''Tanıtımın Çanakkale dışında yapılması gerekiyor''

Son Güncelleme : 15 Mayıs 2018 09:05
''Tanıtımın Çanakkale dışında yapılması gerekiyor''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Öğrencisi Anıl Berber: ''2018 Troia yılının tanıtımının Çanakkale dışında yapılması gerekiyor. Çanakkale insanına Troia yılını tanıtmakla zaman ve emek harcanmaması gerekiyor. Hedef kitlemiz şehir dışı ve ülke dışı olması gerekiyor. Yoksa 2018 yılı büyük farklar yaratamayacaktır. Eğer ki güzel, farklı ve ilgi çekici tanıtımlar yapılıyorsa Çanakkale için büyük avantajlar sağlayacaktır çünkü Çanakkale eğitim ve turizm şehri konumunda. Bunların gelişmesi de hem eko

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Öğrencisi Anıl Berber

1- 2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale'ye artısı olacak mı?

2018 Troia yılının tanıtımının Çanakkale dışında yapılması gerekiyor. Çanakkale insanına Troia yılını tanıtmakla zaman ve emek harcanmaması gerekiyor. Hedef kitlemiz şehir dışı ve ülke dışı olması gerekiyor. Yoksa 2018 yılı büyük farklar yaratamayacaktır. Eğer ki güzel, farklı ve ilgi çekici tanıtımlar yapılıyorsa Çanakkale için büyük avantajlar sağlayacaktır çünkü Çanakkale eğitim ve turizm şehri konumunda. Bunların gelişmesi de hem ekonomiye hem de Çanakkale'nin güzelliğine olumlu katkılar yapacaktır. 2018 Troia yılını uzun vadede avantajlar sağlamasını istiyorsak da kalıcı eserler bırakılmak zorunda. Sadece etkinlikler yapılırsa ileri ki yıllara pek katkısı olmayacaktır. 2-3 sene içerisinde bunun etkisi sona erecektir ama gelenekselleşen festivaller organizasyonlar olursa ve bunun arkasında durulursa büyük kazançlar sağlarız diye düşünüyorum.

2- İl ve ilçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Aklımda kalan yatırım 1915 Çanakkale köprüsü. Reklamı oldukça fazla yapıldı ve Çanakkale ile İstanbul'un kara bağlantısı sağlanacak. Buda ileride yatırımcıların Çanakkale'ye gelebilmesini sağlayabilir ama Çanakkale için bu ne kadar gerekli diye düşünmeden edemiyor. Üniversite olarak bakıldığında yeni bölümler açılıyor, yeni binalar yapılıyor. Gözle görülür ve rakamlara yansıyan bir büyüme var ama anlamlı bir büyüme olduğunu düşünmüyorum. Yani sadece öğrenci sayısını arttırmaya yönelik girişimler yapılıyor. İleride mezun olanların okulda veya şehirde kalmasını sağlayacak kaç tane yatırım var? Öğrencilere para gözüyle bakıldığını düşünüyorum. Dört sene Çanakkale'de yaşasın. Ailelerinden ve devletten alınan paraları şehre bıraksınlar ve memleketlerine geri dönsünler mantığıyla hareket ediliyor. Oysa iş imkanı sağlansa, öğrenciler okurken işlerde deneyim kazansa. Böyle fırsatların sunulması gerek. Bunlar yapıldığı zaman gerçekten yatırım yapılıyor diye biliriz. Aksi taktirde sadece bina sayısı ve öğrenci sayısı artmaktan başka ileriye gidemeyiz.

3- Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Olumsuz etkiler ama bu sıkıntının sadece Çanakkale'de olduğunu düşünmüyorum. Ülkenin bir çok kesiminde elinde tarımdan başka imkanı varsa kesinlikle tarım yapılmıyor. Bunun sorumlusunun çiftçinin olduğunu da düşünmüyorum. Ülkemizde gelişen inşaat sektörü tarıma da büyük zararlar vermekte. Çanakkale köprünün gelmesiyle arazi fiyatları tavan yaptı ve yakında olsa uzakta olsa yatırımcı Çanakkale'ye gelmeye başladı. Aldığı arazileri tarıma kapatıyorlar ve uzun vadede ellerinde tutuyorlar. Buda tarıma, çiftçiye zarar vermesiyle beraber tüm Çanakkale'ye zarar veriyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Daha düzenli bir tarım politikası yapılmalı.

4- Gelibolu Tarihi Yarımada'da neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oluyor mu?

Öncelikle sosyal alanlardan başlamak istiyorum. Gelibolu doğa olarak çok güzel bir yer. Tarihi değerini kenara bırakacak olursak doğası bile büyük ilgi çekebilecek bir yer ama sosyal olarak pek gelişmiş değil. Bu yönde yatırımlar alması gerekiyor. Şehitliklere gelecek olursak Çanakkale Ruhu'nu tam anlamıyla yansıtabiliyor diyebiliriz. İnsanların oraları gezdiğinde etkilenmemesi mümkün değil. Dediğim gibi sosyal alanların gelişmesi gerekiyor. Tek eksiklik bunu görüyorum

5- Yakın bir tarihte Küçükkuyu - Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale'ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli'de geçirmek ister misiniz?

Farklı kültürleri kolaylıkla tanıma imkanı bulmak güzel bir şey. Benimde fırsatım ve imkanım olursa gidip görmeyi, gezmeyi isterim. Ekonomik olarak da bölgeye katkıları olacaktır. Çanakkale'ye çok büyük bir fark yaratmaz ama ayrı imkanlar sağlamak güzel bir girişim diye düşünüyorum. DOĞANCAN USTABAŞ

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler