istanbul escort

aksaray haber

Sarıçay Mendireklerine DSİ’den Olumsuz Görüş 07.12.2019

07 Aralık 2019 09:26
Sarıçay Mendireklerine DSİ’den Olumsuz Görüş 07.12.2019

Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses, Sarıçay için yaptıkları projenin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından kabul edilmesine rağmen Çanakkale Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nce olumsuz görüş bildirilmesi üzerine projenin askıya alındığını söyledi.

Çanakkale Belediyesi 2019 yılı son birleşiminde Sarıçay konusu yeniden gündeme geldi. MHP Belediye Meclis Üyesi Evren Yalçın Sarıçay’ın akıbetini sorunca, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses’i kürsüye çağırarak gelişmeleri anlatmasını istedi. Gürses’in anlattığına göre, Çanakkale Belediyesi 3 yıl önce gerekli proje ve araştırmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletmiş ve bakanlık tarafından gönderilen mühendislerce kabul görmüştü. Bakanlık, proje ile ilgili Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne yazı yazarak görüş bildirmesini isteyince Çanakkale DSİ’den olumsuz sonuç geldiği ve projenin askıya alındığı öne sürüldü.

 

Çanakkale’nin Kanayan Yarası

 

Hal böyleyken, Çanakkale’nin kanayan yarası haline gelen Sarıçay probleminin çözülmesini kimlerin istemediği merak konusu haline geldi. Yerel ve genel yönetim arasındaki bu anlaşmazlık yüzünden en büyük sorunu ise Çanakkaleli balıkçılar yaşıyor. Yılın belli dönemlerinde balıkçıların teknelerindeki pervaneler Sarıçay’ın ağzına dolan kumlara çarparak kırılıyor. Küçük esnaf olan balıkçılar için pervane ücreti ise büyük külfet oluşturuyor.

 

“DSİ, projemizi incelemeden olumsuz görüş yazmış”

 

Konuyla ilgili Çanakkale Belediye Meclisi’nde açıklama yapan Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses, “ Sarıçay’la ilgili yaklaşık 4-5 yıldır uğraşıyoruz. 3 yıl önce yaptığımız araştırma ve projelerimizi Ulaştırma Bakanlığı’na sunduk. 2 Ankara bir tane de Bursa Bölge Müdürlüğü’nden mühendis arkadaşımız geldi ve bize uğramadan oraları incelediler. Daha sonra bize uğradılar ve bizim projemizin uygun olduğunu, bu şekilde yapılabileceğinden bahsettiler. Biz de Çanakkale Belediyesi olarak her iki tarafa yapılacak olan mendirekle ilgili yapımını taahhüt ettik ve yazımızı gönderdik. 3 yıldır bekliyoruz. En son Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne görüş sormuşlar, Devlet Su İşleri Balıkesir Bölge Müdürlüğü de görüşü Çanakkale’ye sordu, buradaki ilgili arkadaşımız bu akışla ilgili; konuyu tam incelemeden, geriden gelen malzemenin birikim yapacağını ve buradaki sandalların kaldırılması gerektiğinden falan bahsetmiş. Halbuki biz çözümle alakalı bir proje sunmuştuk, bunu tam incelemeden olumsuz görüş yazmışlar başkanım. Bununla ilgili de bize bakanlıktan olumsuz görüş geldi. Çayın tam ağzında geriden gelen malzemenin dökülmesini engelleyen çok kuvvetli bir akıntı var. Bunu tespit ettik. Biz her iki tarafa yapacağımız mendirekle bu akıntıyı denize doğru çevirecektik. Doğal olarak yağışlarla birlikte arkadan gelen malzeme ve su denize akacaktı ve deniz suyu da rahatlıkla içeri girecekti. Bir daha da sallama kepçe ya da başka bir makineyle çay yatağını temizlemeye gerek olmayacaktı” dedi.

 

“DSİ ile Ulaştırma Bakanlığı arasında uyuşmazlık var”

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise Devlet Su İşleri Müdürlüğü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında uyuşmazlık olduğunu iddia ederek, “Sarıçay yatağında yine kum birikmeye başladı. Müracaat ettik ve reddedildi. Hatta önerimiz de vardı. İki tane mendirek yaparak poyrazdan ve lodostan gelen dalgalarla birlikte çay ağzına kum yığılmaması önlemek için. Niye reddettiler? Sarıçay’ın içi Devlet Su İşlerine ait, dış kısmında mendirek yapılması gereken yer Ulaştırma Bakanlığı’na ait. Ulaştırma Bakanlığı ile Devlet Su İşleri arasında bir uyuşmazlık var. Aslında Sarıçay’ın içi A’dan Z’ye temizlense ve mendirekler yapılsa dışarıdan içeriye kum girişi olmayacak. Çünkü dalgaları engelliyorsunuz. Bunun yapılması lazım. Öteki türlü sandallar oradan geçerken kumun içine oturuyor” diye konuştu.

 

“Yat Limanına 20 yıldır ücret ödemeyenler var”

 

Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses son olarak Yat Limanı’nda bulunan bazı teknelerin 20 yıldır ücret ödemediğini söyledi. Gürses, “ Sandal baseniyle ilgili biz orada 20 senedir ücretini ödemeyenleri tespit ettik. Bununla ilgili biliyorsunuz gelir tarifemizdeki rakam neyse onları ödemeleri gerekiyor. Belediyenin haklarını savunmak için bu arkadaşlara burayı terk etmeleri gerektiğini söyledik” şeklinde konuştu.

 

UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler