istanbul escort

Sahte şeyh Çanakkale ve Gelibolu’yu karıştırdı 23.01.2020

Son Güncelleme : 23 Ocak 2020 14:01
Sahte şeyh Çanakkale ve Gelibolu’yu karıştırdı 23.01.2020

Çanakkale’de farklı etkinliklerde boy gösteren ve kendisini her gittiği yerde üstad olarak kabul ettiren Mustafa Özbağ, Bursa Osmangazi Belediyesi'ne ait Karabaş-i Veli Tekkesi'nde görev yaparken sahte fatura düzenlemekten 2016 yılında cezaevine konmuştu. Özbağ’ın sahte faturadan ceza alması ve bir çok kurumun üzerinden para kazanarak lüks hayat sürdürmesi ile ilgili haberlerin ardından Çanakkale ve Gelibolu ilçesi ayaklandı.

Bursa Şehir Gazetesi ve www.konyaolay.com sitesinin haberine göre, Çanakkale'de yıllardır Mevlevi Üstadı olarak organizasyonların başmisafiri olan Mustafa Özbağ, 2016 yılında sahte faturadan tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi. 60 ay hapis cezası alan yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanan Özbağ, diğer bir dizi sahte fatura davasından ise zaman aşımı ile kurtuldu. Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü; sahte şeyh Özbağ'ın kendini mevlevi şeyhi olarak tanıtması ve Mevlana'nın adını kullanmasının engellenmesini isterken, haberlerin yayınlanmasıyla birlikte Çanakkale merkez ve Gelibolu ilçesi de ayaklandı. Mustafa Özbağ’ın sahte faturadan hüküm yemesi hem Çanakkale’de hem de Gelibolu’da büyük yankı uyandırırken, Özbağ ile ilgili yaşanan gelişmeler kulaktan kulağa yayıldı.

Bursa'nın Osmangazi Belediyesi'ne ait Karabaş-i Veli Tekkesi'nde görev yapan Mustafa Özbağ (65) hakkında sahte fatura düzenlemek suçundan 18 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası talebiyle dava açıldı. 2003 yılında kapanan bir firmanın faturalarını yıllarca usulsüz olarak kullandığı tespit edilen Özbağ, mahkemede suçlamaları kabul etmedi. Ancak, bilirkişi raporu ve şahitlerin beyanlarına göre, sahte fatura tanzim ettiği belirlenen Mustafa Özbağ’a Mahkeme Heyeti 60 ay hapis cezası verdi ve Yargıtay'ın kararı onamasının ardından kamuya ait Karabaş-i Veli Tekkesi’nde kadınlarla baş başa sohbetler düzenleyen, rüyasında Atatürk’le sohbet eden, hakkında birçok iddia bulunan sahte şeyh Mustafa Özbağ, tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildi. Bursa Şehir Gazetesi'nin haberine göre, Tasavvuf Üstadı olduğunu iddia eden Özbağ, hakkında 2003 ve 2004 yıllarında aynı suçlamalardan açılan davalar ise zaman aşımı sebebiyle düştü.

Yurtdışına kaçmak isterken yakalandı

Hakkında kesinleşmiş 60 ay hapis cezası nedeniyle yurtdışına kaçmak isterken Atatürk Havaalanı’nda polis tarafından yakalanan Mustafa Özbağ, Çanakkale'de herkes tarafından tanınıyor. Özbağ, Tasavvuf Vakfı Çanakkale Bölge Temsilciliği ve Gelibolu Mevlevihanesi ile ÇOMÜ Kültür ve Sanat Evi olarak kendilerine tahsis edilen Fevzipaşa Mahallesindeki eski Ermeni Kilisesinde faaliyet gösteren ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu’nun da üstadı konumunda.

Çanakkale’de gerçekleştirilen farklı etkinliklerde boy gösteren Özbağ, Çanakkale Valiliği tarafından Gelibolu Mevlevihanesinde düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine, Ramazan aylarında yine aynı yerde gerçekleştirilen geleneksel iftar buluşmalarına, Kurtuluş Savaşında oluşturulan Mevlevi Alayı anısına yapılan sembolik yürüyüş ile Mevlana ve Hoşgörü Yürüyüşü gibi çeşitli etkinlik ve söyleşi ile semah grubu gösterilerini hem organize ediyordu hem de katılıyordu. Özbağ’ın Çanakkale ziyaretleri ve etkinlikleri için söz konusu naylon faturaları kullanıp kullanmadığı, kullandıysa özellikle devleti kaç para zarara uğrattığı ise merak konusu oldu.

Çanakkaleliler yetkilileri göreve çağırdı

Osmangazi Belediyesi tarafından restore ettirilen Karabaş-i Veli Tekkesi’ni yıllardır istediği gibi kullanan ve belediyenin imkânları ile adeta dünyayı gezen sahte şeyh Özbağ, devletin kaynaklarıyla da lüks bir hayat yaşıyordu. Özbağ’la ilgili başta imar olmak üzere yüzlerce iddia bulunuyor. Başında Mevlevi sarığı, sırtında Mevlevi hırkası ile Bursa ve Çanakkale'de tanınan şeyh görünümlü Mustafa Özbağ isimli sahtecilikten cezaevine konan şahsın, Mevlana gibi bir değeri kullanmasına tepki gösteren Çanakkaleli vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırdı.

Sahte fatura düzenlemekten cezaevine konan Mustafa Özbağ, 2015 yılında Hz. Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hak'ka Vuslatı'nın 742.'nci Uluslararası Şeb-i Arus Töreninde yer alırken, 2016 yılının Nisan ayında ise Gelibolu Mevlevihanesi'nde buluşan mevleviler, Kurtuluş Savaşı'nda oluşturulan Mevlevi Alayı ve cephede şehit düşen Mehmetçikler anısına 57'nci Alay Şehitliği'ne sembolik yürüyüş yapmıştı. Özbağ, bu yürüyüşe de 2016 yılında katılmıştı.

İlker Ülker

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler