Şentop; “Türkiye İçin Bir Tehdit Oluşmasına Göz Yummayız” 10.10.2019

Son Güncelleme : 10 Ekim 2019 11:10
Şentop; “Türkiye İçin Bir Tehdit Oluşmasına Göz Yummayız” 10.10.2019

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Hacı Bayram Camii'nde sabah namazı sonrası açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fetih Suresini okuyup, sabah namazını kıldırdı; ardından operasyona katılan askerler için dua edildi.

 Hacı Bayram Camii'ndeki namaza TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Meclis Başkanı namaz sonrası yaptığı açıklamada, "Operasyon planlandığı şekilde devam ediyor. Cenab-ı hak hayırlı etsin. Bundan önceki teröre karşı yapılan operasyonlarda mehmetçiğimizin bir dikkati olduğunu biliyoruz. Sivillere, dini yapılara karşı ve bölgede terörle alakası olmayan kişilere karşı, onları koruyucu hareket ediyorlar. Buradaki maksadımız, Türkiye'nin sınırlarının hemen ötesinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu ortadan kaldırmak, yok etmek ve orayı güvenli bir bölge haline getirmek. Türkiye, uzun yıllardır terörle mücadele ediyor. Orada bir terör yapılanmasının yeniden oluşmasına, güçlenmesine, Türkiye için bir tehdit oluşturmasına göz yummamız, beklememiz mümkün değil. Bu konuda hiçbir ülkenin Türkiye'ye söyleyecek hiçbir şeyi yok" şeklinde konuştu.

 “Türkiye NATO'nun en sadık üyesidir”

Batılı ülkelerin tavrını da değerlendiren Meclis Başkanı Şentop, "NATO adına genel sekreterin açıklaması, doğru bir açıklamaydı. Türkiye, teröre karşı mücadelesinde müttefiklerini, başta NATO'da birlikte hareket ettiği müttefiklerini yanında görmek isterdi. Hatta böyle bir harekâtı NATO üyesi müttefiklerinin katılımıyla beraber gerçekleştirmeyi arzu ederdi. Çünkü bu askeri ittifak, üyesi ülkelerin güvenliği için kurulmuş bir ittifak. Türkiye NATO'nun en sadık üyesidir. Hem mali yönden, hem askeri yönden başından beri sorumluluklarını titizlikle yerine getiren bir ülkedir. Türkiye, terör saldırısına maruz kaldığında NATO ülkelerinden, müttefiklerimizden beklediğimiz, Türkiye'nin yanında yer almaları, en azından açıklamalarıyla yer almaları ama fiilen de Türkiye'nin yanında yer almaları. O bakımdan bazı müttefiklerin tavırlarının yanlış olduğunu ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler