TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Erdi Acar

11 Haziran 2018 09:29
TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Erdi Acar

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Erdi Acar Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Barınma konusunda bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadım. Yaşayacağımı da düşünmüyorum çünkü her sokakta öğrenciye verilen bir ev, yurt bulma şansınız var. Bulamazsanız bile buradan giden arkadaşlar evlerini devrediyorlar. Dışarıda kalsanız bile size yardım edecek birisi illaki oluyor. İhtiyaçların karşılanmasında da bir sıkıntı yaşamadım, özel ihtiyaçlarda büyükşehirlere göre biraz geri kalmış olabilir ama teknoloji çağında yaşıyoruz. İstediğiniz bir şeyi internetten sipariş edebiliyorsunuz. Bunun da elinize ulaşması en fazla iki gün sürüyor. Kültürel etkinlikler anlamında Çanakkale model bir şehir diyebilirim. Kordona çıktığınızda en kötü müzik yapan arkadaşlara denk geliyorsunuz. Burada birçok topluluk ve dernek bulunuyor. Onlarda hafta sonları etkinlikler, sergiler, konserler düzenliyorlar. Bu da Çanakkale’de yaşayan insanlar için bir nimettir. Zaten Çanakkale halkının kültür düzeyi oldukça yüksek bu da aktiviteler doyumsuz bir şekilde geçmesine imkan tanıyor.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Burada 4 yıllık eğitimimi tamamlayıp mezun oldum ama yüksek lisansımı da bu şehirde yapmak istedim ve geri döndüm. Çanakkale’den gitmeniz çok kolay olmuyor. Bu şehre alışmanız biraz uzun sürüyor ama alıştığınız zaman buralıymışsınız gibi hissediyorsunuz ve gitmeyi istemiyorsunuz. Burada iş imkanın pek bulamıyorsunuz ama akademik kariyerinizi geliştirmeniz için ideal bir şehir diye düşünüyorum. İmkanlar el verirse hayatımı burada devam ettirmeyi isterim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’ye ilk geldiğimiz zamanlarda arkadaşlarımla bütün her yerini gezme düşüncemiz vardı ama derslerin yoğunluğu ve başka etkenlerden bunu gerçekleştiremedik. Kuşkusuz  Çanakkale’nin en güzel yeri Şehitlik’tir. Orada yatan atalarımız bize bu güzel toprakları armağan etmişler. Onlara minnet borçluyuz. Diğer yandan Çanakkale bir turizm kenti ve her sahili ayrı güzel, her yeşilliği ayrı güzel. Özelikle Kaz Dağları bir nimet, oksijen deposudur. Adalarımız dünyada nadir örnekleri olan adalardan. Her yerinde korkusuz yüzebilirsiniz. Bu da bu kenti daha da güzel kılıyor.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia gibi efsanevi bir kentin burada olması, kalıntılarının burada olması gurur verici. Çanakkale geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir şehirdir. Bu değerlere sahip çıkılması insanı duygulandırıyor. Çalışmalar başlamadan önce gittiğimde hak ettiği değerin verildiğini görmüştüm. Kuşkusuz şimdi de Troia Yılı vesilesiyle daha özen gösterildiğini ümid ediyorum. İnşallah yakın zamanda Troia ve diğer antik kentleri görme imkanım olacak.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım da sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntılar sadece okula çıkarken değil şehir merkezine inerken de yaşanıyor. Bazı yerlere akşam 7’den sonra otobüs bulamıyorsunuz ve yürümek zorunda kalıyorsunuz. Tamam Çanakkale küçük bir şehir ama hiçbir insan koşucu değil, illaki uzak olan yerleri var. Bence seferlerin arttırılması gerekiyor. Özellikle yaz aylarında havanında sıcaklığıyla insanlar geç saatlere kadar dışarıda vakit geçirmek isteyebiliyorlar ama seferler buna imkan tanımıyor. Turizmle kökleri bağdaşan bir şehrin ulaşımında sıkıntılar olması üzüntü verici bir durum umarım yakın zamanda düzeltilir.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Burayı tercih etme sebebim İstabul’a olan yakınlığıydı. Geldiğimede hiç pişman değilim. Gelmek isteyen ama kafasında soru işareti olan arkadaşlarım varsa hiç düşünmeden burayı tercih edebilirler. Özellikle İstanbul’dan gelen arkadaşlar buraya alışmakta sıkıntı çekebilirler. İnsanların samimiyeti, yardım severliği diğer şehirlerde pek karşılaşmadığımız bir durum. Bu yüzden Çanakkale tercih edilmesi gereken şehirlerde kuşkusuz ilk sıradadır.

Esin Gezer

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler