istanbul escort

aksaray haber

Taekwondo Sporu Bana Özgüven Kazandırıyor (12.07.2020)

Son Güncelleme : 12 Temmuz 2020 12:07
Taekwondo Sporu Bana Özgüven Kazandırıyor (12.07.2020)

Çanakkale Anafartalar Spor Kulübü sporcusu Yaz İleri hedeflerini anlattı.

Çananakkale Anafartalar Spor Kulübünün yedi yaşındaki sporcusu Yaz İleri yaşının küçük olmasına rağmen hedeflerinin büyük olduğunu, Taekwondo sporu yapmasının kendisine özgüven kazandırdığını ifade etti.

Başarılı sporcunun antrenörlüğünü Milli takım antrenörlerinden Hasan Altunışık yapmakta

KENDİNİ TANITIRMISIN ?

YAZ İLERİ: Merhaba adım Yaz İleri , 7 yaşındayım. Çanakkale Ticaret Borsası İlkokulu 2. Sınıf öğrencisiyim. Taekwondo sporuna 2020 yılının başında başladım.

TAEKWONDO SPORUNA SENİ KİMLER YÖNLENDİRDİ ?

YAZ İLERİ: Babamın ve annemin teşvikiyle bu spora başladım. Daha önce 3 yaşında bale yaptım ve 1 yıl önce de yüzme sporuna başladım ve hala devam ediyorum.

ÇALIŞMA ORTAMLARINIZ UYGUNMU?

YAZ İLERİ: Genel olarak kulübe ilk geldiğim zamanlarda çalışma ortamımız bizi zorluyordu ancak özellikle Hasan Hocamızın gayretleriyle daha da iyi noktalara geldi. Umarım böyle milli sporcular çıkarmış olan kulübümüz daha çok desteklenerek hak ettiği en güzel ortamlara ulaşacaktır.

OKUL VE SPOR’U BİR ARADA YÜRÜTEBİLİYORMUSUN?

YAZ İLERİ: Biraz yorucu oluyor. Haftada 3 gün akşam antrenmanımız var. Ancak spor yaptığım zaman rahatladığım için bunu bir bahane olarak görmüyorum. Okul dersleri sonuçta zihinsel bir çaba gerektiriyor. Antrenmanlarda ise fiziki aktiviteyle zihnim rahatlıyor. Şimdi tatil olduğu için idmanlar beni zorlamıyor. Yaptığım sporu okulumuzu tamamlayan bir ortam olarak görüyorum. Ayrıca idmanlarımızın bir bölümü zorlayıcı olsa da arkadaş ortamımızın iyi olması hoş zamanlar geçirmemizi sağlıyor ve özgüven kazandırıyor.Yani hem spor yapıyor. Hem de eğlenceli vakit geçiriyoruz.

KENDİNE ÖRNEK ALDIĞIN SPORCULAR VARMI ?

YAZ İLERİ: Kulübümüzün başarılı milli sporcuları Zeynep Taşkın, İrem Dinç, Melek Gündoğdu kendime örnek aldığım sporculardır. Başarılı sporcularla aynı kulüpte olmak bana hem gurur veriyor hem de beni motive ediyor. Bunu büyük bir şans olarak görüyorum.

TAEKWONDO SPORUNA İLK BAŞLADIĞINDA EN ÇOK NE ZORLADI ?

YAZ İLERİ: İlk başta bazı tekniklerde zorlanmıştım ama daha öncesinde bale ve yüzme sporuyla uğraştığım için bir sorun olmadı benim için. Bu zorluğu da kısa sürede aştım çünkü hocamızın gerçekten Türkiye'de sayılı hocalardan olması çok etkili oldu.

TAEKWONDO SPORU NASIL BİR DİSİPLİN GEREKTİRİYOR ?

YAZ İLERİ: Düzenli antrenmanlara gidip öz verili çalışmak şart bu sporda. Ara verildiğinde formdan düşüyorsunuz. Ayrıca bu sporda kiloda önemli , sağlıklı beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Aslında sağlıklı bir yaşam için gerekli olan disiplini taekwondo sayesinde biz yerine getirmiş oluyoruz.

ANTRENMANLARINIZ NASIL GEÇİYOR?

YAZ İLERİ: Yorucu bir tempomuz var. Yaz geldiğinde hem koşu hem de antrenman yapıyoruz.Yorucu oluyor ancak aynı zamanda eğlencelide geçiyor. Gün geçtikçe geliştiğimizi görmek beni mutlu ediyor.

TAEKWONDO SPORCUSU OLMAK ZORMU ?

YAZ İLERİ: Düzenli çalışma ve sabır gerektiriyor. Bu zorluk aynı zamanda bize hayata hazırlayıp avantaj sağlıyor. Taekwondo uzun soluklu ve bireysel bir spor dalı , bir anda başarıya ulaşamıyoruz.Uzun çalışmalar sonrası belli bir seviyeye gelebiliyoruz.

AİLEN BU SPORU YAPMANA NASIL BAKIYOR ?

YAZ İLERİ: En büyük destekçim bu konuda ailem diyebilirim. Bizim sporcu olarak sabırlı ve gayretli olduğumuz gibi ailemizde aynı özveriyi sağlıyorlar. Onlarda zamanlarını ayırıyorlar. Beni her akşam getirip götürüyorlar.

TAEKWONDO SPORUNDA HEDEFLERİN NEDİR ?

YAZ İLERİ: Şu an ilk hedefim Çanakkale şampiyonu olmak. Tabiki daha büyük hedeflerimde var Ancak önüm de uzun bir yol var bunun bilincindeyim.

Etiketler: taekwondo çanakkale türkiye derece madalya

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Sibel

13 Temmuz 2020 23:22
Yolun açık olsun minik sporcu

Son Eklenenler