SOSYAL KONUTLAR BİLMECESİ ÇÖZÜLEMİYOR 09.10.2019

Son Güncelleme : 09 Ekim 2019 09:10
SOSYAL KONUTLAR BİLMECESİ ÇÖZÜLEMİYOR 09.10.2019

Çanakkale’de 6 yıldır süren Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm bilmecesi hala gizemini koruyor. Çanakkale Belediyesi tarafından yaptırılan proje yarışmasıyla birlikte 866 konut sahibi hala yeni evlerine kavuşmayı bekliyor.

Ancak bu durum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çanakkale Belediyesi arasında bir sonuca varamadı. Yaptırılan proje bakanlıkta imza beklerken, yetkililer imar projesinin kat azaltarak yeniden revize edilmesini istiyor. 

 Bu çekişmeler sürerken, her zaman olduğu gibi yine mağdur vatandaş oldu. Çoğu kişi evine ne tadilat yaptırabildi ne de doğalgaz bağlatabildi. Bakalım, önümüzdeki süreçte bu bilmece nasıl çözülecek hep birlikte göreceğiz.

 “EN ÇOK YAŞLILARIMIZ MAĞDUR OLUYOR”

 Sosyal Konutlar mevkiindeki binaların 1972’de yapıldığını o günden bu zamana kadar geçen süreçte vatandaşların yaşlandığını belirten İsmetpaşa Mahalle Muhtarı Özkan Vural, yaşlı vatandaşların binaların eski olduğu için üst katlara çıkmakta zorlandıklarını kaydetti. Vural, “ Bilindiği üzere 6 yıl önce başlayan bu süreç hala devam etmektedir. Vatandaşlarımız inanılmaz derecede mağdur. Bu mağduriyette özellikle yaşlı insanlarımız üzerinde çok etkili oluyor. Biliyorsunuz bu bölge 1972 yılında kuruldu ve o yıldan buyana bu bölgede aynı insanlar yaşıyor ve artık yaşlandılar. Bu binalarda biliyorsunuz asansör de yok. Asansör olmadığı için insanlarımız 4-5’nci katlara çıkmakta güçlük çekiyor. Aynı zamanda burada birçok vatandaşımız kentsel dönüşüm olacağı için hala doğalgaza geçmedi. Evler dökülüyor fakat bu kentsel yenilemeyle ilgili hala daha sorun çözülmüş değil. Bildiğim kadarıyla görüşmeler hala sürüyor. Proje onayı için ise bakanlığın imzası gerekiyor. Aşılmayacak bir durum da yok. Fakat ülkenin ekonomik durumuyla ilgili de sıkıntılar çok fazla. İnşaat sektörünün de durmasından dolayı bu süreçte yavaşlamaya başladı” dedi.

 “HERKESTE DEPREM TELAŞI VAR”

 Büyük Marmara ve Ege bölgesindeki beklenen depremler nedeniyle vatandaşların panik yaşadığını belirten Muhtar Vural, “Bilindiği gibi önümüzdeki büyük bir deprem beklentisi var. Bu beklenti nedeniyle de herkes telaş içerisinde ve bunu yanı sıra insanları korku da sarmaya başladı. Bunun biran önce çözülmesi gerekiyor. Belediyemiz ve hükümetimiz bu işe acilen atmalıdır. Vatandaşlarımızı bu çileden kurtarmamız gerekiyor” diye konuştu.

 “AFGAN MAHALLESİ GİBİ OLDUK”

 Afganistan uyruklu düzensiz göçmenlerin de mahalledekileri rahatsız ettiğini söyleyen Vural, “Üstelik buradaki birçok vatandaşımız da evlerini terk etti ya da kiraya verdiler. Bu bölge yani Sosyal Konutlar mevkii dediğimiz bölge Afgan Mahallesi gibi oldu artık.  Yabancılar doldu, kontrolü çok güçsüzleşmeye başladı. Bir evde belki 30 kişi kalıyor. Mahalle sakinlerimiz inanılmaz derece de huzursuz ve endişeli. Buna da bir çözüm bulmamız gerekiyor. Kentsel yenileme başladığında bu sorun da zaten çözülecektir” şeklinde konuştu.

 “10 BİN KİŞİNİN YAŞAMASI BEKLENİYOR”

 Kentsel dönüşüm sonrası burada yaklaşık 10 bin kişinin yaşayacağını ve bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini söyleyen Vural, “866 dairemiz var burada ve aşağı yukarı 2 bin insan yaşıyor. Tabii bildiğiniz üzere kentsel yenilemeyle birlikte buradaki konut sayısı bin 500 civarına çıkacak ve yaklaşık burada 10 bin kişinin yaşaması planlanıyor. Projeyi biliyorsunuz, o da mükemmel bir proje. Bu projenin uygulanabilirliği de zor değil. Burada katlarla ilgili problemlerde söylenmeye başladı. ’14-15 kat olmaz’ diyenler var. Neden olmasın? Şuan ki teknolojiyle zemin etütlerini ve temelini iyi yaptıktan sonra bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum” dedi.

 

UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler