SÖRF TUTKUNLARININ VAZGEÇİLMEZİ GÖKÇEADA

17 Temmuz 2019 09:52
SÖRF TUTKUNLARININ VAZGEÇİLMEZİ GÖKÇEADA

Gökçeada ilçesine elverişli rüzgarı nedeniyle sörf tutkunu yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Turizmiyle ve doğal güzellikleriyle son zamanlarda dikkat çeken Gökçeada,  "windsurf" ve "kiteboard" gibi rüzgar sporlarında da adını duyurmaya başladı. Adaya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ülkenin birçok ilinden yerli turist gelirken,  yurt dışından ise Balkanlar ve Avrupa’dan sörf tutkunu yabancı turist geliyor. Aydıncık bölgesinde sörf tutkunları,  yaptıkları "windsurf" ve "kiteboard" ile adeta görsel bir şölende sunuyor.

 

İstanbul'da açtığı sörf okulunu Gökçeada'ya taşıdığını ifade eden  Rüzgar sörfü okulu bulunan sörf eğitmeni Volkan Günel, “Ben buraya geldiğimde 30 yaşımdaydım. İstanbul’da benim sörf okulum vardı Kilyos sahilinde. Burayı merak ediyordum nasıl bir yer diye. Rüzgarını merak ediyordum, arazi şartlarını merak ediyordum. Burayı görünce aşık oldum. Rüzgarı ve doğası çok iyiydi. Burayı görünce okul açmaya sörf okulu açmaya karar verdim. Buraya okulu kurduktan sonra her geçen yıl yukarıya çıkan bir potansiyel ortaya çıkmaya başladı. Sebebi bir, kite board çok güzel bir spor. Havada bir uçurtma var siz denizin üstünde onu kontrol ederek, zıplayıp uçuyorsunuz. Dalga sörfü, bungee jumping, snow board gibi bir sürü sporu içinde barındıran spor olduğu için bunlarla beraber kendinizi çok özgür hissediyorsunuz. Aynı zamanda çok renkli bir spor. Görür görmez istediğiniz bir spor” diye konuştu.

Gökçeada’ya sörf yapmak için genelde Balkanlardan ve Avrupa’dan gelen çok insanın olduğunu belirten Günel, “ Türkiye’nin her yerinden gelen insanlar var. Adana, İzmir, Bursa’dan, Ankara’dan saymakla bitmeyecek bir sürü şehirden gelen insanlar var. Yurt dışından buraya genelde Romanya’dan Bulgaristan’dan, Almanya, Fransa, Avusturya gelen insanlar var. Burayı gördükten sonra diğer arkadaşlarına da söyleyip daha da çoğalmaya başlıyorlar. Günlük ortalama burada 500-700 kişi olabiliyor. Her an kite’da olan değilde mesela günlük ortalama 200-250 kişiyi havada hep kitelarla görebilirsiniz. 200-250 kişi çok büyük bir kalabalık gibi görünüyor ama burası 4 kilometre uzunluğu olan bir kumsal. Normal bir turizm sezonu 2-3 aysa eğer maksimum kitesörf 12 ay yapılan bir spor. Buraya rahat 9-10 ay çoğu kitesörçü geliyor” dedi.

İstanbul’dan Gökçeada’ya gelen 13 yaşındaki Ozan Timur, sörfe yeni başladığını, çok eğlenceli ve aksiyonu bol spor olduğunu belirtti. 

Gökçeada’yı 2011 yılında adayı keşfettikleri belirten  Beden Eğitimi Öğretmeni Cengiz Akaçık ise, “Keşfettiğimiz beridir bütün tatillerimizi buraya göre organize ediyoruz. Bütün bir yıl buraya gelmek için sabırsızlıkla bekliyoruz. Kitesörf için buradayız. Kitesörf olmadığı zaman adanın her yeri cennet gibi yüzmek için, dalmak için, dalış yapıp avlanmak için. Çok güzel bir ada. İnanılmaz, cennet gibi bir mekan. Burada daha çok yabancı turist görüyoruz. Aslında yerliler daha çok tercih etmiyor burayı. Daha çok bulgar ve Romenler var. Onlar daha çok keyfini çıkartıyor buranın” dedi.

İngilizce Öğretmeni Tuğba Armağan, “Sporla çok aram olduğunu söyleyemem. Ona rağmen ekstrem spor dediğimizde sanki çok zormuş gibi geliyor insanlara ama ben üç senedir kitesörf yapıyorum. Alışmak benim için çok zorlayıcı olmadı” diye konuştu.

Bulgaristan’dan Gökçeada’ya gelen Zlatina Goranova, kiteboard yapmayı çok sevdiğini, kiteboard yapmayı kocasının öğrettiğini, burayı ve Türkiye’yi sevdiğini belirtti. 

Bulgaristan’lı Vladimir Goranov ise, Gökçeada’nın denizinin sıcak ve güzel, rüzgarının iyi olduğunu, her yıl buraya gelerek iki ay kaldıklarını ifade etti. GÜRKAN DÜZENLİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler