Troya Müzesi oylarınızı bekliyor! (08.12.2021)

Son Güncelleme : 09 Aralık 2021 13:12

Müzeler için arşiv niteliği taşıyan ‘Museums İn Short’ ödülleri sahiplerini arıyor. Troya Müzesi’nin de aday olduğu Museums İn Short Ödüllerinde kazananlar halk oylamasıyla belirlenecek.

Müzelerin en iyi kısa videoları için uluslararası yarışma olan Museums İn Short 2021’in kazananları 13 Aralık tarihinde açıklanacak. Müzelerle ilgili kısa videoların uluslararası platformda yarıştığı yarışma olan Museums İn Short 2021 ödülleri için Troya Müzesi’de yarışıyor. Müzelerin içeriklerini ilgi çekici ve doğrudan bir şekilde yaymak için değerli bir araç olan ve 2012'de lansmanı yapılan Museums in Short, yenilikçi video prodüksiyonunda müzelerin rolüne ilişkin kamu bilincini artırmayı amaçlıyor. Yarışmaya katılan müzelerin videoları https://www.museumsinshort.eu/partecipanti/partecipanti_2021.asp adresinde izleyicilere sunuluyor. Müzelerin kısa filmi izleyebilir ve oylayabilirsiniz. Halk Oyu Adaylığı, en çok oy alan videoya göre belirlenecekken Ana Ödül ise tanıtım yapan kuruluşların temsilcileri ve uzmanlardan oluşan jüri tarafından verilecek. 

EĞİTİM BELGESİ OLARAK KULLANILACAK

Kazanan müzeler ayrıca miras ve koruma projelerini içeren küresel konferans olan yıllık Best in Heritage  IMAGINES  etkinliğinde başarısını sunmaya davet edilecek. Videolar ayrıca Avrupa Müze Akademisi tarafından yönetilen bir platforma dahil edilecek ve Avrupa müze çalışmaları programlarında veya benzerlerinde bilimsel ve öğretim belgeleri olarak kullanılacak. Çevrimiçi bir platform, halka halkın en sevdiği kısa filme oy verme fırsatı veriyor.

Yarışmaya katılan müzeler

Yarışmaya katılan diğer müzeler ise; Ricci Curbastro Tarım ve Şarap Müzesi - Toprağın Şiiri (Museo Agricolo e del Vino Ricci Curbastro Capriolo-İtalya), Khokhlovka'da Sonbahar (Perm Bölge Müzesi), Çiçek Açan Kale (Etnografya Müzesi Buje Buj-Hırvatistan), Albrecht Durer. Gravür Başyapıtları ( Devlet Tarih Müzesi Moskova, Rusya), Bir zaman MAS var (Mas Müzesi Aan De Stroom- Belçika), Lapis Albus'ta Visovac maneviyatı ve kültürü (Sanat ve El Sanatları Müzesi Hırvatistan), Hafızamızda Yaşıyorlar (Sybir Anıt Müzesi Polonya), Troya (Troya Müzesi Türkiye), Farklı Bir Hikaye - Aynı Nefret. Kötü Sözler (Polın Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesi Polonya), FIOD Kampüsü (Belasting ve Douane Müzesi Hollanda), Turandot ve Puccini, Chini ve Caramba'nın fantastik Doğusu (Museo Del Tessuto Ve Prato İtalya), Policinum (Sistema Museale İl Polesine Rovigo İtalya), Lütfen Merak Edin (Turku Şehri Finlandiya). Yarışmaya Katılan bazı müzeler ise;

Troya Müzesi - TÜRKİYE

Troya Müzesi, Türkiye'nin Çanakkale ilinde Troya antik kentine ait eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesidir. Çanakkale, neolitik çağdan tarihi çağların başlangıcına kadar önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. 2013 yılında inşasına başlanılan, 90.000 m²’lik büyüklüğe sahip olan Troya Müzesi, müze teşhir, depolama, idari birimler, sosyal donatı mahalleri ile açık teşhir, peyzaj ve ziyaret alanlarından oluşmaktadır. Müze üç kattan oluşmaktadır. Ziyaretçi her teşhir katına rampadan çıkarak ulaşabilmektedir. Müzenin teşhir alanlarına çıkılan rampanın toplam uzunluğu ise yaklaşık 480 metredir. Troya Müzesi’nde; Homeros’un İlyada Destanı ile tarihe geçmiş Troas Bölgesi’nde iz bırakan Troya ve kültürlerinin yaşamı ve arkeolojik tarihi, kazılardan çıkan eserler aracılığıyla anlatılmaktadır.

Ricci Curbastro Tarım ve Şarap Müzesi - İTALYA

Ricci Curbastro Tarım ve Şarap Müzesi, Gualberto Ricci Curbastro'nun otuz yılı aşkın araştırmasının sonucudur. Temmuz 1986'da açılışı yapılan ve yıllar içinde sürekli genişleyen müze, Franciacorta'da geçmişin tarımsal çalışmalarına tanıklık eden binlerce nesneyi Ricci Curbastro çiftliğinin kulübelerinde koruyan benzersiz bir gerçekliktir. Armaları mavidir ve başında iki altın yıldızın arasına yerleştirilmiş bir kuyrukluyıldızın eşlik ettiği kırmızı bir bant vardır, uçta iki doğal ve birbirine bakan bukle ile yan yana yeşille teraslanmış (Latince quercus'tan Curbastro'dan türetilmiştir) doğal bir meşedir.

Permm Modern Sanat Müzesi - RUSYA

Permm Modern Sanat Müzesi 2009 baharında galerici Marat Gelman, Senatör Sergey Gordeev ve Perm Bölgesi Valisi Oleg Tchirkunov'un katılımıyla kurulan PERMM; Rusya dışında iyi bilinen bir kurumdur. Müze, var olduğu yıllarda Perm ve Rusya sanat geçmişine uyum sağlamakla kalmamış, bölgenin kültürel gündemini etkileyerek onu değiştirmiştir. Günümüzde Permm müzesi sadece bir modern sanat koleksiyonu değil, herkese açık, ilerici, sosyal odaklı bir müzedir. sanatçılar ve izleyiciler, uzmanlar ve ortalama erkekler, çocuklar ve yetişkinler arasında bir iletişim yeridir. Varlığının ilk beş yılında Müze, tarihi Perm I semtindeki Riverside istasyonunun binasında bulunuyordu. 2014 yazında Motovilikha semti, Gagarin Bulvarı 24'e taşındı.

Devlet Tarihi Müzesi- RUSYA

Rusya Devlet Tarih Müzesi, Moskova'daki Kızıl Meydan ile Manege Meydanı arasında bulunan bir Rus tarihi müzesidir. Müzenin sergileri, günümüz Rusya topraklarında yaşayan tarih öncesi kabilelerin kalıntılarından Romanov hanedanı üyeleri tarafından satın alınan paha biçilmez sanat eserlerine kadar uzanıyor.

Stroom Müzesi- BELÇİKA

‘Nehir Kenarındaki Müze’ anlamına gelen Stroom Müzesi Mayıs 2011'de açıldı ve Anvers'teki en büyük müzedir. 1998'de Antwerp belediye meclisi müzeyi Hanzestedenplaats'ta inşa etmeye karar verdi. 14 Eylül 2006'da binanın ilk tuğlası atıldı. 2010 yılında, her ikisi de artık var olmayan Etnografya Müzesi ve Denizcilik Müzesi gibi çeşitli müzelerden müze objeleri geldi. Müze, 17 Mayıs 2011 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi- POLONYA

Polonya Yahudilerinin 1000 senelik tarihini ve ortak yaşamı anlatmak üzere kurulmuştur. 2014 senesinde açılan müze, eski Varşova Gettosu'nun bulunduğu alanda, Varşova Gettosu Kahramanları Anıtı’nın karşısına inşa edilmiştir. Polin kelimesi İbranice "burada dinlen" anlamına gelmektedir ve Yahudilerin Polonya’ya geliş hikayesi ile ilişkilendirilmektedir.  Polonya Yahudilerinin tarihine adanmış özel bir müze fikri, 1995 yılında Polonya Yahudi Tarihi Enstitüsü öncülüğünde ortaya atıldı. Aynı yıl kent meclisi müzenin bugün bulunduğu araziyi tahsis etti. Cam, bakır ve betondan inşa edilmiş post-modern bir yapı olan bina, Fin mimarlar Rainer Mahlamäki ve Ilmari Lahdelma tarafından tasarlandı. Müze, yalnızca Alman işgali altındaki dönemi değil, Polonya'daki Yahudilerin tüm tarihini sunduğundan, tasarımcı sade beton yapılara sahip mevcut Holokost müzelerine benzerliklerden kaçınmaya özel bir özen göstermiş.

Damla YELTEKİN

Kaynak : www.kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler