TIP FAKÜLTESİ 2017-2018 EĞİTİM YILI MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

25 Haziran 2018 17:10
TIP FAKÜLTESİ 2017-2018 EĞİTİM YILI MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleşen törene; Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün, Dekan Vekili Prof. Dr. Tamer Demir, kurum kuruluş müdürleri, akademik- idari personel ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından kısa bir müzik dinletisi ve mezun öğrenciler adına konuşma yapan dönem birincisi Dr. Nur Yazdalı’nın konuşması ile tören devam etti.

Dr. Nur Yazdalı, Çanakkale’nin ayrılması zor bir şehir olduğunu, Çanakkale’nin insanın karakterine karakter ekleyen bir maneviyata sahip olduğunun altını çizdi; “Bu mutlu son bizim erişkinlik hayatımızda elle tutulur gözle görülür ilk başarımız. Kastettiğim şey diploma değil. Diplomayı bu gün değil başka bir zamanda da alırız. Sadece insan için dil, din, ırk fark etmeksizin böylesine özverili bir mesleği seçmiş olma cesareti göstermiş olmamız çok önemli ve bu cesareti gösterdiğimizde ise sadece 18 yaşındaydık” dedi.  Dr. Yazdalı, konuşmasını hocalarına, eğitim hayatları boyunca hep yanlarında olan ailelerine teşekkür ederek bitirdi.

2015’te ÇOMÜ Tıp Fakültesi’nden mezun olan ve halen Halk Sağlığı Anabilim Dalında Araştırma ve Asistanlık görevine devam eden Dr. Esen Eker, yaptığı konuşmada hekimin dünyanın her yerinde hekim olarak çalışabileceğini belirterek meslekle ilgili bilgiler verdi.

Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Tamer Demir ise ÇOMÜ Tıp Fakültesi’nin bölgede parlayan yıldız olduğunu, 133 öğretim üyesi ile 837 öğrenciye ve 1 milyonun üzerinde bir hasta popülasyonuna hizmet verdiğini vurgulayarak fakültede yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:  “ÇOMÜ Tıp Fakültesinin genç yıldızları, sevgili gençler. Artık bu günden sonra nitelikli hekimler olarak meslek hayatına ilk adımınızı atıyorsunuz. Mutlaka birçok engel karşınıza çıkacaktır. Ancak inanın bu engelleri aşacak bilgi ve donanıma sahipsiniz. Her zorluğun üstesinden geleceğinize inancım tamdır. Sizden hastalıkları tanıyıp, tedavi etmenizi istiyoruz. Sizden; koruyucu hekimlik yapmanızı, hastalara uygun danışmanlık yapmanızı istiyoruz. Bu işleri yaparken kendinizi değerlendirebilmenizi, sürekli gelişime açık olmanızı ve bunu sürdürebilmenizi istiyoruz. Sizden ekip içinde uyumlu topluma önder, analitik düşünüp karar vermenizi, vicdanınızın ve aklınızın hür olmasını, inanç, cins ve ırk ayrımı yapmamanızı istiyoruz. Bunları yapacak, becerecek donanımda olduğunuzdan eminim.” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, mezuniyet törenlerinin üniversite hayatında en müstesna anlar olduğunu belirterek, “Sadece bu vesile ile çok sevgili öğrencilerimizi yetiştiren aileler, hocalarımız, mezunlarımız, bizler ilk ve belki son defa bir araya geliriz. Bu anlamda bu törende bizleri yalnız bırakmayan çok değerli ailelerimize hoş geldiniz diyorum. Tıp Fakültesi, ÇOMÜ’nün değerli bir fakültesi. Zira Tıp Fakültesi insan hayatına doğrudan dokunan öğrencilerimizin yetiştiği bir fakülte” dedi.

‘’Üniversitemizin ve Tıp Fakültesinin Başarısı İçin Çalışıyoruz’’

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün kurulduğu yıldan beri başarılı bir noktaya gelmesi için çok emek verildiğini ifade ederek, yönetim olarak hem ÇOMÜ’nün hem de Tıp Fakültesinin daha iyi noktalara gelmesi için çalışmaya devam ettiklerinin altını çizdi. “Son bir yıl içerisinde Tıp Fakültesinde her şey daha da iyi olsun diye yaptıklarımız oldu. Bunlardan bir tanesi Tıp Fakültesine yeni değerli hocalar kazandırdık. Yeni hastane binasını hizmete açtık. Biz inanıyoruz ki tıp fakültemiz bu gelime çizgisini devam ettirecek. İşte bu nedenledir ki başta değerli hocalarımızın katkıları ile Tıp Fakültemiz mezunları TUS’da Türkiye’nin en başarılı ilk 20 üniversitesi arasında yerini aldı.”

‘’İyi Bir İnsan Olmak Çok Önemli’’

Yeryüzünde 7,5 milyar insan var ise bunların sahip olacağı birinci derecede önemli şeyin iyi insan olmak olduğuna vurgu yapana Rektör Acer, “İyi insan olmak doktorlarımız için daha bir önemlidir. O yüzden sizlerden beklentimiz bu mesleğin yoruculuklarına yenik düşüp iyi insan olmayı bir kenara bırakmamanız” dedi.

‘’Türkiye Sağlık Alanında Büyük Gelişme Gösterdi’’

Prof. Dr. Acer, Türkiye’nin sağlık alanında muhteşem bir gelişme gösterdiğini, bütün bu gelişmelerin Türkiye için ortak olarak hizmet verenlerin başarısı olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu başarı daha da ileriye götürülüyor. Ancak bu muhteşem alt yapının içini doldurmak için sizlere çok ihtiyacımız var. Sizler oralarda ne kadar iyi ve başarılı insan olmaya devam ederseniz bütün bu alt yapı bir değer ifade edecek. Biz bütün bunların böyle olacağına yürekten inanıyoruz. Ülkemizin geleceğinin parlak olduğuna daha da ileriye gideceğine yürekten inanıyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, emeği geçen herkese teşekkür ederek mezun öğrencilere başarılar diledi.

Tören, mezun öğrencilerin Dekan Vekili Prof. Dr. Tamer Demir eşliğinde Hekimlik Andını yapmaları ve keplerin atılması ile son buldu.

Esin Gezer

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler