''Tarım alanları hızla inşaat alanlarına çevriliyor''

12 Mayıs 2018 10:05
''Tarım alanları hızla inşaat alanlarına çevriliyor''

Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit: '' Bu ülkede üreticiler rahatlamadığı sürece tüketicilerin sorunlarının asgariye inmesi çok zor. Tarım alanları hızla inşaat alanlarına çevriliyor ve konutlaşıyor. Artı olarak üretimi destekleyici hiç bir resmi karar göremiyoruz. Tam tersine hep tüketime dönük talepler ve teşvikler oluyor ama buda bir süre sonra kilitlenecektir. Bu üreticiler rahatlamadığı sürece, üretim koşulları hızlı gelişmediği sürece tüketicilerin işleri ço

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı

Ali Rıza Berkit

1- 2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale'ye artısı olacak mı?

Tüketicilerin yaşamlarına kalite ve katkı sunacaksa iyi bir etkinlik. İlgili kuruluşlar bir şeyler üretmeye de çalışıyor. Tüketici olarak pek içinde olabildiğimiz konular değil. Turizme katkı sunarsa, esnafta para kazanırsa olumlu çalışmalar olabilir.

2- İl ve ilçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Örneğin çok modern hastaneler açmak yerine hastalıkları önleyici birimlerin oluşturulması lazım. Hastanelerin çok dolu olması her şeyin çok iyi gitmesi anlamına gelmiyor. Hastaneler tabi ki olsun ama bundan önce hastalıklar önlenmeli. Bu konuyu üniversite olarak da düşünebiliriz. Sadece bina yapmak üniversiteyi geliştirmek eğitimi geliştirmek olmuyor. Orada ki öğrencinin hayatının devam ettirebilmesini sağlamak önemli. Mezun olunca gireceği işi belirlemek önemli. Yatırım konusuna da böyle bakmak gerekiyor. Bina dikmek yerine mantıklı, vasıflı yatırımlar yapmak gerekir.

3- Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Bu ülkede üreticiler rahatlamadığı sürece tüketicilerin sorunlarının asgariye inmesi çok zor. Tarım alanları hızla inşaat alanlarına çevriliyor ve konutlaşıyor. Artı olarak üretimi destekleyici hiç bir resmi karar göremiyoruz. Tam tersine hep tüketime dönük talepler ve teşvikler oluyor ama buda bir süre sonra kilitlenecektir. Bu üreticiler rahatlamadığı sürece, üretim koşulları hızlı gelişmediği sürece tüketicilerin işleri çok zor. Canlı örnek olarak et. Yani dışarıdan ithal edile edile kaç liraya çıktı. Üretimle ilgili sıkıntılarımız var. Örneğin Rusya tahılda dünyanın en çok pay sahibi ülkelerden bir tanesi ve bizde şimdi Rusya'dan tahıl ürünleri alıyormuşuz. En büyük ithalatçısı da bizmişiz. Bizim bu konuyla ilgili neden arazilerimiz boş duruyor? Neden üretim yapamıyoruz? Üretim olmadan bir ülkenin kalkınması da çok zor tüketicilerin rahatlaması da çok zor diye düşünüyorum.

4- Gelibolu Tarihi Yarımada'da neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oluyor mu?

İlimize hem tüketicilerin hem de sağlayıcıların hayatlarına katkı sunacak turizm hareketlerine destek oluruz ve olumlu bakarız. Sizinde gözlemleye bildiğiniz gibi Eceabat köy gibi kaldı ama her alanda tüketicilerin hayatlarının kolaylaştırılması lazım.

5- Yakın bir tarihte Küçükkuyu - Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale'ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli'de geçirmek ister misiniz?

Turizm açısından bir kapının açılması ve insanların buradan ekmek yemesi tüketicilerin yaşamını kolaylaştırabilir ama çok olağan üstü, direk kolaylaştırabilecek düzeyde değil. Yine de iyi bir çalışma. Bu işe ön ayak olanlara teşekkür ederiz. DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler