TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Hakan Yaşar

08 Haziran 2018 09:25
TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Hakan Yaşar

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Öğrencisi Hakan Yaşar

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

5 senedir Çanakkale'de yaşamaktayım ve öğrenci olarak oldukça mutluyum. Milli bayramlarda ve özel günlerde Çanakkale insanı gerekli özeni gösteriyor. Bir çok kültürel aktiviteyle karşılaşıyoruz. Örneğin 23 nisan'da Solo Türk geldi. Kordonda çocuklar için ayrı, gençler için ayrı, yaşlılar için ayrı etkinlik alanları oluşturuldu. Barınma konusunda da zaten devlet yurt yapıyor. Ayrıca bir çok özel yurt ve apartta mevcut. Durumu çok kötü olanlar zaten devlet yurduna yerleşebiliyor. Diğerleri de kendi bütçelerine göre ev tutuyorlar veya apartta kalabiliyorlar. Çanakkale'Nin öğrenci olarak yaşanabilir bir kent olduğunu gördüm ve herkese de tavsiye edebilirim.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve Çanakkale bu iş için uygun bir şehir değil. Burada kalmayı çok isterdim ama iş imkanları kısıtlı. Malum öğrenci ve turizmle büyüyen bir şehirde Bizim gibi bölümlerde okuyan öğrencilerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşadığı ortada. Sanayileşmenin azlığı sebebiyle çoğu öğrencide Çanakkale'de kalamıyor. Fazla olsaydı kalabilirdi ama bu seferde Çanakkale'nin doğallığı bozulabilirdi. Soruyu kısaca cevaplayacak olursam, çok kalmak isterim ama maalesef iş imkanı olmadığından büyük şehirleri tercih edeceğim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale'nin bir çok yerine gittim diyemeyeceğim. Adaları gördüm ve Gelibolu tarihi yarımadasını gördüm. Buralarda hem doğa olarak hem de tarih olarak müthiş yerler. Bozcaada bir çok plajıyla ve yerleşimiyle zaten turistlerin ve öğrencilerin severek gidip gezdiği bir yer. Şehitliklerimizde zaten Türkiye tarihinin temelinin atıldığı yer ve oldukça rağbet görüyor. Yakın civarda Assos mevcut. Ayvacık var. Buralarında çok güzel olduğunu duydum ama gitme fırsatım olmadı. Umarım bir gün giderim. Çok güzel yerler olduğuna zaten eminim.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Çanakkale'de bir çok tarihi turizmi canlandırabilecek yer var. Bunlardan biride Troia. Yabancı turistin oldukça ilgi gösterdiği bir yer ama Çanakkale öğrencisi pek ilgili değil. Belki biraz daha bilgi sahibi olsak gitmek için daha fazla sebep yaratabiliriz ama maalesef olmuyor. Benim ören yerine gitme şansım olmadı. Zaten öğrenci içinde kolayca ulaşılabilecek yerler değil. Masrafı da olacaktır. İmkan yaratılırsa gitmek isterim.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Çanakkale için en rahat ulaşım aracı motor ve bende bir tane satın aldım. Motorla gittiğim için sıkıntı yaşamıyorum. Otobüsle giden arkadaşlarım yoğunluktan şikayet ettikleri oluyor ama net bir bilgi sahibi değilim.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Bir kaç üst düzel üniversiteden sonra ÇOMÜ oldukça ilgi çekici bir üniversite. Tabi ki ilk sebebim puanımın buraya yeterli olmasıydı ama sadece puanla da tercih yapmadım tabiki. İstediğim bir kaç üniversite vardı olmadı ve burasını kazandım. Yani daha yüksek puanlı başka şehirlere gitmeye de bilirdim ama Çanakkale bunlardan biri değil. İlk tercih sebebim buydu. Tabi birde tarihimizin burada yazıldığını varsayarsak Çanakkale'ye hiç gelmesek bile illaki hikayelerini duymuş, filmlerini izlemiş veya yakınımızdan birinden Çanakkale'yi dinlemiştik. Hep olumlu bir izlenim kazandırmıştır bana. Buda tercih etme sebeplerim arasında sayılabilir. DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler