TURAN; “EKONOMİDEKİ BÜYÜME GURUR VERİCİ”

12 Haziran 2018 16:10
TURAN; “EKONOMİDEKİ BÜYÜME GURUR VERİCİ”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

Turan, Çanakkale ziyaretleri kapsamında, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ÇTSO) ziyaret edip buradaki yetkililerle görüştü.

Çanakkale'nin büyümesi, gelişmesi ve ekonomik açıdan kalkınmasını sağlayan en büyük gücün şehrin iş adamları olduğunu ifade eden Turan; "Bizler her dönem, iş adamlarımızı destekledik. KOBİ’lerimiz için sağladığımız nefes kredisi ile ekonomimizi büyütmeye çalışıyoruz. SGK primlerini düzenli ödeyen iş adamlarımızın prim ödemelerinde indirime gittik. Bugün TÜİK’in açıkladığı verilerle Türkiye, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4’lük büyüme kat etti. OECD ülkeleri içerisinde birinci, G20 ülkeleri içerisinde de ikinci sırayı aldık. Bu oran en iyimser ekonomistlerin bile beklentilerin ötesindeydi." diye konuştu.

Bülent Turan, 2003-2017 arasında gelişmiş ekonomilerin ortalama yüzde 1,7 büyüdüğünü, Türkiye'nin ise yüzde 5,7 oranında büyüdüğünü belirterek, şunları söyledi:"2002’deki dünyanın 17. büyük ekonomisiydik, bugün ise, dünyanın 13. büyük ekonomisi haline geldik. Kişi başına düşen milli gelir 3 bin 500 dolar seviyesindeyken bu oranı 3 katına çıkardık. Bu başarıdaki en büyük pay, üreten iş adamlarımızındır, işçilerimizindir. Bu başarı, Çanakkale iş adamlarının da başarısıdır.

 

“İş adamlarımız proje yapacak, iş üretecek bizler de destek sunacağız"

 

Turan, açıklanan büyüme rakamlarını da değerlendirerek, "Devletler, serbest piyasanın önünü açarlar. İktisadi bir aktör olmazlar. Mayıs ayının ihracatı yüzde 12.2 artışla 14 milyon dolar oldu. Bu ihracat rakamları da iş adamlarımızın sayesinde yüksek seviyede çıkmıştır. Ekonominin çöktüğü, iflas ettiği yalanlarının dile getirildiği bir dönemde ekonomideki bu büyüme, ihracattaki gelişme ülkemiz için gurur vericidir. Büyüme rakamları bütün iftiralara cevap niteliğindedir." şeklinde konuştu.

 

Tarımın her noktasına alt sektörlerine de ayrı ayrı destek sağlıyoruz. Çanakkale Ezine OSB bunun lokomotifi olacak”

 

Bülent Turan, Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB’nin Ticaret ve Sanayi Odasının sahiplenmesi kendilerinin de destek ve takibi ile hızla ilerlediğini belirterek %60 indirim müjdesini verdi.

Turan, Çanakkale’nin limanları ile iddialı olduklarını ifade ederek, Küçükkuyu-Midilli Seferlerinin başlamasının ardından, Büyükhusunaltı Kruvaziyer liman çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Dalış turizminin ön plana çıkarılması için de yeni projeleri olduğunu ve Boğaz’da 60 ‘dan fazla olan batıkların ülke ve Çanakkale turizmine kazandırılacağını ifade etti.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu da ziyaretten dolayı teşekkür ederek; “İş dünyası adına her talebimizi dinlediniz, çözüm ürettiniz. Özellikle Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB örneği olmayan bir hızla sayenizde bu aşamaya geldi. İnşallah tarımsal üretimimiz, markalarımız gerçek değerine kavuşacak ve Çanakkale tüm değerleriyle hak ettiği katma değerleri üretmeye başlayacak.” ifadelerine yer verdi.  NURSEL GÜNGÖRDÜ

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler