istanbul escort

Şentop: “Türkiye’nin Akdeniz’deki Önemli Hamlesi” 06.12.2019

06 Aralık 2019 13:34
Şentop: “Türkiye’nin Akdeniz’deki Önemli Hamlesi” 06.12.2019

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bursa’nın Orhangazi ilçesinde eğitim hizmeti veren Özel Bahçeşehir Kolejleri’nin Orhangazi Kampüsü’nü ziyaret etti. Burada düzenlenen tören sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Mustafa Şentop, Libya Mutabakatı konusunda “Türkiye’nin Akdeniz’deki önemli hamlesi” ifadesini kullandı.

Okul kampüsü içimdeki konferans salonunda düzenlenen tören Okul Kurucusu Hüseyin Şahin, Bahçeşehir Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yüce ve Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın konuşmaları ile başladı. Açılış töreninde kürsüye gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop da konuşmasında eğitime verilen önemden bahsetti. Şentop;“ 2003 yılından itibaren ilk sıraya çıkardık. Önümüzdeki yılın bütçesinde de eğitim harcamalarına 176 milyar lira ayırdık. Yani bütçemizin yüzde 16’sını eğitim hizmetlerine ayırdık.”dedi.

 “Planımız açık, hedefimiz yüksek”

TBMM Başkanı Şentop eğitimde geçmişte yapılan yanlışlara da dikkat çekerek; “ Belki de eğitimde bugüne kadar yaptığımız en büyük hatalardan biri okullarımızı çeşitlendirmemek idi. Sosyal bilimlere yatkın olan bir çocuğa fen bilimleri öğretmeye çalışmak, Fen bilimlerine yatkın bir çocuğa sosyal bilimleri öğretmeye çalışmak yaptığımız yanlışlardandı. Aynı şekilde çocuklarımızı meslekî eğitime yönlendirmemek de bir başka yanlışımızdı. Bu sebepledir ki çok sayıda evladımız ilgilerini çekmeyen, kabiliyetleri olmayan alanlara yönlenmek zorunda kaldı. Son yıllarda çocuklarımızın niteliklerine ve eğilimlerine uygun okul çeşitliliğini artırdık. Böylece daha sonra telafisi mümkün olmayan yanlışların önünü almaya çalıştık. Eğitimde çeşitlendirmenin faydalarını gelecek yıllarda daha fazla göreceğimize inanıyorum. Planımız açık, hedefimiz yüksek.”şeklinde konuştu. Tören sonunda protokol üyeleri Şentop ile hatıra fotoğrafı çektirirken, Meclis Başkanı’na okulun resim öğretmenlerinden Esra Elvan’ın yaptığı bir portre hediye edildi.

 “Libya Mutabakatı Türkiye’nin Akdeniz’deki önemli hamlesi”

Program sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Mustafa Şentop, Libya Mutabakatı konusunda Türkiye’nin Akdeniz’deki önemli hamlesi ifadesini kullandı. Şentop;"Türkiye'nin atmış olduğu bu adım, Doğu Akdeniz'de kendi arzularına göre cirit atmaya çalışan bazı ülkelerin, Doğu Akdeniz'in etrafındaki ülkelerin uluslararası hukuka göre sahip olduğu birçok hakkı, yetkiyi ihlal ederek, oldu bittilerle adım atmaya çalışanların da akıllarını başlarına almasını sağlayacak önemli bir hamledir. Türkiye'nin Doğu Akdeniz ile ilgili bugüne kadar atmış olduğu en stratejik adım, en büyük hamle. Bilhassa Yunanistan'ın adalar üzerinden planladığı, esasen uluslararası hukuka aykırı birçok hesabı da bozmuş oldu."diye konuştu.

 “İnfaz Sistemini Değerlendirip Yeni Tedbirler Almalıyız”

Ordu’da yaşanan üniversite öğrencisi Ceren Özdemir cinayetine de değinen TBMM Başkanı Mustafa Şentop infaz sistemini değerlendirip yeni tedbirler almalıyız” dedi. Şentop; “Cinayeti işleyen şahıs bağlamında söylüyorum, bu şekilde bazı mahkumların izinli olarak dışarıya çıkmamaları gibi hususlar da dahil olmak üzere, bizim infaz sistemimizi ciddi bir şekilde değerlendirmemiz, sadece işlenen suç bakımından değil zihin sağlığı, psikolojik durumu bakımından da mahkumların değerlendirilmesini gerektiren bazı tedbirleri almamız lazım."ifadelerine yer verdi.

HABER MERKEZİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler