TARIMDA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ GÜÇLENİYOR

10 Temmuz 2018 16:19
TARIMDA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ GÜÇLENİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İŞKUR ve KOSGEB tarafından ortaklaşa yürütülen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi" projesi kapsamında Kocaeli’de bir otelde tören düzenlendi.

Törene; Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yayım Hizmetleri Daire Başkanı Sürur Kır, Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Çayırova Kaymakamı Hasan Göze, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel, Bilecik İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Mustafa Demirbaş, Çanakkale Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Kocaeli Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Teoman Bozoğluer, Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Çalışma ve İş Kurumu Müdür Yardımcısı Engin Gülmez, KOSGEB Müdürü İbrahim Ustaömer, teknik personel ve çok sayıda üretici katıldı.

Projelerin değerlendirilmesi kapsamına, İllerden projeleri dereceye giren 10 kadın çiftçi katıldı. Jüri üyeleri her ilden katılan çiftçi kadınların hazırladıkları projelerin her ilin kendi içinde 1. 2. 3. sünü belirledi. Tüm katılan çiftçi kadınlara sertifikaları verildi. Dereceye girmeye layık görülen kadın çiftçilere teşvik ödülü olarak birinciye 3.000 ₺, ikinciye 2.000 ₺, üçüncüye 1.000 ₺ ile ödül verildi. Program; katılımcıların Proje Pazarını gezmeleri ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Bakanlık düzeyinde gerçekleştirilecek yarışmanın değerlendirilme aşamaları; Temmuz 2018 döneminde 29 ilden gelen kadın çiftçi projeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen jüri tarafından değerlendirilerek puanlanacak, Bakanlık tarafından belirlenecek bir ilde ve tarihte "Girişimci Kadın Çiftçi Ödül Töreni" gerçekleştirilerek dereceye giren projelere ödülleri verilecek.

Bu çalışma ile tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, kadınların üretici ve girişimci ruhlarını geliştirmek, bilinçlendirmek, uygulanabilecekleri projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyelere çıkartılmasını sağlamak amaçlanıyor.

NECMİYE TARLASÜREN

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler