istanbul escort

Seyit Onbaşı Törenle Anıldı 02.12.2019

02 Aralık 2019 14:35
Seyit Onbaşı Törenle Anıldı  02.12.2019

Çanakkale Muharebeleri esnasında Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev alan Seyit Onbaşı savaştığı yerde anıldı.

1 Aralık 1939’da vefat eden Seyit Onbaşı için ölüm yıldönümünün 80. yılında, Tarihi Alan Başkanlığı tarafından anma töreni düzenlendi. Kilitbahir Köyü Fatih Camisi’nde kılınan öğle namazından sonra başlayan programda; Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Mevlid-i Şerif ve Dua yapıldı. Sonrasında Kilitbahir köyünde hayır pilavı dağıtıldıktan sonra Seyit Onbaşı’nın savaştığı Rumeli Mecidiye Tabyası’na geçildi. Burada dua okunduktan sonra heykeline karanfil bırakıldı. Anma törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, Çanakkale protokolü, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

“Seyit Onbaşı, abideleşmiş bir şahsiyet olarak sonsuza kadar kalbimizde olacaktır”

Rumeli Mecidiye Tabyası’nda bir konuşma yapan Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Seyit Onbaşı’nın Türk tarihinin unutulmaz kahramanlarından biri olduğunu vurgulayarak, “Seyit Onbaşı, Türk tarihinde görevini layıkıyla yapmış ve bu sebeple abideleşmiş bir şahsiyet olarak sonsuza kadar kalbimizde olacaktır. Çanakkale Savaşları’nda Seyit Onbaşı gibi nice kahraman vatan evlatları görevlerini hakkıyla yerine getirerek bu vatanı, bu bayrağı bize emanet etmişlerdir. Seyit Onbaşı gibi vatanını ve milletini korumak uğruna Çanakkale’de bir insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla bir yükü omuzlarına alanlar Çanakkale ruhunun temsilcileridir. Çanakkale ruhu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çanakkale ruhu Seyit Onbaşı’dır. Çanakkale ruhu, vatan söz konusu olduğunda kara toprağın bağrına koşa koşa gidebilmektir” ifadelerini kullandı.
İsmail Kaşdemir’in konuşması sonrası başta Seyit Onbaşı olmak üzere tüm şehit ve gaziler için dualar okundu. Anma programı, Seyit Onbaşı’nın anıtına karanfil bırakılmasıyla son buldu.

GÜL DÜVENCİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler