TROYA AÇIK SU YÜZME YARIŞINA SAYILI GÜNLER KALDI

19 Haziran 2018 17:21
TROYA AÇIK SU YÜZME YARIŞINA SAYILI GÜNLER KALDI

2018 “Dünya Troya Yılı” kapsamında 29 Temmuz Pazar günü Türk Spor Vakfı tarafından ilki düzenlenecek olan Troya Açık Su Yüzme Yarışına sayılı günler kaldı.

Kontenjanın neredeyse dolduğu yarışın Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali  Orhan Tavlı başkanlığında, yapıldı. Toplantıya; Çanakkale’deki kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, TSV Üyesi Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen, TSV yetkilileri, Organizasyon Komitesi sorumluları ve yarışın ana sponsoru Kale Grubu adına Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Bölüm Başkanı Rana Birden Çorbacıoğlu katıldı.

Vali Orhan Tavlı yaptığı konuşmada “Böylesi güzel ve sürdürülebilir bir etkinliği Çanakkale’ye kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını” belirtti. Kentin merkezinde yapılacak bu etkinlik için gelecek yarışmacılar, aileleri ve seyirciler sayesinde oluşacak spor turizmi algısının da yıllar içinde artarak devam edeceği”nin altını çizdi.

 

“Dünya Şampiyonu-Rekortmen Ute Hascher-Brückner Troya Açık Su Yüzme Yarışı için Çanakkale’de”

 

TSV Üyesi ve Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen; Dünya Şampiyonu-Rekortmen efsane Alman yüzücü UteHascher-Brückner’in de yarış için Çanakkale’de olacağını ve bu sayede dünya basınının ve spor kamuoyunun Çanakkale’ye olan farkındalığının artacağını dile getirdi.

 

YARIŞIN RENGİ MOR

TSV Üyesi ve Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen ayrıca; “Çanakkale’de yapılacak ve gelenekselleşmesini planladıkları bu etkinliğin her geçen yıl Çanakkale turizmine ve marka değerine katkı  sunacağını, böylesi güzel bir etkinlik ile TSV olarak Çanakkale’ye katkı sunmaktan” gurur duyduklarını söyledi ve “toplumsal bilince katkı sağlamak adına bu ilk yarışta t-shirt, bone vb materyallerin kadına yönelik şiddete farkındalık sağlamak amacıyla mor renkte hazırlandığını” dile getirdi. Dünyaca tanınmış birçok başka yüzücünün de katılımcı olarak kayıt yaptırdığı Kale Grubu’nun Ana Sponsorluğunda gerçekleşecek 2018 Troya Açık Su Yüzme Yarışı 29 Temmuz’da İkinci Kordon’dan başlayıp Kepez Belediyesi Halk Plajı’nda sona erecek.

 

PARKURUN TARİHLE TEMASI “MESUDİYE ZIRHLISI”

“Dünya Troya Yılı” kapsamında Türk Spor Vakfı tarafından ilki yapılacak olan“2018 Troya Açık Su Yüzme Yarışı”nda bin sporcu Mesudiye Zırhlısı’nın üzerinde kulaç atacak.

Yarışın Ana Sponsoru Kale Grubu adına toplantıda hazır bulunan Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Bölüm Başkanı Rana Birden Çorbacıoğlu "Bu önemli etkinliğin Kale Grubu olarak doğduğumuz topraklar Çan’da 60 yıldır kesintisiz her 27 Temmuz’da kutladığımız Seramik Bayramı törenlerinin de tamamlayıcı parçası olacağına inanıyoruz. Bu yılın Mart ayında yine bir ilke imza atarak 'Troya’dan Gelibolu’ya Tarihin İzinde Sürüyoruz' sloganıyla düzenlenen Kale Grubu Çanakkale Bisiklet Turu’na adımızı vermiştik. Yüzme de tıpkı bisiklet gibi sağlıklı, kaliteli ve eğlenceli bir hayatı simgeliyor ve bizim için sürdürülebilirliği, akıllı yaşamı, barışı ve dostluğu sembolize ediyor. Yarışın her yıl artan bir ilgi göreceğini ve Çanakkale’nin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını düşünüyor ve destek olmaktan onur duyuyoruz." dedi.

 

Ute Hashner-Brückner Kimdir?

UteHascher-Brückner 1969-1977 yılları arasında aktif sporcu olarak kulvarlara adını yazdırmıştır. Kariyerinin en parlak yılı 1975'tir. 4 x 100 Dünya Şampiyonluğunu ülkesine kazandıranlardandır. Son 100 metreye kadar geride olan ülkesini birinciliğe taşımıştır ve aynı yarışta serbest stilde 3'49"37 salise ile Dünya Rekorunu kırarak adını spor tarihine altın harflerle yazdırmıştır. Ulusal ve Uluslararası 100e yakın yarışmada altın, gümüş, bronz madalyalar kazanmıştır. 1982 yılında antrenörü ile evlenmiştir ve bir çocuk annesidir. NURSEL GÜNGÖRDÜ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler