün antrenör arkadaşlarımız ülkemizde para kazanan kim varsa profesyoneldir. Profesyonel liglerde antrenör olarak çalışmak farklı amatörlerde farklı ama amatör kümede de çalışan antrenör bunu meslek edinmişse, bundan para kazanıyorsa profesyonel antrenördür. Ama antrenörlüğü 2. Meslek, fazladan gelir getirecek diye düşünerek yapmak isteyen bir düşünce tarzı var ülkemizde bu tarzla açıkçası bu kurtlar sofrasında yer almasına insanın engel teşkil eder. Önemli olan bilgi olarak çok güçlü olması lazım insanın. Bana göre başarılı antrenörlerin önü açılmalıdır, başarılı antrenörde nasıl bir ölçüm olacaktır, liglerde çalışan antrenörlerin başarı durumuna göre antrenöre puanla beraber bütün antrenörlere bu kapıyı açmak da fayda var.

 

Arkasında siyasetçi, arkasında dayısı olan insanların, parsellenmenin karşısında oldum hep karşı çıktım onun için antrenörlerin de duruşu olması lazım, bunların etik hale gelmesi için kurallar koymak lazım, başarı kuralının antrenörün yol haritasını ortaya çıkarması gerekir. Yani amatör antrenörlerin derdi çok büyük, pandemi sürecinde amatör antrenörlerin işleri durdu, amatör antrenörlerin şuna dikkat etmesi lazım profesyonel gibi mukavele yapması lazım. Antrenörlerimizin amatör takımlarda da sigorta ettirilmesi gerekir çünkü bir zaman ayırıyorsa kişi, mesaisini veriyorsa aslında o kişi profesyoneldir.

 

ANTRENRLERİMİZ HAKLARININ YENMEMESİ İÇİN ÖZEL SÖZLEŞME YAPMALI

Amatör takımda anlaşırken özel hususları içeren noterde yapılmış bir sözleşme imzalanabilir bunun futbol federasyonuyla alakası yok. Muhatap olunan kişi burada kulüp başkanı ve antrenör, iki kişinin arasında yapılan sözleşme. Bu şekilde yapılması lazım amatör antrenörlerin hakkının yenmemesi için bütün içeriğini koyması lazım o zaman profesyonel düşüncede olur. Diploması profesyonel takım diploması değildir ama yaptığı işten ekmek götürüyordur eve böyle bir sözleşme yapabilir, bunun hukuksal olarak hiçbir sakıncası yok. Örneğin Ardahan’da bölgesel bir ligde çalışırken böyle bölgesel bir sözleşme yaptık, antrenörler de zarar görmemeleri için böyle bir sözleşme yapabilirler.

 

PANDEMİ SÜRECİ FUTBOL CAMİASINI ÇOK ETKİLEDİ

Bu pandemi sürecinde dünyayı kapsayan virüs, bütün ekonomiyi, bütün sanat dallarını ve normal yaşamdaki bütün aktiviteyi etkiledi. Tabi bu futbolu da sporun diğer branşlarını da etkiledi, ben birinci günden itibaren şunu söyledim, herkes maçlar oynanabilir derken ben maçların bu virüs devam ettiği sürece tehlike olduğundan oynanması sakıncalıdır dedim.

 

Neden, bir futbol sahasında 22 tane futbolcu 180 nabızla oynamaktalar, ağızlarından tükürük, burunlarından atık sahaya atmaktadırlar ve birebir mücadele etmektedirler, kolları terleri birbirlerine gitmektedir. Böyle bir ortamda herkesi bir araya getirip oynatmak yanlıştır ve bu yanlış da bilindiği için zaten oynanmadı. Süper ligde oynanan maçlar da sözleşmeler ve bu sözleşmelerdeki ağır yaptırımlar kulüpleri maddi olarak çökerteceğinden oynandı. Alt liglerde oynanır mıydı, alt liglerde böyle ağır bir yaptırım yoktu ama alt ligleri oynatmadılar ben o zaman şöyle söyledim; eğer maçlar oynanıyorsa oynanacaksa, sağlıkta bir problem yoksa alt ligleri de oynatsınlar ama sağlıkta bir problem varsa bu virüsün süper lig bölgesel lig gibi bir ayırt etme durumu yok.

 

Pandemiden sonraki futbolda kalite beklemek, çok üstün performans beklemek anlamsız. Bu eksiklik Sivasspor, Fenerbahçe’yi yendi konsantrasyon eksik yani pandemi sadece Türk futbolunda değildünya futboluna da çöküş yaşattı. Futbol okullarının, takımların, futbol altyapılarının antremanlara başlaması lazım özellikle atletik performans bakımından çünkü 13 ila 16 yaş arası çocuklar sene kaybettiği zaman profesyonel futbolcu kendi eksikliğini tamamlayabilir ama altyapıda eğitim gören çocuk futbolcu bu atletik performansını geliştirmek mecburiyetinde. Her yaş grubunda birimine göre mesafeli şekilde, oyuna girmeden teknik ve kombine çalışmaları azar azar başlatılabilir, kurallarla, önlemlerle yapılabilir. Diğer spor dallarında uzaktan çalışmalar başladı atletizmde görüyorum mesela futbolda da bu alt yapı çalışmalarına temas olmadan girilebilir. Ülkemizde kim ne derse desin kurumlar kendi birimlerinde kararı hemen alıp uygulama şansına sahip değiller. Futbol federasyonu bu süreci iyi değerlendiremedi bana göre çünkü 5 günde bir karar aldılar 6. Günü değiştirdiler yani acele edildi, beklenmedi, psikolojik olarak söylemişte olabilirler ama şu an bölgesel ligde ne olacağı amatör kümelerde ne olacağı belli değil herkes kendi ilinde ne olacağını bilmiyor. Yani bana göre krizin yönetimi çok sağlıklı olmadı.

 

TÜRK FUTBOLUNDA EN BÜYÜK SORUN KURALSIZLIK

En büyük sorun kuralsızlık, bir smokinin altına kot pantolon giyemezsiniz, düğüne giderken eşofmanla gidemezsiniz bunun gibi bir şey. Gün geçtikçe eğitememe, eğitilmeme problemimiz var çünkü kurallar olmadıktan sonra yaptırım gücü olmaz. Ülkemizde futbol alt yapısında her geçen gün çok fazla futbolcu çıkacağına bu sayı azalıyor neden azalıyor, mevcut olan milli takımımız Avrupa kupalarında oynayacak Türkiye Ligine koyduğumuz zaman çok net söylüyorum bizim takımımız zorlanır ilk 5’e girmeye.

 

Buradan ne çıkıyor ortaya teknik karakterimiz yok Türk futbolu yerden mi oynanıyor havadan mı oynanıyor fiziki alanla mı oynanıyor esasında amatör kümeden başlayan bir statüyle kurallarla kural zinciriyle bu işi kontrol altına aldığınızda ülke futbolu Avrupa’nın birçok yerinde oynayabilir. Ama bizde kuralsızlık var, amatör kümelerdeki çelişki, bölgesel kümelerdeki çelişki… Bölgesel liglerdeki sitem yanlış bir sistem bir takım 2. Oluyor ama küme düşüyor öbür tarafın takımı çok başarısız oynuyor ama ligde kalıyor bir kere bu statü saçma. Amatör kümeyle bölgesel ligin belirli kurallara konulması lazım eğer oyuncu yetiştirmek istiyorsanız. Eskiden süper gençler ligi vardı şimdi akademi ligi var, akademi ligi var da süper lig takımları akademi ligi yapsın ama yerel amatör kümelerde U’lu liglerden vazgeçilmesi lazım. Ben bunu Firuz Erdil hocamla da paylaştım, İstanbul’da yapabilirsin büyük kent ama Çanakkale’de U13 kategorisinde kaç tane yetenekli oyuncu var, zor bulursunuz. O takım lige çıkmak için U13 takımı kuruyor 1 tane yetenekli çocuk diğerleri, 11 tanesi yeteneksiz. Eski sistemdeki gibi 12-14, 14-16, 16-18 takımı oynatırsın amatör takımların hepsini lige katarsın hem de yetenekli çocukların maç yapması bile ona çok şey kazandırır bu sistemde. Profesyonel liglerde bu uygulanmıyorsa bile amatör liglerde bunun uygulanması lazım hem maddi olarak rahatlanır hem de yetenekler çok kuvvetli havuzda piyasaya çıkar.

 

BÖLGESEL AMATÖR LİGTE BÜYÜK SIKINTILAR VAR

Bölgesel ligde yaş sınırı getirilmesi lazım örnek amatör kümede 2 grup yapılması lazım. Profesyonel lige çıkacak amatörler ayrı amatör şeklinde yaşamını sürdürenler ayrı. Bugün eğer ülke futboluna oyuncu olarak katkı sağlanması gerekiyorsa bu kuralların konması lazım. Burada yarı profesyonel getirilmesi lazım, yaş sınırlaması getirilmesi lazım bugün bölgesel ligde 19 yaşındaki çocukların oynadığını ve şampiyon olan profesyonel bir lige bunların gittiğini düşündüğünüzde ne kadar büyük bir performans elde edilebilir düşünebiliyor musunuz? Bugün bölgesel ligde ekmek yiyen bir üst ligden gelmiş profesyonel oyuncular da var bunların ligini de ayrı yapmak lazım, belli kurallar konulsun tam bir amatör küme olsun amatör kümede şampiyon olan takım Ziraat Kupası’na gitsin katılsın oradan maddi performans elde etsin. Ama diğer amatör gruptan profesyonel lige çıkacak olan amatör takımlarda örneğin yerel ligde olan amatör kümede de yaş sınırı getirilmesi lazım ki oyuncu yetiştirelim.

 

ALT YAPILARDA SİSTEM OLARAK DÜNYA’NIN ÇOK GERİSİNDEYİZ

Alt yapıda dünyanın çok gerisindeyiz mesela Fenerbahçe’den bahsedelim kendi alt yapısında bir stoper yetiştiremiyorsa ülkedeki en üst düzey takımlarda bile bu alt yapı sistemi olmuyor demektir ben hepsini inceledim. Baktığımızda eksik olan çok ilgi alaka gösterilmemesi şimdi bir oyunun oynanması için çok iyi antrenman yapması, çok iyi tesislerde kalması çok önemli değil. Esas olan alt yapıdaki bir oyuncunun dünya, ülke futboluna kazandırılması için profesyonel A takımında sayı olarak ve dakika olarak fazla zaman alması gerekiyor.

 

Bunu özellikle de Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanımız İsmail Dilber’in de futbol federasyonuna sunmuş olduğu bildiride de var yani kural olarak bir genç oyuncuya dakika verilmesi lazım. Bana göre Dardanelspor’un geçmişte yapmış olduğu çalışmalardan aynı statüde Altınordu gibi bir takımların TFF para yardımı yaparak ülke futbolu güzelleşebilir, oyuncu kazanabilirsiniz. Alt yapı o şöyle yapıyor bu böyle yapıyor işte iyi çalışıyor oyuncu, hayır bunda en büyük eksiklik kast sorumluluğu. Nedir kast sorumluluğu oyuncu tekniğe göre bulunmuyor yani kast iyi yapılamıyor. Bugün ülkede binlerce cast kursu açılıyor adam çıplak gözle maç seyretmemiş sonra futbol nasıl kalkınacak diyorlar. Seminere alıp kursa sokmakla antrenör yetiştirilmez antrenör gidecek çıplak maçı seyredecek statü gereği böyle insanlara yani çıplak gözle maç seyretmemiş insanlara kast gereği antrenörlük belgesi veriliyor.

 

ÇANAKAKLE FUTBOLUNDA TABAN BİRLİKLERİ İYİ ÇALIŞIYOR

Yürütme mekanizması olarak gerek tertip kurulu, gerek ASKF’nin taban birliklerinin bu işteki katkıları çok büyük. Diğer illerdeki yapıyla Çanakkale’nin yapısı çok farklı. Sahadaki teknik yapıya baktığımızda kalite bazen bireysel kaliteyi görüyoruz takımsal kalite zaman zaman gözüküyor ama şunu diyemeyiz çok tempolu bir lig oynanmıyor. Ve bu ligdeki oyuncuların birçoğu üniversitede okuyan oyuncular. Çanakkale yerel ligindeki son alınan kararlardan sonra 1. Amatör ve 2. Amatör kümenin birleşmesinden sonra bu öneride benim düşündüğüm şudur bu 2 küme birleşip daha ciddi takımlar daha ciddi yatırımlar yaparak oyuncular ve antrenörler daha konsantre olarak bir çalışma moduna gireceklerine inandığım için iyi olduğunu düşünüyorum.

 

Maç oynatmak önemli değil, oynatılan maçlarda Çanakkale ve ülke futboluna ne kazandırıyorsunuz bu çok önemli. Hakemler için de bu geçerli. Maçı izliyorsun maçın orta hakemi Çanakkale çocuğu Ali Şansalan bundan daha gururlu bir şey var mı futbol adına Çanakkale’de güzel şeyler oluyor ama bu temponun artması lazım. Çanakkale’de o lobileri kurmamız lazım gerek antrenör olarak gerek hakemler olarak ama biz bakıyoruz bizim bir özelliğimiz var kendi öz varlığımıza sahip çıkmada biraz problemimiz var. Neden problemimiz var kendi öz çocuğumuzun ayağına pranga takarız bırakın yürüsün, destek verin.

 

ÇANAKKALE TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ÖN SÖZÜDÜR

Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözüdür Çanakkale’de daha çok futbolu iyi bir döneme gelmesi gerekiyor nasıl gelmesi gerekiyor Çanakkale’nin profesyonel liglerde olması gerekiyor, üst liglere çıkması gerekiyor. Çanakkale cezalandırılmasın Çanakkale’de yaşayan herkes Çanakkale’nin markası olan bir şeye yönelmesi lazım ne olursa kim olursa olsun. Çanakkale’nin adının profesyonel ligde olması gerekiyor, Dardanelspor küllerinden doğması gerekiyorsa olsun onu söylüyorum, Niyazi Bey’e de söylüyorum. Çanakkale’nin en kısa sürede sesini duyuracak bir takıma ihtiyacı var, bu memleketin takımının en kısa sürede liglerde hareket etmesi lazım o stadın dolması lazım, ulusal yayında olması lazım.

 

1 ve2’nci AMATÖR LİGLERİN BİRLEŞMESİ ÇOK GÜZEL OLDU

Liglerin birleşmesi çok güzel oldu şimdi süper amatör kümeden çıkan takımlar belli oldu onu da takip ettik bu pandemi sürecinde süper amatör kümeye takımlar düşmesin çıkanlar çıksın. 2. Amatör kümeden çıkan takım 1. Amatör kümeye çıkıyor başarısız olanlar da çıkıyor ama süper amatör küme de hasbelkader küme düşme potasında olan takımlar da düşmesinler bu pandemiden dolayı ben buradan onu rica edeceğim ASKF Başkanımıza ve Futbol İl Tertip Kurulu Başkanımıza. 2. Amatör küme ve 1. Amatör küme birleşiyorsa 2. Amatördeki takımların hepsi 1. Amatöre çıkıyor başarılı ya da başarısız o zaman süper amatör kümedeki takımlar da küme düşmesin diye düşünüyorum.

 

BÖLGESEL AMATÖR LİGTE ALINAN KARAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Matematik olarak şampiyonluğa hesabı tutan takımların da 3. Lige alınması taraftarıyım ben bölgesel ligde. Bana sorarsanız yeni bir şey olarak 3. Lig ile Bölgesel lig ile birleştirilmesi, daha çok oynanıp bölgesel lige oynayarak tekrar play-off sistemiyle 2. Lige çıksın derim ben. Yani bölgesel ligde imkanı olan takımlar, vecibeleri yerine getiren takımlar, sahası olan takımlar 3. Lig profesyonel lige alınsaydı bu problemlerin hiçbiri olmazdı diye düşünüyorum ben.

 

FUTBOL OKULLARINA DENETİMLER ARTTIRILMALI

Şimdi futbol okulları her yerde var. Fakat bu okulların denetimleri ne derece yapılıyor denetimler federasyon tarafından yapılmıyor. Eskiden Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin denetimindeydi bunlar daha sonra yaz okulları kuruldu kulüpler kendi bünyesinde veriyor para karşılığında bunun haricinde gerekli eğitim veriliyor mu? Bu futbol okullarının denetimli olması lazım baktığınızda Galatasaray Futbol Okulu, Beşiktaş Futbol okulu buradaki mesele oyuncu potansiyeli. Sadece benim futbol okullarıyla ilgili para kazanmak açısından düşünüldüğünden endişe ediyorum neden mi, ek iş oluyor veya denetim olmadığı için bu takımların haricinde de futbol okulları açılıyor kulüplerin alt yapılarının futbol okulları var bunların denetime tabi olması lazım. Biri geçende bir futbol okulu çalıştırıyor bunun ne TÜFAD’la bağlantısı var ne TFF ile bağlantısı var, pandemide ben ne olacağım diyor burada ona sahip çıkanın şubesini aldığı kulüp olması gerekiyor. Ben Çanakkale ye baktığımda futbol okulları konusunda anlamsız, yanlış şeyler görmüyorum. Başka şehirlerde bu böyle değil her ne olursa olsun denetim mekanizması olması gerektiğine inanıyorum.

 

TÜRKİYE SPOR TESİSLERİ KONUSUNDA ZAYIF

Tesisler konusunda zayıf bir ülkeyiz bugün alt yapılara kural değişikliği yapılsa bir rakam verip o kadar oyuncu alt yapıda oynayacak denilse inanın futbol kulüplerinin bakış açısı değişir. Ülke futbolunda tesisleşmemiz zayıf bana göre yeterli değil, zayıf noktadayız. Futbol federasyonu oyuncu seçimine gerekli ilgi vermiyor.

Etiketler: tüfad meteertem mustafa çanakkale futbol antrenör

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Mehmet Emin tetikli

21 Temmuz 2020 03:49
Dediklerin doğru lafla peynir gemisi yürümez demiş atalarımız nerde Çanakkale egitenleri eğitmek lazım sevgililer saygılar sunuyorum

Son Eklenenler