istanbul escort

Sosyal mesafeli Çevre Günü kutlaması (05.06.2020)

05 Haziran 2020 16:09

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle çelenk sunma tören düzenledi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreni, koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Türk Bayrağının göndere çekilmesinin ardından konuşan Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat; “1972 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Bu tarihten günümüze 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır. Çevre Günü kutlamasının, çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre için, daha temiz bir dünya için çabaları yoğunlaştırmaya, vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

3 yılda 373 ton atık toplandı

3 yılda 373 ton atık toplandığını belirten Bolat; “Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde özünde tüketim alışkanlığını değiştirmeyi hedefleyen ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan  “Sıfır Atık” seferberliği başlatılmıştır. Bu proje ile atıklar kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşümü sağlanırken, çocuklarımıza, gençlerimize ve tüm bireylere verilen eğitimlerle de atık oluşumunun önüne geçilmesi hedeflenmekte ve çevreci bir yaşam kültürü kazandırılmaya çalışılmaktadır. İlimizde de tüm kamu kurumlarında (Valiliğimiz, Kaymakamlıklarımız, Okullarımız vb) ve özel sektörde sıfır atık uygulaması başlayarak atığın kaynağında azaltımı sağlanmakta olup; Haziran Ayı itibari ile İlimizde 195 Kamu Kurumu, 10 Belediye Sıfır Atık sistemine dahil olmuştur. Sadece Bakanlığımız Ana Hizmet Binası'ndaki "Sıfır Atık" uygulamasıyla 3 yıl içinde kağıt, plastik ve cam atıkların da içinde bulunduğu 373 ton değerlendirilebilir atığı kaynağından ayrı toplayarak, ekonomiye kazandırılmıştır” diye konuştu.

“Çevre kirliliği, insanlığın ortak problemidir”

 “Bizim hedefimiz tabiatın gösterdiği yoldan gitmek yani onu tahrip etmeden, onunla uyum içinde yaşamayı başarabilmektir” diyen Bolat; “Mevcut çevre sorunlarının çözümü için resmi otoritelerin gerekli tedbirleri almasının yanı sıra, bütün herkesin çevre konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve olumlu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması gerekmektedir. Mavi bir gökyüzü, yemyeşil tabiatı ile insanlığa örnek teşkil edecek “yaşanabilir çevre ve şehirlere” sahip olmak için çalışılmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hava kalitesini korumak için yeşil yürüyüş ve bisiklet yollarına, temiz enerji üreten rüzgâr santralleri ve güneş enerji santrallerine ağırlık verilmiştir. Yine çevrenin korunması adına 25 farklı kentte içme suyu, atıksu ve katı atık yönetimi alanında yaklaşık 9 milyon vatandaşın faydalandığı toplam 30 çevre altyapı yatırım projesini hayata geçirmiştir. Çevre sorunları konusunda yapılan çalışmalarda öncü rol üstlenen Bakanlığımız, sürdürülebilir kalkınma anlayışı ile tabiat varlıklarımızın korunması, planlı şehirleşme çalışmaları, ağaçlandırma seferberlikleri ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla gerçekleştirilen projelere her zaman destek sağlanmıştır. Bu kapsamda, İl Müdürlüğü olarak; İlimizde bulunan İlçe ve Belde Belediye Başkanlıklarına, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine Çevre kirliliğinin giderilmesi için 2017 yılında 3.081.105,38 TL, 2018 yılında 4.840,000 TL, 2019 yılında toplam tutarı 1.879.547,38 TL olan Şartlı nakdi yardım yapılmıştır” şeklinde konuştu.

“Çevreyi korumalıyız”

Bolat sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Çevre sorunlarının, kalkınma ve ekonomik gelişmeyle ilgisi olmasıyla birlikte, gerekli önlemler alındığı takdirde bu çok önemli olan iki konu birlikte çözülebilir, birlikte yürüyebilir. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde üretimin arttırılması ve ekonomik gelişmenin önemi çok açıktır. Bu bakımdan kalkınmanın önüne her zaman çevre problemlerini çıkarmamalı, hem ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmeli hem de çevreyi korumalıyız. Bu dengeyi çok iyi kurmalıyız. Bu anlamda, İlimizde 1915 Çanakkale Köprüsü ile şehir merkezi kordon bölgesinde trafik yoğunluğunda araçların salınım yaptığı emisyon miktarı azalacak olup, Ezine bölgesinde inşaatı devam eden altyapısı, idari ve sosyal tesisler ile çevreye duyarlı yeşil modern üretim merkezi olması planlanan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile çevreyi koruyan ekonomik olarak bölgemizi kalkındıran projeler devam etmektedir. Ülkemizin önemli su yollarında biri olan Çanakkale Boğazımızda kirliliğin azaltılması, yüzme alanlarımızın korunması için Gelibolu İskelesi, Merkez İskele ve Lapseki İskelesinde yenileme çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda İlimizdeki egzoz gazı oluşumu azaltılarak hava kirliliğinin bir nebzede olsa önüne geçilmiştir. Tüm insanlığın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum.”

Enishan Keskin

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler