Şeyda Yılmaz ‘’Troia Yılı yeterince tanıtılıyor’’

Son Güncelleme : 29 Mart 2018 09:03
Şeyda Yılmaz ‘’Troia Yılı yeterince tanıtılıyor’’

Gazetemizin ‘’Çanakkale Geleceğini Konuşuyor’’ Özel Dosyasının bugünkü konuğu Sanat Tarihi Öğrencisi Şeyda Yılmaz oldu. Bize 2018 Troia Yılı’nın yeterince tanıtıldığından ve kendisininde bu tanıtımlarda yer aldığından bahsetti. Yılmaz; ‘’Ben yeterince tanıtıldığını düşünüyorum. Bazı etkinliklerde de yer aldım. Bu anlamda atılımında iyi olduğunu düşünüyorum. İlerisi için ne gibi artılar olur şuan da bunu söylemem çok zor. Eğer şu zaman da güzel ve büyük çaplı bir organizasyon yapılırsa bu gelene

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Şeyda Yılmaz

Sanat Tarihi Bölümü Öğrencisi

1.Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale’ye artısı olacak mı?

 

Ben yeterince tanıtıldığını düşünüyorum. Bazı etkinliklerde de yer aldım.  Bu anlamda atılımında iyi olduğunu düşünüyorum. İlerisi için ne gibi artılar olur şuan da bunu söylemem çok zor. Eğer şu zaman da güzel ve büyük çaplı bir organizasyon yapılırsa bu gelenekselleşebilir. Turistler gelip buradaki etkinliklerden memnun kaldıkları takdirde Türkiye’nin turizmi de iyi leşmiş olur ama bu yapılan etkinliklerin niteliklerinin atması ve geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü konserler birkaç konserin ilerisine çıkamıyor. Şu anlık Çanakkale için iyi bir etkinlik planı var fakat gelecek yıllar için de bir beklentimiz var ise geliştirilmesi gerekiyor.

 

  1. İl ve İlçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

 

Kadınlara gençlere yönelik yatırımlar oluyor.  Türkiye çapında baktığımızda Çanakkale’nin yatırımları çok güzel ama dünya çapı için yeterli değil. Dışarıdan gelen insanlar Çanakkale’de kendini idam ettirmesi çok zor. Çünkü iş imkanları çok kısıtlı kalıyor.

Köprü, maden, santral gibi yatırımların çok yararlı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü buna benzer yatırımlar İstanbul’da yaşandı halkımız öncelikle bunu sevinçle karşılıyor fakat sonrasından maddi ve manevi olarak olumsuz dönüşleri de oldu. BendeÇanakkale’de bunun olumsuz dönüşleri olacağını düşünüyorum. Bunun ile beraber Çanakkale’nin bir köprüye ihtiyacı yok.  Çiftçilerin elinden tarım arazilerinin de alındığını ya da para uğruna bu değerli toprakların satıldığını düşünüyorum.

 

3.Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

 

Bu konunun ayrıntıları hakkında yeterli bilgim yok ama köprünün yapıldığı yerde yanlış bir biçimde satılan topraklar çiftçiye şimdiden zarar verdiğini düşünüyorum. Olumsuz bir dönüş sağlayacağını düşünüyorum.

 Çanakkale’nin gelişmeye ihtiyacı var ama özelleştirme olarak olmamalı, devlet destekli yatırımların daha çok artması daha iyi olur diye düşünüyorum.

 

4.Gelibolu Yarımadası’nda neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oldu mu?

Gelibolu Yarımadası da birçok kazı alanı var bununda çalışmaları devam ediyor.  Bunun haricinde ciddi bir reklam yok.  Gelibolu’ya gelen özellikle Anzak turistler kendi yapılarına ve anma törenlerine çok güzel sahip çıkıyorlar. Onların bu özgürlüğü de çok fazlasıyla memnun ediyordur diye düşünüyorum.  Gelibolu Yarımadası’nın birçok yeri yeniden inşa edildi güzelleşti fakat daha fazla reklam gerekli.

 

  1. Yakın bir tarihte Küçükkuyu – Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale’ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli de geçirmek ister misiniz?

 

Bu adım Çanakkale turizmini çok güzel etkiler.  Giriş çıkış için prosedürler nasıl olacak bu konu hakkında bilgim yok ama Çanakkale’ye bir canlılık kazandırır.  Yunan halkından da buraya çok turist geleceğini düşünüyorum.  Son zamanlarda çok fazla kaçak göçmen olayları oluyor. Umarım bunun önlemini giriş çıkışlarda yeteri kadar alırlar. Tatilimi kesinlikle Midilli’de geçirmek isterim. Bu adım zaten sadece Yunanistan ile değil diğer ülkelerle de iletişimimizi geliştirecektir. İki ülke arasında ki probleminde sonu gelir diye düşünüyorum.

Mehmet Bayer

 

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler