TROYA MÜZESİ 1 YAŞINA GİRDİ 10.10.2019

10 Ekim 2019 11:45
TROYA MÜZESİ 1 YAŞINA GİRDİ 10.10.2019

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlanan Troya Müzesi 1 yaşına girdi. Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, yaptığı paylaşımda; “Göz açıp kapayıncaya kadar üzerinden 1 yıl geçti ve kıymetlimiz, Troya Müzemiz bugün 1 yaşına girdi. Çok yaşa Troya Müzesi, çok yaşa!”cümlelerine yer verdi.

Çanakkale'de 5 bin yılık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'ndeki kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği müze 1 yaşına girdi. Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, bu vesileyle Troya Müzesi ve kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda;  "Çok heyecanlıyız! Yıllar öncesinden başlamış bir hayal geçen yıl  vücut bulmuş ve 10 Ekim günü insanlarla kucaklaşmıştı. Ve işte göz açıp kapayıncaya kadar üzerinden 1 yıl geçti ve kıymetlimiz, Troya Müzemiz bugün 1 yaşına girdi. Hektor’un, Priamos’un, Hekabe’nin, Anadolu’nun, Çanakkale’nin, Tevfikiye Köyü’nün “sesi”; Aşık Veysel’in, Homeros’un gözü, canımız bugün 1 yaşında. Bu ses gücünü İlyada’dan alıyor, bu ses gücünü Anadolu mirasının üzerine bir anne gibi titreyenlerden alıyor, bu ses gücünü doğduğu topraklardan alıyor. Efsane devam ediyor.Çok yaşa Troya Müzesi, çok yaşa!”cümlelerine yer verdi.

ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Tevfikiye köyünde yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlanan Troya Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.5 bin yılık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'ndeki kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği, yaklaşık 3 bin metrekarelik sergi salonları dahil 12 bin 750 metrekare kapalı alandan oluşan müze, UNESCO'nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı Troya Antik Kenti girişinde bulunuyor. Tarih kokan müzede Troya ve Troas Antik kentlerinden elde edilen taşınır ve taşınmaz kültür varlıkları sergileniyor. Müzede ayrıca görsel grafik tasarımlarla birlikte diorama dokunmatik ekran, animasyonlarla sergi anlatımları da yapılıyor. Bilgi aktarımı konusunda oldukça donanımlı olan müzede rehbere ihtiyaç duyulmadan üç boyutlu animasyonlarla antik Troya dönemi misafirlere yaşatılıyor. Ayrıca müzede yine bilgiye dayalı animasyon oyunlar bulunuyor. En çok rağbet görenlerin arasında bulunan deniz ticaret oyununda gemi seçiliyor, sorulara doğru verilen cevaplarla gemi Ege'den Karadeniz'e yürütülüyor. Müze duvarlarında bulunan nişlerde Troya’nın farklı katmanları, mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla anlatılıyor. Müzenin giriş alanı olan Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde ziyaretçiye bir oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, ‘neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konservasyon’ gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle aktarılıyor. Müzenin en önemli bölümlerinden biri de hazine bölümü. Bu bölümde kazı çalışmaları sırasında elde edilen antik döneme ait altın alınlık, bileklik, kolye ve yüzükler sergileniyor.  Troya Müzesi'nin açılması, halen yurt dışındaki 7 müzede sergilenen hazinelerin ve eserlerin Türkiye’ye getirilmesi için de büyük önem arzediyor.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ 100 ZİYARET NOKTASI ARASINDA

TIME Dergisi tarafından 2019 yılının dünyadaki en önemli 100 ziyaret noktası arasında Troya Müzesi de yer aldı.5 bin 500 yıllık geçmişe ışık tutan Troya’dan çıkan eserlerin sergilendiği Troya müzesi, 2019’un ziyaret edilecek en iyi 100 yerinden biri seçildi. TIME Dergisi’nin hazırladığı ‘2019 Dünyanın En Harika Yerleri’ listesinde Türkiye’den sadece Troya Müzesi yer aldı.

İŞÇİ HAZİNELERİ DİKKAT ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR

Müzede, kazılarda ortaya çıkarılan altın eserlerin sergilendiği bölüm ilgi görüyor.  Müzenin en çok dikkat çeken ve gezilen bölümü ise zemin kattaki faklı antik kentlerde ortaya çıkarılan altın eserlerin sergilendiği yer. Alman arkeolog Heinrich Schliemann’ın kazı yaptığı dönemde, antik kentte çalışan Kalafat ve İntepeki Rum köylülerinin gizlice yaptığı kazılarda bulup, yanlarında götürdükleri altın takıların, Troya’dan kaçırılan ilk hazineler olduğu ve ‘işçi hazineleri‘ olarak da bilindiği belirtiliyor. Eserler arasında, hazineyi kaçıran işçinin karısının, paskalya töreni için taktığı küpeler de yer alıyor.

HABER MERKEZİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler