ŞEZLONG ÜCRETİ 5 TL OLDU

05 Temmuz 2019 12:03
ŞEZLONG ÜCRETİ 5 TL OLDU

Çanakkale Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. Toplantıda gündem dışı birçok konu ele alınırken en dikkat çekenlerden birisi Güzelyalı ve Dardanos sakinleri için geldi. Deniz keyfi yapmak isteyen vatandaşlar Belediye’nin yerindeki şezlonglara 7,5 TL yerine 5 TL ödeyecek.

“Ekonomi bu durumdayken eğlenmeye pek yüzümüz yok diye düşündük”

Bir aylık tatile girecek olan meclisin son toplantısı 3 Temmuz Çarşamba günü Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya gündem konularından daha çok gündem dışı maddeler damga vurdu. Mecliste açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “ Ekonomik zorluklar elbette ki belediyemizi de etkiliyor. Gelirlerin en önemli unsuru olan Ankara ve İller bankasından gelen paylarda düşüş var. Devletin vergi gelirlerinde azalma söz konusu. Esnafın ve vatandaşın biraz daha ekonomik sıkıntıya düşmesi sonucu, kira, emlak, reklam vergileri, en önemlisi ise imar konularında gelirler düştü. Aşağı yukarı 1,5 milyon festival programı yapıyoruz. Bu parayı bu yıl harcamama kararı aldık. En azından vatandaş ve ekonomi zor durumdayken bu kentte eğlenmeye pek fazla yüzümüz yok diye düşünüyoruz. Bu kaynakları daha etkin yerde kullanmayı düşünüyoruz. Bu paraları daha dikkatli harcamamız gerekir. Sürdürülebilir kaynaklara harcamak daha akıllıca olur diye düşündük” dedi.

“Eşcinsellik insanlık tarihi kadar eskidir”

Geçtiğimiz hafta LGBTİ Onur Haftası kapsamında Çanakkale Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamalara gelen tepkilere de cevap veren Başkan Gökhan, “ Çanakkale Belediyesi ile diğer CHP’li belediyeler tarafından sosyal medyada yayınlanan bir Onur Haftası mesajı vardı. Bu Çanakkale’de bir hayli spekülatif hale geldi. Troller ortalığı kaşıdı ve sonrasında AK Partili belediye başkanları akabinde bir açıklama yaptılar. Sayın Bülent Turan’da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Müsaade ederseniz ben de kendi düşüncelerimi açıklamak istiyorum. CHP’li belediyeler, evrensel bakış açısı kapsamında sosyal medya sitelerinde açıklamalar yapıyor. Bunlar başka konularda da oluyor. Bu yıl dünyanın pek çok yerinde kutlanan, ancak ülkemizde uzun yıllardır kutlanılmasına izin verilmeyen Onur Haftası için bir mesaj yayınladık. Gerek cinsel eğilimleri, gerek renkleri, dilleri, dinleri, mezhepleri konusunda ayrımcılığa uğrayanları yok saymamak, toplumun dışına itmemek insanlık görevimizdir. Eşcinsellik insanlık tarihi kadar eskidir ve bu gerçeği kabul edip, saygı duymaktan başka bir şey yoktur” dedi.

 

“AK LGBTİ oluşumlarını biliyoruz”

Çocuklara tecavüz eden tarikat şeyhlerini, cemaat yurtlarında tacize uğrayan çocukları, küçücük kız çocuklarıyla evlenmeyi doğru bulan hastalıklı bireylerdir saçma olan. 2002 yılında dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı ‘Genç Bakış’ programında kendisine yöneltilen soruya şöyle cevap vermiştir: ‘Eşcinsellerinde kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvenceye alınması şarttır. Zaman zaman bazı televizyon programlarında onların da muhatap oldukları muameleleri insani bulmuyoruz’ demiştir. Ayrıca AK LGBTİ oluşumların olduğunu da biliyoruz. Hatta AK Parti mitinginde pankart açtıklarını ‘Sayın Cumhurbaşkanımız hoş geldiniz’ ifadelerinin olduğunu da biliyoruz. Sayın Emine Erdoğan Hanım Efendi, sarayda birçok sanatçıyla birlikte Türk Musikisi’nin Divası Bülent Ersoy’u masasında ağırladığını biliyoruz. Çünkü bunlar çok normal davranışlardır. AK Partili kardeşlerimizin de Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi gibi hoşgörülü ve olgunluk çerçevesinde hareket etmelerini temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

“İçimiz rahat etmeyecektir”

 

AK Parti Çanakkale Belediyesi Grup Başkanvekili Esra Yüksel ise insanların cinsel eğilimlerine saygı duyduklarını ancak, bu paylaşımın Çanakkale Belediyesi’nin resmi twitter hesabından kaldırılması gerektiğini belirterek, “Belediyemizin Twitter hesabından LGBT etkinliğine destek veren bir paylaşımda bulunulmuştur.  LGBT’nin açılımını yapmak istiyorum; Lezbiyenler, Geyler, biseksüeller ve transseksüeller. Bu saydığım grupların ne Çanakkale halkının ne de Çanakkale aile yapısının gözünde bir karşılığı yoktur.  Bu grupların varlığı toplumun temennisi değildir.  Bu etkinliğe destek vermek farkındalık yaratmak ve bu şekilde de bu tip eğilimlerin normalleşmesine de hizmet etmek amacı ile paylaşımlarda bulunmak toplumsal değerlerimize, gelenek ve göreneklerimize aykırıdır.  Şehrimize ve maneviyatımıza gölge düşüren bu paylaşımı AK Parti Belediye meclis üyeleri olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Farklı yaşam tarzları ve onlara ait hakların yasalarca dizayn edip, herkesin yaşam hakkını desteklemek ayrı bir şeydir, bunu anarak, farkındalık yaratarak, normalleştirmek ayrı bir şeydir.  Bu paylaşım toplumda rahatsızlık yaratmıştır ve toplumumuz nezdinde paylaşımın karşılığı yoktur.  Bu tip destek ve farkındalık yaratma konusunda herkes, kendi kişisel hesaplarından paylaşım yapabilir düşüncesindeyiz. Bu konuda her birey özgürdür.  Ancak bu destek ve paylaşımın yapılacağı mecra, Çanakkale gibi manevi bir şehrin Merkez İlçe belediyesinin resmi hesabı olmamalıdır.  Bundan sonra da Belediyemizin resmi hesaplarında yapılacak paylaşımlarda, bu şehrin manevi değerlerine, tolumun ahlaki değerlerine, gelenek göreneklerimize ve en önemlisi toplumumuzun hassasiyetine dikkat edilerek, daha hassas davranılmasını talep ediyoruz. Önceki gün AK Partili Belediyelerin gerçekleştirdiği kınama metinlerinin de arkasındayız. AK Parti Belediye Meclis üyeleri olarak çok rahatsızlık veren bu paylaşımın kaldırılmasını talep ediyoruz.  Bu paylaşım kaldırılana kadar da içimiz rahat etmeyecektir” şeklinde konuştu. 

Dardanos ve Güzelyalı bölgesine doğalgazın geldiğini ve bir an önce altyapı sisteminin getirilmesi gerektiği beliren Yüksel, çalışmaların ne zaman tamamlanacağını sordu.

“Dardanos ve Güzelyalı sonbahara hazır”

Sonbahar’a kadar bölge sakinlerinin biraz daha sabretmesi gerektiğini belirten Başkan Gökhan,

“Atıksu arıtma tesisimiz bitti. Tusan Otel’in orada. Hatlar konusu var. Orada zemin kötü olduğu için panklaj yaparak ilerliyoruz. 2 ay içerisinde bütün bağlantıların bitmesi planlanıyor. Müteahhitten kaynaklı gecikmeler oldu ama şuan doğru şekilde ilerliyor. Sonbahar da bitecek. Nasip olursa, altyapısı tamam, asfaltları düzgün bir yerde yaşayacaklar. Biraz daha sabır bekliyorum” dedi.

“Su fiyatlarına zam yok”

İçme suyu fiyatlarının yüksek olduğunu belirten AK Parti Çanakkale Belediyesi Grup Başkanvekili Esra Yüksel yüzde 20’lik bir indirim talep etti. 

Uzun yıllar su fiyatlarına zam yapılmadığını belirten Başkan Gökhan, “2013’ten bugüne kadar Çanakkale’nin su fiyatlarında en ufak artış yapılmamıştır. 6 yıldır. O süreçte maliyet unsurlarına baktığınızda artış var. Zarar etmiyoruz çünkü olabildiğince mekanikten akıllı sayaca geçiyoruz. Dolayısıyla bizim maliyetimiz azalmış oluyor ve o şekilde sübvanse ediyoruz. Bu arada kayıp kaçaklarımızı büyük oranda engelledik. Su fiyatımız sabit. Atıksu bedeli, çevre ve katı atık bedeli bunların içerisinde.  Bunların toplamı suyun birim fiyatından daha yüksek. O yüzden çok gibi görünüyor.  İnşallah yeni arıtma tesisimiz olduğu zaman daha ehven şartlarda iş yapabiliriz. 2 sene sonra arıtma bitince bir ümit var. Şuna dua edelim ekonomi bizi zam yapmaya mecbur bırakmasın şeklinde konuştu. 

Şezlong ücreti 5 TL olacak  

Son olarak Güzelyalı’da ki belediyeye ait işletmede şezlong fiyatlarının 7,5 TL olduğunu ve vatandaşlar tarafından pahalı bulunduğunu hatırlatan Esra Yüksel’e Başkan Gökhan’dan fiyatları 5 TL’ye düşürelim cevabı geldi.

 UTKU YAŞAR CÜCE

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler