''Tarım, Türkiye için çok önemli''

13 Mayıs 2018 13:23
''Tarım, Türkiye için çok önemli''

Doğayı Koruma Gönüllüleri Derneği Başkanı Nuri Doğan; '' Çanakkale'nin kırsal bölgelerinde ki faydalı alanları ayırmak lazım. Tarım bugün Türkiye için çok önemli. Tarımı olmayan bir ülke bana göre açlıkla karşı karşıyadır veya ithal edecektir. Bu ithal üründe ülke için ekonomik olarak sıkıntıya sokar. Ülkemizin ihraç etmesi gerekiyor. Bu konuda faydalı arazilerimizi ziraat açısından kullanmamız gerekiyor. Kendi ürünümüzü kendimiz yetiştirmemiz gerekiyor. Çanakkale'de köprü yapıldı ve bu güzergah

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Doğayı Koruma Gönüllüleri Derneği Nuri Doğan

1- 2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale'ye artısı olacak mı?

2018 Troia geç kalınmış bir proje. Çanakkale'miz tarihi bir kent ve o açıdan tarihi eserleri şahlandırmak konusunda ve günümüze taşıma konusunda geç kalınmıştır. Yani 2018 Troia yılını destekliyorum ama keşke daha erkenden başlamış olsaydı. Çanakkale gerçekten önemli bir turistik bölge. Bana hitap eden etkinlikler olmadı ama etkinlikleri görebiliyorum. Gayret içerisinde devam ediyor. Çanakkale'nin yerel televizyonundan ve medyasından da yapılan etkinlikleri takip edebiliyoruz. Dediğim gibi keşke bu kadar geç olmasaydı. Çanakkale'nin ilgili kurumları aktif bir şekilde bu yılı geçirmeli.

2- İl ve ilçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Çanakkale bölgemizde yatırım göremiyorum. Sadece köprü yatırımı var. Buda insanlara iş konusunda direk katkı sağlamayacaktır. Dolaylı yoldan kazanç sağlayacaktır ama Çanakkale için süper bir olay. Aynı zamanda Çanakkale için geç kalınmış bir projedir. Köprünün hayata geçmesine özellikle kendim çok seviniyorum. Hem kendi adıma hem Çanakkale adına hem de ülkemiz adına. Çanakkale'de fabrikalaşma sistemi başlamadı. Daha önce ben kendim de çalıştığım AK-FA fabrikası vardı. Aşağı yukarı 600 kişi üzerinde iş istihdamı sağlıyordu. Şimdi AK-FA, Sancaktepe,Pınar Konserve gibi fabrikalar kapandı. Yani Çanakkale'ye fabrikalaşma şeklinde bir yatırım gelmiyor. Köprüyle beraber belki onun önü açılabilir ama zaman gösterecek.

3- Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Çanakkale'nin kırsal bölgelerinde ki faydalı alanları ayırmak lazım. Tarım bugün Türkiye için çok önemli. Tarımı olmayan bir ülke bana göre açlıkla karşı karşıyadır veya ithal edecektir. Bu ithal üründe ülke için ekonomik olarak sıkıntıya sokar. Ülkemizin ihraç etmesi gerekiyor. Bu konuda faydalı arazilerimizi ziraat açısından kullanmamız gerekiyor. Kendi ürünümüzü kendimiz yetiştirmemiz gerekiyor. Çanakkale'de köprü yapıldı ve bu güzergahta arazi fiyatları yükseldi. Bunun sonucunda da arazi sahipleri satmak istiyorlar. Bunların önüne geçmemiz mümkün değil. Buda ister istemez tarımı olumsuz etkiliyor. Dediğim gibi tarımsal alanı katletmemek lazım. Türkiye için çok önemli bir kulvar diye düşünüyorum.

4- Gelibolu Tarihi Yarımada'da neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oluyor mu?

Çanakkale o konuda çok geriye kaldı. Çanakkale geçmişine sahip çıkmadı. Kilitbahir'de denize sıfır sığınaklar var. O sığınaklar Ak Parti hükümeti gelmeden önce tuvalet olarak kullanılıyordu. Çöp içerindeydi ve bu zamanda oralar müze oldu. Gelibolu yarımadasında benim gördüğüm kadarıyla güzel gelişmeler oldu. Bunun daha da gelişmesinden yanayım.

5- Yakın bir tarihte Küçükkuyu - Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale'ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli'de geçirmek ister misiniz?

Midilli adasına seferlerin başlatılması isabetli olmuştur. Bu Türkiye ile Yunanistan'ı bağlayan bir olay ve adaların çoğunu Yunanistan kontrol ediyor. Adalar konusunda bir takım yanlış çıkışlar yaptılar ve hala yapıyorlar. Bu çıkışları hiç tasvip etmiyorum ama ben halkların arasında büyük sıkıntıların olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki uç noktada düşünen insanlar vardır ama ülkeler arasında ki sıkıntı kadar olacağı düşüncesinde değilim. DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler